Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как науката да стане интересна за учениците - рецептата на фондация "Sci HIGH"

Всяко училище, което иска да има научен клуб, може да заяви обучение

Снимка: Pixabay

Извънкласно занимание. Практически занятия с прилагане на научен подход. Интерактивни образователни сесии. Това развива фондация "Sci HIGH".

Целта е науката да стане малко по-интересна и достъпна за децата, поясни пред БНР съоснователката на фондацията Ренета Богданова, която е била и част от екипа на "Заедно в час".

Нивата на научната грамотност не са се подобрили, половината ученици имат проблем с критичното мислене, резултатите на PISA ни мотивират, каза тя в предаването "Хоризонт до обед".

Богданова мечтае след 10 години да са "във всяко едно училище, под някаква форма". По думите ѝ това "ще даде опора на самата образователна система" и ще ускори подобряването на научната грамотност.

Програмата включва работа на децата в отбори на проектен принцип извънкласно, в научни клубове.

Учениците избират проблем, който е важен за тях, след това от фондацията търсят ментори от университетските среди, бизнеса или НПО-сектора, които са експерти в съответната област. Отборът бива "прикачен" към ментора, като това дава мотивация на учениците, отбеляза Ренета Богданова.

Сега работят със 7 училища –  в Хасково, Враца, Козлодуй и София.

От януари обаче се отварят нови възможности за обучение на преподаватели. Всяко училище, което иска да има такъв клуб, може да заяви във фондацията обучение.

Как математиката например може да стане интересна?

Проблемът с подобен тип фундаментални науки е, че учениците не ги разбират, струват им се прекалено далече от техния начин на мислене, смята Добрина Иванова, преподавател по химия в рамките на Sci HIGH общността.

При фундаменталните науки има причинно–следствени връзки и нещата са много по-лесни за научаване, но в училищата не се предлага в нещо, за което учениците да видят, че е приложимо, изтъкна тя.

"Те трябва да видят, че тези неща, които учат, има голям смисъл в техния живот. Че науката е навсякъде. Нашите ученици това виждат. Те виждат нещо нагледно – как да запалим огън без запалка например. Това им вдъхва надежда, че могат да разберат тези неща."

"Понякога техните теми ме изненадват. Аз оставам безмълвна. Можем да вземем много от техните идеи", коментира преподавателката.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00