"Останал е много близо до полюса и не е достигнал до него. Ако е стигнел дотам, било е вероятно на връщане да загуби живота на някои от хората си. Това показва неговата личност. Да стигнеш пръв до Южния полюс е било невероятно постижение. Все едно да бъдеш първият на Луната. Но въпреки това той е решил да се върне назад, за да не постави в опасност живота на своите хора. Това е величие, което говори много за Шакълтън. Полярните изследователи ни учат на много неща!"
Това каза в специално интервю за предаването "Хоризонт до обед" испанският учен, полярник и писател Хавиер Качо. Той представи книгата си "Шакълтън – несломимият" на издателство "Вакон", която разказва за ирландския пътешественик и изследовател Ърнест Шакълтън.
Въпреки че никога не достига до Южния полюс, за който мечтае, Шакълтън остава в историята като един от големите полярни изследователи. Образът му е обвит в героичен ореол.
"Бил е един фантастичен персонаж. В онова време всички изследователи са казвали следното – ако искаш да направиш бързо пътуване, тръгни с Амундсен. Ако си в експедиция, имаш проблеми и искаш да ги решиш, застани на колене и се моли на Бог да ти изпрати Шакълтън", посочи авторът на книгата.
"Този вид книги изискват много време. Прехвърля се много документация – неговите дневници, но най-вече това да влезеш в персонажа. За да се напише биография на един човек, трябва да си почти като него, "да влезеш" в него, за да разбереш действията му, мотивацията му", разказа Хавиер Качо пред БНР.
Няколко от спътниците на Шакълтън също са водили дневници, допълни той. "Така че имаме информацията от различни гледни точки, от различни ъгли."
"Имам много негови писма. Той е писал много писма. Това е един фантастичен момент от историята – тъй като не сме имали телефони, всички комуникации са оставали в писмен вид. Остава завинаги", отбеляза още Качо.
"През целия си живот той е искал да направи нещо важно, нещо съществено. Но с такава решителност! И го е направил. Това е едно много важно послание за всички. Най-вече за младежта. Да не се оставят на течението на живота. Да може да поемат руля на собствения си живот – да си поставят цели и да ги осъществяват", подчерта Хавиер Качо.
Корабът на Ърнест Шакълтън е бил открит неотдавна през настоящата година.
"Корабът се появи в символичен момент. Търсеха го в продължение на месеци, оставаше около седмица да приключат кампанията. Смятаха, че няма да се намери. И тогава, на 5 март 2022 г. се появи корабът. Точно 100 години след като Шакълтън бива погребан в Южна Джорджия. Сякаш корабът от отвъдното е искал да изпрати последно послание на своя Шакълтън."
Самият Хавиер Качо е участник в 6 испански антарктически експедиции, бил е част и от българска експедиция на Ледения континент.
"Имам късмета да имам много и много добри приятели в България. Срещнахме се на Антарктида – добро място, където човек може да направи приятелства за цял живот. Темпераментът на българите и на испанците е много близък. С Шакълтън бихме се разбирали много добре."
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..