Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Има интерес от включването на все повече страни в еврозоната, защото там разходите ще стават повече, отколкото ползите"

Доц. Григор Сарийски: Хората са масово настроени против влизането в еврозоната, трябва да се чуе гласът им

"Влизането в еврозоната означава това – предавате ключа от квартирата, в която си държите парите, във Франкфурт"

Григор Сарийски
Снимка: Александра Михайлова

"Целият този 33-годишен преход не беше, за да имаме просто пазар, а идеята да не се налагат някакви централизирани решения от едни отговорни другари, които да ги спускат за сведение и изпълнение, и че хората трябва под някаква форма да участват в управлението."

Това мнение изрази в интервю за БНР икономистът от БАН доц. Григор Сарийски. 

България е единствената страна, която липсва в европейските списъци на държави, в които са били проведени референдум за влизане в ЕС или в еврозоната, каза той.

Хората са масово настроени против влизането в еврозоната, затова трябва да се чуе гласът им – подобно решение ще определя съдбата на поколения българи, мотивира доц. Сарийски инициативата за референдум за въвеждане на еврото, която той оглави.

За целта трябва да се съберат 400 000 валидни подписа за 3 месеца, за да може Народното събрание да организира такъв референдум.

"Ще започнем да плащаме членски внос. В "клуба на богатите", както във всеки друг клуб, трябва да плащате. Печелите престижа да бъдете там. Отделен е въпросът къде точно ще бъдете. Защото в клуба има различни помещения и това, което се подготвя за България, е мястото на страните от периферията. Неотдавна те бяха наречени с подигравателното PIGS (игра на думи: прасета – англ., началните букви на имената на държавите Португалия, Италия, Гърция, Испания). Сега ще трябва да търсят място и на Б-то, как да се включи в абревиатурата", обясни Сарийски в коментара си за влизането на България в еврозоната.

Относно дълговете на отделните страни и солидарната отговорност той уточни:

"Всеки, който е в еврозоната, трябва да спасява. Независимо че може да не сте съгласни в лично качество, като член на еврозоната трябва да плащате отчисления."

Икономистът направи сравнение – нашият дълг спрямо брутния ни вътрешен продукт е 23-24%, докато в Италия и Испания е 140-150%.

"Направете си сметка кой ще закъса първи."

Запитан защо ни искат в еврозоната, а не ни искат в Шенген, в предаването "Политически НЕкоректно" доц. Сарийски коментира:

"Това ви показва кое е отреденото място на България. Спускането на тази, няма да е точно желязна завеса, но от брюкселска дантела между България и Румъния, защото Румъния по всяка вероятност ще влезе в Шенген, показва кое е отреденото място – на буферна територия, на територия – възглавница."

Протест срещу въвеждането на еврото в България, 3 декември 2022 г. Снимка: БГНЕС

Има интерес от включването на все повече страни в еврозоната, защото там разходите ще стават повече, отколкото ползите, категоричен е Григор Сарийски.

"Всяка страна, която влиза вътре, губи преговорни позиции", подчерта той.

По думите му "влизането в еврозоната означава това – предавате ключа от квартирата, в която си държите парите, във Франкфурт".

Последни се включват най-маргиналните участници и по правило те се включват в най-неподходящия момент, изтъкна още икономистът.

Основните радетели на влизането в еврозоната са представители на банковия сектор и на големия бизнес, подчерта Сарийски, според когото трябва "да си избием от главите" това, че може да има "облаги за населението".

Влизането в еврозоната означава, че получавате кредитор от последна инстанция, посочи в анализа си доц. Сарийски.

"Всяка търговска банка ще може по всяко време "да звънне" на ЕЦБ и да иска пари назаем. Това означава, че банките ще работят с много по-малко пари в мазето, което означава, че те няма да са толкова солидни, колкото са в момента. Нашата банкова система в момента е най-солидната, с най-добри показатели в ЕС. Нашите банки работят с по-солидни буфери, с по-здрава основа. Инвеститорите в този сектор ще спечелят най-много, защото с по-малко капитал ще могат да печелят повече."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55