До Нова година Министерството на земеделието ще прецизира заповедта за ограничаване на сечта във вековните гори в съвместна работа с природозащитните неправителствени организации и експерти в областта на старите гори. Това стана ясно по време на среща, поискана преди две седмици от "Зелени закони", коалиция "За да остане природа в България" с екип на министерството, Изпълнителната агенция по горите, браншови организации, учени и представители на висши учебни заведения и БАН.
Нели Дончева – ръководител на програма "Гори" във WWF България, обясни пред БНР, че срещата е поискана в резултат на информацията, че служебното правителство ще отмени заповедта от 2021 г., с която се ограничават сечите в гори над 100 години.
"На срещата коментирахме как България може да отговори на заложените в европейската стратегия цели за 10% строга защита на най-ценните природни местообитания. В България в момента имаме доста полезни ходове", каза тя в предаването "Преди всички".
Дончева подчерта, че в близкото минало са били предприети стъпки, които ни доближават до тази цел от 10% опазена природа, включително гори във фаза на старост. През 2016 г. бяха определени и отделени за опазване, изключени от дърводобив, 111 хил. хектара гори във фаза на старост.
От WWF работихме за картиране и идентифициране на горите във фаза на старост на територията на 60 общини. 10 общини предприеха конкретни стъпки и определиха за опазване най-ценните си гори, подчерта Нели Дончева. По думите й има още около 10 хил. хектара гори във фаза на старост, които са картирани и които ще предоставят на министерството. Идеята е тези горски територии да бъдат отделени за опазване, добави тя.
Дончева подчерта, че ще изчакат да видят как ще бъде актуализирана заповедта и дали техните притеснения ще се разсеят. В случай, че природозащитниците не са удовлетворени, имат готовност и за протести.
Вековните гори са нещо уникално и трябва да ги опазим за поколенията, категорична е Нели Дончева.
Незаконната сеч я има, но въпросът е не само на законодателство, но това е и въпрос на манталитет, отбеляза тя.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Варненската кметска управа предлага да се инкриминира нерегламентираното изхвърляне на строителни отпадъци. "Проблемът с незаконните сметища на територията на всички общини е много сериозен. Искаме да направим предложение да се инкриминира самото деяние на изхвърляне на строителни отпадъци . Около контейнерите в градската част ще го забраним..
С провокативна акция с парапланер над втория по големина ТЕЦ у нас екологичната организация "Грийнпийс" - България иска да накара управляващите да спрат да финансират въглищната индустрия и да обърнат внимание на зелената енергия в България. Акцията беше осъществена малко преди 8 часа тази сутрин. Още за посланието на активистите - в..
Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..
Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..