Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Общините влизат в 2023 г. без прогнози, без ясна рамка какви ресурси могат да се планират"

Силвия Георгиева: Законодателството за публичните финанси не е готово за периоди на политическа нестабилност

"Няма хипотези как да се справят държавата и общините с публичните финанси, ако няма държавен бюджет"

Силвия Георгиева
Снимка: НСОРБ

Ще започне вече трета година, откакто общините работят в политическа нестабилност. Законодателството в сферата на публичните финанси не е подготвено за такива периоди.

Това заяви пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Няма хипотези как да се справят държавата и общините с публичните финанси, ако няма държавен бюджет, посочи тя и напомни, че за втора поредна година сме в хипотезата на удължителен бюджет.

Теоретично не бил следвало да има прекъсване и недостиг на финансиране в първите месеци, ако този удължителен закон бъде приет до Нова година, уточни Силвия Георгиева.

"Ако не, както ние, така и цялата държава ще работим в хипотеза без никаква законодателна рамка за разходване на публичните средства."

Че няма приет държавен бюджет и до края на годината не се очертава да има такъв за 2023 г., се отразява много тежко на финансите на общините, смята Силвия Георгиева. По думите ѝ общинските бюджети са като скачени съдове с държавния.

"При тази политическа картина и този продължителен период на опити за структуриране на централно правителство очевидно няма да доведе до скорошно приемане на държавен бюджет", изрази опасенията на общините тя и припомни, че 2023 година е и изборна за местните власти.

Общините влизат в 2023 г. без прогнози, без ясна рамка какви ресурси могат да се планират както за капиталовите програми, така и за финансирането на делегираните от държавата дейности, подчерта изпълнителният директор на НСОРБ в предаването "Преди всички".

"Разчитаме, че този удължителен закон ще ни даде и възможност да разходваме средства по европейските проекти. През 2023 приключваме всички проекти по стария програмен период. Има опасност да блокираме европейските проекти."

По отношение на социалните програми на общините картината е в известна степен по-подредена, отчете Георгиева.

Проектите са подготвени, договорите са сключени, няма прекъсване по тези услуги, увери тя.

Българското законодателство съдържа много сериозни рестрикции за публичните органи, които искат да постигнат енергийна автономност извън настоящите доставчици, отбеляза още Силвия Георгиева.

По думите ѝ стои задачата да бъдат убедени централната власт и депутатите да променят законодателството, така че общините да могат да произвеждат енергия, за да станат независими и да не се молят за компенсации.

ВиК отрасълът е структуроопределящ за качеството на живот и не бива държавата да провежда обществено обсъждане на този изключително важен закон само в рамките на 14 дни, отправи критики Георгиева. По думите ѝ принудително се окрупняват общинските водни дружества, а такова задължение от Брюксел няма.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51