Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намаляване на общия ДДС за всички стоки би могло да доведе до спад на цените

Икономист: Депутатите започнаха широко творчество върху разходите без оценка на фискалния ефект

Петя Георгиева: Ако всички тези предложения бъдат приети, дефицитът ще се увеличи с минимум 5%

Снимка: БГНЕС, архив

По изключение Институтът за пазарна икономика тази година няма да представи алтернативен бюджет, както се случва ежегодно, защото няма проект на правителството, който да бъде коментиран. Това обясни в интервю за БНР икономистът Петя Георгиева.

"Това е причината, поради което нарекохме нашия бюджет безалтернативен, тъй като на практика алтернатива няма. Това, което Министерството на финансите предлага с удължителния закон, е да продължат всички действащи мерки, залегнали в бюджета за 2022 г., тяхното действие да продължи през 2023-а. За съжаление обаче междувременно депутатите започнаха много широко творчество – върху разходите основно, и това поставя големи рискове пред фискалната стабилност за следващите години. Не само за 23-а, но и за годините след нея."

Трябва да се спазват фискалните правила, "за да не се изпуснат нещата", предупреди експертът.

"Законът за публичните финанси въвежда много ограничения върху безразборното увеличение на разходите при недостатъчно приходи. Народните представители трябва да се съобразяват с тези ограничения. От всички 16 предложения, въведени между първо и второ четене за увеличаване на разходите, всяко от тях има бюджетен ефект, а някои – много голям, много сериозен, върху бюджета, в размер на 1,5-2 милиарда лева разходи допълнителни. Нито едно от тези предложения не е придружено с оценка за фискалния ефект. Ако всички тези предложения бъдат приети, дефицитът ще се увеличи с минимум 5%."

Петя Георгиева уточни, че става дума основно за увеличаването на доходите – пенсии, минимална заплата, както и за данъчните облекчения.

Снимка: БГНЕС

По думите ѝ трябва да се мисли не "как да се увеличат доходите на абсолютно всички", а помощта да се насочи към най-нуждаещите се домакинства.

Икономистът даде пример с намаляването на ДДС за ресторантьорския бизнес, "което не е в момента изобщо на дневен ред", защото секторът е пострадал от ковид кризата, но тя вече е приключила.

"Няма никакъв смисъл да се подкрепя цял един сектор, който в момента по никакъв начин не е ограничен да функционира."

Намаляването на ДДС за храните не се отразява върху техните цени - това е реверанс към производителите, не към потребителите, заяви още Петя Георгиева. По думите ѝ не е добре да се правят изключения в ДДС като основен приходоизточник, но има "мегдан, прозорец да се намалява общият ДДС за всички стоки, което би могло да доведе до намаление на цените".

Изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост също е под въпрос, отбеляза тя.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерите на ХСС (Маркус Зьодер) и ХДС (Фридрих Мерц).

Задава ли се нова коалиция между ХДС/ХСС и ГСДП в Германия?

В Германия сигналите за голяма коалиция между консерватори и социалдемократи се увеличават. След победата на опозиционния блок ХДС/ХСС на предсрочните парламентарни избори вчера вероятният бъдещ канцлер Фридрих Мерц заяви, че Германия има нужда от бързо съставяне на правителство. Смяна на властта в Германия, Мерц обеща "независимост от САЩ"..

публикувано на 24.02.25 в 12:26
Сергей Лавров

Русия иска "желязна договореност" Украйна да не става член на НАТО

САЩ ще трябва да определят специален представител, който да води диалог с Русия за Украйна. Това заяви днес руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция след разговори с турския си колега Хакан Фидан в Анкара, предават турските медии, цитирани от БТА. "Трябва да има ясна и желязна договореност относно неприсъединяването на Украйна..

публикувано на 24.02.25 в 12:08

Самоделна бомба е избухнала в руското консулство в Марсилия, няма пострадали

Самоделна бомба е избухнала в руското консулство в Марсилия днес - в деня на третата годишнина от началото на руската инвазия в Украйна. Взривът е станал малко преди 8 ч. сутринта в района на руското посолство в Марсилия. Два коктейла "Молотов" са улучили вътрешния двор на дипломатическата сграда, без да има пострадали, както е потвърдил..

публикувано на 24.02.25 в 11:39
Украинска позиция в Донецк, юни 2024 г.

3 години война: Поглед към Одеса и бесарабските българи

Страшно е да живееш в такъв полудял свят. Това заяви пред БНР Тетяна Станева, режисьор, продуцент и основател на международния филмов фестивал ОКО. Тя си спомня детайлно случилото се преди точно три години, когато Русия започна война с Украйна. Украйна - 3 години след нахлуването на Русия "Българските медии ми съобщиха, че при нас..

публикувано на 24.02.25 в 11:35
Националният съвет за тристранно сътрудничество  заседава извънредно, 24 февруари 2025 г.

Социалните партньори не постигнаха консенсус за бюджета на ДОО

Управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов потвърди, че бюджетът на Държавното обществено осигуряване за тази година е разработен при допускане, че пенсиите ще бъдат осъвременени по швейцарското правило от 1 юли. Пред Националния съвет за тристранно сътрудничество Иванов отбеляза, че за пенсии тази година ще бъдат..

публикувано на 24.02.25 в 11:30
Стойчо Стойчев

Стойчо Стойчев за протеста на "Възраждане": Крайностите плашат хората

" Всяко нещо, което партиите правят публично по този начин, има за цел или да мобилизира избиратели, или да увеличава подкрепа. Със сигурност и "Възраждане" има най-вече това за цел, независимо какви са декларациите ". Това коментира пред БНР доц. Стойчо Стойчев – преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", относно протеста на..

публикувано на 24.02.25 в 11:21
Извънредно заседание на НСТС, 24 февруари 2025 г.

Работодатели и синдикати изтъкнаха проблеми в здравноосигурителната система

Съветът за тристранно сътрудничество обсъди бюджета на Здравната каса, който е с близо 16% по-висок, или 1,36 милиарда лева повече спрямо миналата година  и достига 9,4 милиарда лева. И работодателските организации, и синдикатите обаче посочиха редица проблеми в здравно-осигурителната система, които не са обхванати от проекта за бюджет. "Все..

публикувано на 24.02.25 в 11:18