Квантовата комуникация в България е по-реална от всякога. През пролетта екипът на Центъра за компетентност "Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска" (Quasar) направиха успешни тестове на разстояние 51 километра. Силови институции като МВР, Министерството на отбраната и дори ДАНС са проявили интерес към развитие на мрежата.
Квантовите компютри ще променят криптографията завинаги, казва Лъчезар Георгиев, представител на България в борда на инициативата на ЕК "EuroQCI", чиято цел е да се правят научни изследвания и разработки в областта на квантовите комуникации.
А причината е, че заради възможностите за бързо смятане, криптирането, което би отнело 20-ина години на сега най-мощните машини, би отнело час или ден за квантовите. Но това е най-дългосрочното, в момента може би най-научно фантастичното обяснение за нуждата от нов тип интернет свързаност.
По реалистичното обяснение на Лъчезар Георгиев започна от там – Европа е разбрала нуждата от изграждането на подобни връзки. И защото Европа не трябва да зависи от единствените неевропейски два доставчика на оборудване за квантова комуникация.
"В ЕК са оценили необходимостта от подсилване на сигурността в комуникациите. Тази технология за квантова комуникация се развива вече може би 40 години, но едва сега се вижда необходимостта от нейното въвеждане. Сега се появява заплахата от квантовите компютри. Квантовата комуникация вече е разработена на 95-100%, има комерсиални продукти. Квантовите компютри имат огромен потенциал и много сериозни технологични предизвикателства", коментира Георгиев.
По думите му в последните години се инвестират много средства в квантовите изчисления. Очаква се до 3-5 години вече да има достатъчно мощни квантови компютри, добави той.
Научното обяснение на квантовата комуникация е, че за изпращане на ключа за декриптиране на кодираното съобщение се използват свойства на фотоните. Едно от които е т.нар. квантовото състояние на вплитане, което не зависи от разстоянието им. Накратко най-новото от най-новото, което науката може да предложи за сигурност в интернет мрежите.
Към момента квантовата комуникация в България е експериментална, обяснява Лъчезар Георгиев. С надеждата, че тя ще бъде припозната първо от институциите.
"Ние сме си поставили за цел до 2024 – 2025 г. да направим пилотната фаза, т.е. да направим градската мрежа, да свържем министерствата, два клона на търговска банка ще свържем също. Втората фаза включва пълномащабно изграждане на квантовокомуникационна инфраструктура в Европа".
Георгиев посочи, че в момента водят разговори с Гърция за изграждане на квантов интерконектор, половината от който ще бъде финансиран с евросредства.
Според Лъчезар Георгиев България има потенциал да развива квантова комуникация, с извести условности обаче. Като бизнес модел е възможно да правим компонентите за устройства:
"Имаме потенциал, защото в България имаме много добри оптични заводи. 80% от тези устройства използват оптични компоненти. За това нещо са необходими инвестиции. Това нещо изисква специално внимание, защото това са проекти за разработка и внедряване. Това са рискови проекти и по принцип бизнесът няма голям интерес да участва в такива неща. Сега се оказва, че ще има огромна пазарна ниша за този, който започне да произвежда".
Репортажа чуйте в звуковия файл.
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...
Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия и..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп. В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..