Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скръб и надежда в Европарламента при връчването на наградата "Сахаров" на украинския народ

Европейски парламент
Снимка: Ирина Недева

Днес рано следобед наградата на Европейския парламент за Свобода на мисълта на името на академик Андрей Сахаров беше присъдена на Храбрия украински народ.

В силно емоционална реч председателката на ЕП Роберта Мецола заяви, че Украйна се бори за европейските ценности и дава сериозни жертви.

“Украинските хора с тяхната смелост са тези които се изправят срещу руския агресор. ЕП стои зад Украйна, подкрепя санкциите срещу Русия. Посланието на Европа е ясно: „Ние подкрепяме Украйна. Няма да отвърнем поглед. Хората в Украйна водят не само война за независимост, те водят война за ценности. Ценностите, които са в основата на нашия живот в Европа и които от дълго време имаме лукса да приемаме за даденост“.

За първи път - безпрецедентно наградата, която винаги е била поименна, отива в ръцете на цял народ, отбеляза Хайди Аутала от групата на Зелените. Тя е европейски депутат и вицепрезидент на ЕП. Отговаря за мрежата Сахаров.

Наградата "Сахаров" за свобода на мисълта, наречена в чест на съветския физик и политически дисидент Андрей Сахаров, се присъжда всяка година от Европейския парламент. Тя е учредена през 1988 г., за да отличава личности и организации, защитаващи правата на човека и основните свободи. Някои от отличенитеслед това получават и още признания в областта на човешките права, дори и Нобелови награди.

Хората или народът на Украйна като цяло е първата толкова мащабна и групова награда, връчвана някога и основната загадка беше кой ще я получи, както и дали украинският президент Володимир Зеленски ще присъства на официалната церемония. Зеленски, който не напуска страната си, която се отбранява от военната агресия на Русия вече повече от 10 месеца, отправи послние към европейските парламентаристи през видео стена.

Володимир Зеленски

Той започна изказването си с молба за минута мълчание в памет на убитите във войната украински мъже, жени и деца. Призова за подкрепа за създаването на Международен съд за престъпленията, извършени от Русия.

„Трябва да действаме сега, не да чакаме края на войната, за да изправим пред правосъдието тези, които я предизвикаха, и да предотвратим повторението на такава агресия. Това ще бъде най-ефикасният начин да защитим свободата, правата на човека, върховенството на закона и други общи ценности, олицетворени от тази награда на Европейския парламент“.

Лауреатите на наградата Сахаров, които се срещнаха с европейските депутати и медиите, имат собствена представа захората на Украйна. Олександра Матвийчук е адвокат по човешките права. Тя основава и ръководи Центъра за Граждански свободи, който е неправителствена организация-същата, която получи тази година Нобеловата награда за мир за работата си по документиране на руските военни престъпления в Украйна. Сподели яс руския правозащитен център „Мемориал“, който беше ликвидиран от Руската държава, защото бъркаше дълбоко в раните, които нанася управлението на Владимир Путин и с белоруския правозащитник и политически затворник Александр Беля́цкий.

Олександра Матвийчук

За Олександра документирането на болката на хората е най-трудно.

„Защото даже да имате добър опит в работа с международното хуманитарно право и със събиране на свидетелства за нарушаването на човешките права на терен, в момента, в който говорим за това, което става в Украйна, се срещаме всъщност с безпрецедентно ниво на болка. И тогава се чувстваш безсилен, в опита да се документира тази болка. Защото хората показват как са били бити, изнасилвани, как са рязани техните пръсти, как са смачквани техните нокти и изтръгвани, как са мъчени с електрически ток и всичко това продължава. И най-страшното знаете ли какво е? Аз съм адвокат по човешки права и изведнъж се оказвам в ситуация, в която разбирам, че законът не работи“.

Иван Федоров

Иван Федоров – избраният кмет на Мелитопол, който в момента е в изгнание, защото това е един от първите градове, които паднаха под руска окупация, обясни, че Русия сега го използва за логистичен център на Южна Украйна.

