Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рязко се увеличават вандалските прояви в Благоевград

Снимка: Кети Тренчева

Рязко се увеличават вандалските прояви в Благоевград. Предимно в нощните часове млади хора унищожават парапети, пейки, цветни композиции, а преди ден посегнаха и на коледната украса в центъра на града.


Въпреки системата за видеонаблюдение, обхванала цялата централна част на града, и наличието на денонощни дежурства от служителите в общинския инспекторат, вандалските прояви в областния център рязко се увеличиха, признава кметът на Благоевград Илко Стоянов.

"Притеснява ни. Вандалските прояви са нещо наистина неприятно, което влияе не само на администрацията, а на цялото общество. Като че ли идва време да си плащаме за цялото това време, в което изпуснахме това поколение", споделя той. По думите му вандалите са предимно млади хора.


"Да отидеш да повредиш коледната украса – няма никакъв смисъл от това, нито е геройство. Не разбирам защо го правят. Радвам се, че обществото реагира отрицателно към такъв тип прояви. Радвам се, че малките деца, които растат в момента, като че ли растат с друго възпитание. Сигурен съм, че ще дойде времето, в което обществото отново да си върне това положително отношение към средата", коментира кметът на града.


Преди броени дни отвори врати Коледното градче с красивите дървени къщи, разположени в централния градски парк. Всяка вечер грейват светлините на коледната украса в Благоевград и нищо не подсказва, че се правят икономии. А кметът е категоричен, че няма да пести от коледния дух.


Илко Стоянов обаче признава, че цените на енергоносителите и липсата на бюджет, адекватен на реалността, може да наложи сериозни рестрикции и дори затваряне на учебни заведения. Кметът отправи и откровена критика към силната централизация на управлението в държавата:

"Нещата са толкова централизирани, че всички сме зависими в момента от други фактори, които се намират в София. Всяка община носи отговорност за това да се справи сама със своите проблеми. Това е нормален модел, който съществува в Европа".

Снимки: Кети Тренчева

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Киселова

Наталия Киселова: "Лукойл" зависи не само от правителството и особения управител, а от геополитическата конюнктура

Няма да критикувам президента, защото той упражни правото на връщане на закона и неговите аргументи, сигурно в една обикновена ситуация, биха имали резон. Но ситуацията не е типична и не става дума да се продаде обикновено предприятие, а за фирма със сериозна инфраструктура и критична за националната сигурност – "Лукойл". Това коментира..

публикувано на 16.11.25 в 11:53
Володимир Зеленски

През Гърция Украйна ще си осигури газ за зимата, обяви Володимир Зеленски

През Атина Украйна ще си осигури газ за зимата, съобщи украинският президент Володимир Зеленски, преди да пристигне на посещение в гръцката столица. Володимир Зеленски пристига на посещение в Атина Преди пристигането си в Атина украинският президент Зеленски обяви, че е подготвен договор между двете страни за газ към Киев. Засега гръцката..

публикувано на 16.11.25 в 11:43
Британският премиер Киър Стармър (в центъра), британският външен министър Ивет Купър (вляво) и президентът на Украйна Володимир Зеленски (вдясно) преди среща на „Коалицията на желаещите“ в Лондон, 24 октомври 2025 г.

"Сънди таймс": Великобритания е помогнала за откриването на над 600 украински деца, отведени от Русия

Великобритания е помогнала за откриването на над 600 украински деца, отвлечени и насилствено отведени в Русия, пише "Сънди таймс". От септември насам е в ход схема, ръководена от Украйна, и включваща Обединеното кралство, която издирва, анализира и проверява данни за деца, незаконно отведени в Русия по време на войната. Инициативата е открила 295..

публикувано на 16.11.25 в 11:28
Божидар Божанов

Божидар Божанов: Румен Спецов не отговаря на критериите в закона за особен управител

Този бюджет дори не е социален, а повече е преразпределение от държавата , но когато тя е с високи нива на корупция, тогава това преразпределение е неефективно - в добрия случай и изцяло корупционно - в лошия, в който всъщност се намираме. Това каза пред БНР съпредседателят на "Да, България" и депутат от ПП-ДБ Божидар Божанов, като определи Бюджет..

публикувано на 16.11.25 в 11:16
Лидерът на МЕЧ Радостин Василев

Радостин Василев: Между първо и второ четене на бюджета МЕЧ ще предложи коледни добавки за пенсионерите

Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим дефицита много, прогнозира в интервю пред БНР Радостин Василев, лидер на парламентарно представената МЕЧ. "Очаквам тежка година, ще има поне два пъти избори през 2026 г. за президент и..

публикувано на 16.11.25 в 11:00
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Бюджет 2026 допълнително стимулира негативни процеси

Бюджет 2026 допълнително стимулира негативни процеси и не подпомага икономиката за премахването на дисбалансите . С тази констатация започна коментара си пред БНР финансистът Любомир Дацов от Фискалния съвет на България. "Има противоречие между това, което се нарича монетарна и фискална политика. Обикновено централните банкери говорят, че тези две..

публикувано на 16.11.25 в 10:16
Стена, която върви по протежение на границата между Ливан и Израел, архив, 23.01.2025 г.

Ливан ще внесе в СС на ООН жалба срещу изгражданата от Израел бетонна стена

Ливан ще внесе в Съвета за сигурност на ООН жалба срещу Израел заради изграждането на бетонна стена, която се простира отвъд  т. нар. Синя линия", разделяща двете страни и Голанските възвишения. Стефан Дюжарик, говорителят на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, заяви, че стената е направила над 4000 квадратни метра ливанска територия..

публикувано на 16.11.25 в 10:12