Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щастлив край на история за глухота - две сестри от Плевен вече чуват и говорят

Творба на едно от децата - Сияна, докато е била в ИСУЛ
Снимка: ИСУЛ

Майка на две момиченца със загубен слух напуска работа, за да се грижи за тяхното обучение и за развитието на слух и реч, каквито вече има и при двете. По-голямото дете – Сияна, се научава да изговаря звуци, благодарение на метод на стимулите, адаптиран от майката Камелия.

Семейството е от Плевен. През изминалата седмица в столичната болница ИСУЛ бяха поставени кохлеарни импланти на децата, които са на 11 и на 6 години. Предстои рехабилитация, която ще им даде шанс да чуват и разговарят наравно с останалите.

"И на двете операциите са успешни и се надявам с правилната рехабилитация да имам две напълно нормални деца", не крие радостта си майката на Сияна и Никол.

Сияна рисува на болничното шкафче  Снимка: ИСУЛПри Сияна първото изследване на слуха, проведено на 6 месеца, показва наличие на слух, но второто изследване – на двегодишна възраст, отчита пълна глухота. За няколко месеца са поставени слухови апарати, но момиченцето не реагира на звуци. 

Никол се ражда с частична загуба на слуха, но заради инфекция на ушите детето губи остатъчния слух в едното ухо.

За развитието на реч голяма е заслугата на майката Камелия, която решава да пробва система за стимулиране с любими за детето неща, например захарницата.

До днес майката е личен асистент на децата. Сияна е в четвърти клас, а Никол – в предучилищна група, и двете в масово училище. Децата посещават групови и индивидуални терапии.

"Когато едно дете започне да чува звуците около него нормално, то започва да развива говора. Затова целта е да бъдат в ранна възраст оперирани – това е целта на неонаталния скрининг, за да може децата да нямат спомен от глухотата. Когато оперирате едногодишно детенце, то няма спомен какво значи да не чуваш. До три години то вече е наравно, говорното му развитие, с това на неговите връстници", коментира пред БНР проф. Диана Попова от ИСУЛ, началник на Референтния център по кохлеарна имплантология.






По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53