15 са постоянните жители в странджанското село Младежко – всички са възрастни и самотни хора. Живеят в страх. Всеки от тях се е сблъсквал с мигранти. В последните десетина дни са свидетели на необичайно оживление. Местните настояват в селото да има постоянен полицейски пост.
Една от жените - Владка Ангелова, разказва как от една от празните къщи е видяла да излиза пушек, чула е гласове и станало ясно, че вътре има запален огън.
"И къщата ще запалят, като нищо. Вратата са разбили. Чух, по едно време блъскаха. Те са спали там. Трябва вечно да сме под ключ. По-начесто да минават, да има охрана тук."
Картината допълват Желязко Загорчев и Ангел Ангелов.
"Осем човека вчера минаха."
"На мен ми казаха – алжирци, искаме във Франция. Аз им викам – тя, Франция, знаеш ли колко е далече, как ще идеш дотам? Каква охрана, бе! Нищо не пазите вие, държавата!"
За кметския наместник Станко Калудов държавата не е виновна за всичко. "Всичко идва от Западна Европа, абсолютно всичко", казва той.
"Какво мога да предприема аз? Конкретно звъня на полицията, поддържаме много добри отношения с полицейското управление."
Макар през селото непрекъснато да минават обходни патрули, самотните възрастни жени са в паника.
"Заключена стоя, самичка съм. Винаги сме в напрежение. Вечер отрано заключвам."
"Страхуваме се, знаем ли какви са! Аз ходих да бера билки и те се показаха там, почнаха да бягат."
"Озъртам се, оглеждам се и като видя, че няма, тогава заминавам нанякъде."
"Тук сме самотници. Всички са вдовици и аз", казва един от мъжете.
Прокурор Мария Маркова от Районната прокуратура в Бургас отбелязва, че от 1 ноември до 6 декември има 19 новообразувани досъдебни производства, а като обвиняеми лица са привлечени 24-ма души, 8 от които са български граждани.
Снимки: Даниела КостадиноваАко на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..