Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Филип Гунев: В Шенген все още не са вдигнали някои вътрешни граници. Механизмът за солидарност не работи

Филип Гунев
Снимка: Силвия Великова

"Голяма част от страните все още не са вдигнали вътрешните си граници, които наложиха преди 5 години. Австрия, Германия, Франция все още правят вътрешни проверки по границите си, което е единият от аргументите на Австрия – Шенген не работи, няма смисъл да го разширяваме, след като няма да си вдигнем вътрешните проверки. Те продължават да правят проверки между Австрия, Унгария, Чехия."

Това каза пред БНР Филип Гунев, експерт по вътрешна сигурност, бивш заместник-министър на външните работи

Пускането на Хърватия има различни интерпретации и нюанси, там разменните монети са други, отбеляза Гунев.

Според него Европа има "шизофренно отношение" към някои практики по границите.

Част от причините Австрия да гласува срещу приемането на България и Румъния в Шенген е невъзможността вече 7 години да се уточни общата европейска политика спрямо бежанците, подчерта бившият заместник-министър.

"В началото имаше скандали. Не можеха да се разберат като дойдат в България на първа линия, как да се преразпределят вътре в Европа, квоти бяха определили. Този механизъм за солидарност така и не работи. Има шепа страни, които казват – не искаме да приемаме. Сегашният Дъблински регламент предвижда тези, които дойдат на първа линия, всичките да остават тук и ако отидат навътре в Европа, да ни ги връщат тук. От 17 000, минали през България, са ни върнали няколкостотин и това е от години. Тамошните съдилища решават, че няма да ги връщат. Тази система не работи", обясни Филип Гунев в предаването "Преди всички".

Относно аргументите на Нидерландия той заяви, че върховенството на правото не е реален такъв. За Гунев подобно обвързване е "неефективно и нищо не е променило за 15 години, откакто България влезе в ЕС".

Запитан защо Румъния е по-добре от нас, той посочи, че е "въпрос на възприятия, вътрешни нагласи и преценка на холандското правителство", защото по думите му особена разлика между двете страни по отношение на върховенството на закона и корупцията няма.

Трябва да се договорят съвместни мерки, които холандците да изтъкнат пред тяхната общественост, смята Филип Гунев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Младенова

Маргарита Младенова: Не очаквам чудо, което да промени в съзнанието политиците мястото на културата

Не очаквам да стане чудо в съзнанието на политиците, за да се промени виждането им за мястото на културата на местно и национално ниво ,  каза пред БНР проф. Маргарита Младенова, съосновател на Театрална работилница "Сфумато".  "Други са им грижите, друго ги занимава. ... Всички знаем на колко окаяно ниво е състоянието на културата на отделния..

публикувано на 28.09.23 в 18:16

"Дейли телеграф" отделя цяла статия на Ян Марсалек, свързан с обвинените в шпионаж българи

"Елитен руски шпионин, внедрен в сърцето на Европа", това е заглавието на голяма статия във вестник "Дейли телеграф", посветена на Ян Марсалек – човекът, смятан за определящ задачите на изправените пред съд българи от шпионската клетка в Обединеното кралство.  И преди тази седмица случаят с българската шпионска мрежа не беше лишен от интрига. В..

публикувано на 28.09.23 в 04:23

Митове за преквалификацията - защо у нас има съпротива?

Около 37 000 българи са завършили или посещават в момента курсове за професионална квалификация и преквалификация в центровете на Националната агенция за професионално образование и обучение. Около 1/3 от посещаващите центровете за професионално обучение искат да започнат собствен бизнес , казва Люба Кръстева, главен експерт в Националната..

публикувано на 27.09.23 в 10:53
Доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ

Доц. Росен Калпачки: Съвременното лечение на инсулта се прилага само в първите 4 часа

България е на челна позиция в Европейския съюз по случаи на инсулт. На всеки 10 минути у нас един човек е засегнат от болестта. Няма официален регистър на преживелите инсулт, няма и национален план за борба с инсулта . Липсва достатъчна ангажираност на обществото, а първите минути са от изключителна важност, защото инсултът убива и инвалидизира...

публикувано на 27.09.23 в 06:38
Руската църква Св. Николай

Патриарх Неофит назначи свещеници, които ще поемат богослуженията в Руската църква

Патриарх Неофит назначи свещеници от София, които ще поемат обичайните богослужения в храм "Св Николай Мирликийски", известен като Руската църква. Това съобщиха от Светия синод. Митрополит Наум призова за отваряне на Руската църква, "заключена от странични лица" ДАНС експулсира руснак и двама беларуси "Със своя заповед от днес,..

публикувано на 25.09.23 в 14:52
Андрей Райчев

Райчев: Изгонването на свещениците е проамерикански и антируски жест, няма връзка с църковните неща

Социологът Андрей Райчев обясни пред БНР, че докато трае войната в Украйна, България ще е в изкуствено положение.   "Не може да искаме да живеем така, сякаш няма война.  Нашето правителство ще остане до края й. То не може да бъде махнато преди това". Той к оментира протестите на земеделците и реакциите на управляващите. "Властта смени..

публикувано на 23.09.23 в 13:04
Доц. д-р Валери Колев, преподавател по „Нова българска история“ в Софийския университет

Поредица от международни събития спомагат за прокламиране на Независимостта

Отбелязваме 115-ет години от обявяването на Независимостта на България. На 22 септември 1908 година в църквата „Св. 40 мъченици“ във Велико Търново к няз Фердинанд прочита манифеста, с който България е обявена за независимо царство.  За събитията и историческата значимост на този политически акт специален гост в "Нощен Хоризонт" е доц...

публикувано на 22.09.23 в 18:47