Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Борбата на естествения интелект в собствен жизнерадостен сос

Снимка: Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

Борбата на естествения интелект в собствен жизнерадостен сос

Здраве желаем във всяко едно отношение, скъпи съучастници, нашият бюлетин “Новини с добавена стойност” днес изпълняваме в стил депресивен алегро виваче пънк-рок. 

Днес ще противопоставим естествения интелект, с неговите малки недостатъци, срещу изкуствения интелект, с неговата безчувствена същност.

В нашето поприще клоунско, на трудовото поприще в средата, има едно професионално заболяване - клоунът винаги е тъжен, както пееха Алла Пугачова, Васил Найденов, Уилям Шекспир и кой ли не. Това е дори някакво клише - клоунът сваля маската и виждаме лице, потънало в мирова скръб - като на полско-литовския кралски шут Станчик. А Слави Трифонов, когато не се смее сардонически на сцената, е толкова намръщен, че като го видя, почвам да се оглеждам за мазе, бункер, гръмоотвод - подгонва ме бледният ужас. 

Аз обаче не страдам от това заболяване - клоунска депресия, защото не пиша смешно и няма какво да компенсирам. Аз съм принципен противник и опонент на чувството за хумор, създател съм на жанра “многосрадална сатира”.

Губернаторът на Курганска област- Вадим Шумков, пък е опонент на общественото страдание и депресия. Шумков писа тия дни, че младото поколение в Русия страда от депресия, защото слуша западна музика. 

Не заради войната, безпаричието и неосталинизма, а заради западната музика линее нашто поколение! 

Логиката на губернатора е следната: руската младеж, казва той, слуша музика, написана от потомци на афроамерикански роби, това оказва лошо психологическо въздействие, младежта получава разстройство и сътресение на чувствата. 

Логиката е правилна - черните роби в американските щати навремето превивали гръб на памуковите плантации, живеели и работели в ужасни условия, пеели тъжни песни за робското тегло. И от тая черна народна мъка са произлезли повечето направления в американската популярна музика. Както от Кутията на Пандора тръгнали проблеми по Земята, така от памуковите плантации с черните роби тръгнала нещастната музика на унижените и оскърбените. И сега оказва такова пагубно въздействие върху народа богоносец.

Както казва и Ботев - “Жътва е сега, пейте, робини, тез тъжни песни! Грей и ти, слънце, в таз робска земя!” 

То и у нас са останали някои такива синини от бича, следи от седлото и като цяло - маниакална депресия от срама на теглото.

Добре че има отделно взети хъшове, примерно в Народния театър - те никога не превиват гръб и не прекланят главица заради някакви бездуховни материални удобства. 

На жълтите павета също излизат понякога бунтовници, макар че ги наричат “такива-онакива” и лумпени. 

Излязоха, значи, да протестират срещу хартиената коалиция известен брой несъгласни букви в гражданското изречение. 

Но един интелигентен депутат от ГЕРБ нарече протестиращите “некъпани, малоумници, содомити и професори”. Не го знаех тоя депутат на име Андрей Рунчев, може би е имал много ярки парламентарни изяви. Но злите медии не го отразяват и той привлече вниманието към парламентарната си дейност, ползвайки скандален естествен интелект. Кой друг би се сетил да обижда хората, че са професори!

И ние в този момент разбираме, че естественият интелект ще се справи с изборите много по-добре от изкуствения интелект на машините. 

Друг един красив ум от ГЕРБ, Делян Добрев, също изяви своите предпочитания към естествения интелект. 

Аз, вика, разбирам, че в моята България има бунт на машините, но избирам да съм на страната на хората! Такива конфликти са описано още от Карел Чапек и сума ти фантасти, които винаги са на страната на хората срещу машините. Като Делян Добрев и Андрей Рунчев, който не харесва професори. Може би му приличат на компютри или микровълнови фурни. 

В град Хасково, между другото, викат на биологичните хора - кауни, сиреч пъпеши. 

Пъпешът също е вид естествен интелект с превъзходни качества. 

Не сме механизирани кауни, 

не сме бездушни някакви професори,

че ний сме произлезли от маймуни,

а не от жалки чипове-процесори! 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

71-годишна е в болница, след като е блъсната от кола в Монтана

71-годишна пешеходка е в болница, след като е била блъсната от кола на улица в Монтана. Пробите за алкохол на водача и пострадалата са отрицателни. Възрастна пешеходка е пострадала, след като е била блъсната от лек автомобил в Монтана. Инцидентът е станал вчера, около 10 часа, на ул. "Васил Левски" в града. 36-годишен моторист в тежко..

публикувано на 13.05.25 в 11:13

Липса на кворум провали заседанието на Съдийската колегия във ВСС

Липса на кворум провали редовното заседание на Съдийската колегия, на което се очакваше кадровиците да обсъдят как решението на Съда на Европейския съюз по отношение на мандата на Съдебния инспекторат се отнася към дейността на самия Висш съдебен съвет. На 30 април Съдът в Люксембург обяви за недопустимо и застрашаващо независимостта на..

публикувано на 13.05.25 в 11:02

"Вода" - нова книга на един от най-популярните съвременни ирландски писатели - Джон Бойн

Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може би го помните от разтърсващата история "Момчето с раираната пижама".  Водата, символ на самотата, на самоналоженото изгнание, но и на пречистването, тук се превръща в главно действащо лице.  С..

публикувано на 13.05.25 в 10:54
Теменужка Петкова

Петкова увери европейските институции, че еврозоната остава приоритет

Министърът на финансите Теменужка Петкова заяви пред журналисти в Брюксел, че е уверила европейските институции, че приемането на еврото от 1-ви януари догодина, остава ключов приоритет за България и: "Вървим уверено към неговата реализация, въпреки всичко". "Въпреки опитите на президента да отклони страната ни от постигане на нейната..

публикувано на 13.05.25 в 10:35

Представят книгата "Между любовта и литературата" на Илия Волен

Книгата "Между любовта и литературата" на Илия Волен ще бъде представена утре в клуб "Яйцето" в Софийския университет от 18 часа. Пред БНР литературният критик и издател на книгата Марин Георгиев разказа за автора: "Илия Волен и в онези времена, в епохата на соцлитературата, не беше в първите редици, но всички, които обичаха истинската..

публикувано на 13.05.25 в 10:24
Изглед към сградите на Оксфордския университет.

Данък "чуждестранен студент" за университетите на Острова

Университетите в Обединеното кралство са изправени пред данък върху чуждестранните студенти съгласно новите имиграционни правила. Така наречената "Бяла книга", представена от премиера Киър Стармър, предлага завършилите в страната чуждестранни студенти да се завърнат в родните си страни до 18 месеца, освен ако не си намерят квалифицирана работа...

публикувано на 13.05.25 в 10:23

Информационно-консултативни дни на НОИ за български граждани в Германия

Експерти на Националният осигурителен институт ще проведат на 16 и 17-ти май информационно-консултативни дни за български граждани в Генералното консулство на Република България във Франкфурт на Майн.  Българите, живеещи в провинция Хесен, ще имат възможност да се информират и да задават въпроси свързани с пазара на труда в Германия, условията за..

публикувано на 13.05.25 в 10:23