„За да правят своите операции там. Това е точката, от която започват всички инфилтрации, депортации към Русия, нещо като разпределителен център. Голяма част от отвличанията на наши украински граждани минават от там. Ситуацията в окупирания град, на който съм последният свободно избран кмет, е тежка. Няма лекарства, населението, което е останало е подплашено и отчаяно. Голяма част от тях напуснаха градаи продължават да напускат, въпреки че руснаците ограничават това. Много е особено чувството да бъдеш кмет в изгнание, да организираш помощи за града и населението отвън. Но сме горди, че са много малко хората, които колаборират с руските окупатори. Има толкова много директори на училища и детски градини, които отказаха да го правят. Но е страшно това, което правят руснаците с децата на Украйна. Само руски, патриотични песни, промиване на мозъците. Затова и ние организираме онлайн обучения на украински“.

Самият Иван Федоров е видял със собствените си очи какво означава да бъдеш отлечен от руските окупационни сили. Той прекарва5 дни в плен след превземането на Мелитопол. Върнат е на територията на Украйна в замяна на руски военнопленници.

Другите представители на народа на Украйна са полковник Олександър Чекрихин, който е директор на Департамента по Гражданска защита и Спешната помощ в Украйна, Юлия Пайевска - основателка на медицинската група за евакуация „Ангелите на Тайра“, самата тя взимана в руски плен и Ярослав Божко – представител на гражданското движение на съпротивата “Жълта лента”.

Без думи – в дълбока скръб, но и с вяра, че хората на Украйна ще устоят на изпитанията и че тази война ясно показва огромните предизвикателства, пред които е изправен ЕС – това е атмосферата, която съпътства церемонията по награждаването на смелите хора на Украйна с наградата за свободата на мисълта на името на Андрей Сахаров днес в ЕП, в тази последна тържествена и заключителна сесия за годината.

Наталия Лулчева е българка от Украйна, която живее у нас. Нейният брат е офицер от украинската армия и пилот на хеликоптер, който беше свален в началото на войната. Той престоя известно време в руски плен и с българска помощ беше изтеглен у нас, за да се лекува. В предаването "Нещо повече" Наталия  сопедли, че приема наградата с огромно вълнение и с радост заради добрата информираност на света относно това, което се случва в Украйна.

Храбрият украински народ няма да се предаде, увери тя.

„Тези 10 месеца го показаха ясно. Хората не изплашиха в началото на войната, когато ги атакуваха масирано, не се плашат и сега, когато ги оставят без ток и без топлина. Това е народ, който показва на целия свят как трябва да обичаш родината си и как да противостоиш на едно такова зло. Може да се поучим„

Ситуацията около Одеса и Николаев е много тежка, разказа тя.

„Няма ток. България много помага. Изпратени са генератори“.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДНСК отново спря изпълнението на ремонта на столичната улица "Опълченска"

Дирекцията за национален строителен контрол отново спря изпълнението на ремонта на столичната улица "Опълченска", смятано от днес. Заповедта за спиране обхваща участъка между булевардите "Тодор Александров" и "Сливница", включително отливния канал по "Сливница" до заустването му в река Владайска и съпътстващата инфраструктура. Определен..

публикувано на 21.02.25 в 17:10

Русия може да се съгласи замразените ѝ активи в Европа да се използват за възстановяване на Украйна

Русия може да се съгласи да се използват замразените ѝ в Европа държавни активи на стойност 300 милиарда долара за възстановяване на Украйна , но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани за една пета от територията на страната, която се контролира от силите на Москва, заявиха пред агенция Ройтерс три неназовани източника. Замразените..

публикувано на 21.02.25 в 17:00

Европрокуратурата разследва директорка на гимназия в София, заловена с подкуп

Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..

публикувано на 21.02.25 в 16:29

Предизвикалите пожари в Кипър ще плащат гасенето им и възстановяването на околната среда

Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..

публикувано на 21.02.25 в 16:25

Ковачев и други от ЕП отбелязаха годишнината от анексирането на Крим с писма до политически затворници

Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП.  Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..

публикувано на 21.02.25 в 16:20

Призив за трети бойкот на големите търговски вериги у нас на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..

публикувано на 21.02.25 в 16:17

Инж. Венцислав Начев: Истината е в баланса на използването на традиционните методи и ИИ

Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит -  грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..

публикувано на 21.02.25 в 16:00