Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангелин Цачев: Ако намалим вредните емисии с 40%, ще внасяме ток и цената му ще се повиши

Ангелин Цачев
Снимка: БГНЕС

Ангелин Цачев, който е изпълнителен директор на държавния Електроенергиен системен оператор, обясни пред БНР, че българските граждани могат да бъдат спокойни за снабдяването с електрическа енергия и да посрещнат коледните и новогодишни празници.

"С изключение на 7-ми блок в ТЕЦ "Марица – Изток" 2, всички останали мощности преминаха годишните си планови ремонти. Беше отстранена аварийната ситуация във ВЕЦ "Цанков камък". Към този момент няма сериозни проблеми в електроенергийната ни система".

България продължава да бъде сериозен износител на ток в региона, отбеляза още Цачев.

"Вероятно цената на електрическата енергия в целия ни регион ще върви нагоре".

Осигурени са високо проходима техника за ремонтните екипи на компанията, зимно облекло и горива, информира той.

Цачев посочи, че ЕСО работи по Плана за възстановяване и устойчивост върви още от 2021 година.

"До момента сме вложили над 100 млн. лева в изпълнение на проекти".

Той засегна и темата за вредите, които може да понесе страната ни заради поетия ангажимент за намаляване на вредните емисии с 40%

"Заради изискванията за намаляване на вредните емисии в енергетиката с 40%, заложени в Плана за възстановяване, ще се намалят резервите в електроенергийната система. Необходими са резервни мощности, които няма как да осигурим, ако не работят въглищните централи. Мощностите от възобновяема енергия са с непостоянен характер.

Поемането на такъв ангажимент ще затрудни работата на електроенергийната система от гледна точка на нейната адекватност и сигурност при обезпечаване на системните резерви.

Цената на електрическата енергия, предвид това, че ще има по-малко предлагане, ще бъде по-висока в региона. Не само, че няма да бъдем нетен износител на електрическа енергия, а вероятно ще започнем да внасяме между 10 и 15% от енергията в страната".

Той посочи още, че пълното свързване на електроенергийните пазари води до създаване на все повече възможности за търговците и потребителите да постигнат една и съща цена в цяла Европа.

"Реализацията на пазарните обединения, вече в пълен обхват на границите ни с Гърция и Румъния, носи позитиви за всички потребители. Това подпомага не само на търговските участници, но е добре и за преносните оператори".

Цачев обясни в предаването "Хоризонт до обед", че е разрушена повече от 50% от електроенергийна инфраструктура в Украйна.

Той посочи, че на 16 март т.г. електроенергийната система на Украйна и Молдова е успешно синхронизирана към континентална Европа.

"Така създадохме възможност за пренос на електрическа енергия. Първоначално плановете бяха Украйна да участва с производствените си мощности в задоволяване на потребностите на европейския континент, но поради обстоятелствата, които се стекоха, потокът на електрическа енергия не е от Украйна към Европа, а обратно. Търговският обмен, макар и ограничен, е факт и има доставки на енергия и към Молдова, и към Украйна. Тя идва от различни страни членки на ЕС".

Днес Съветът на ЕС ще проведе допълнително гласуване на одобреното от ЕП предложение Украйна да получи 18 млрд. евро заем. ЕК предлага Киев да получава сумата на равни части, а изплащането на заема да започне след 10 години, като лихвите бъдат покрити от държавите в ЕС. Комисията предвижда средствата да отидат за подпомагане на основни обществени нужди, сред които работата на болниците и училищата, осигуряването на подслон, както и за възстановяването на поразената от руските въздушни удари инфраструктура. Предвижда се този заем да бъде изплащан 35 години.

Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Ангелин Цачев може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18