Специалният косовски съд в Хага призна бивш бунтовнически командир за виновен в убийство и изтезания и го вкара в затвора за 26 години в дългоочаквана първа присъда за военни престъпления, предаде БГНЕС.
Салих Мустафа (50 г.) бе признат за виновен за малтретиране на затворници в импровизиран затвор в хамбар, управляван от албанската Армия за освобождение на Косово (АОК) по време на войната за независимост със Сърбия през 1998-1999 г.
Присъдата идва в деликатен момент за Косово, където етническото напрежение отново се разпали близо четвърт век след войната, а през уикенда нападатели си размениха огън с полицията.
"Съдебният състав ви осъжда на една-единствена присъда от 26 години лишаване от свобода", каза съдия Мапи Велт-Фоглия на Мустафа, който се изправи за произнасяне на присъдата и остана безучастен.
Съдиите приеха, че Мустафа е ръководил партизанска група, която е държала поне шестима свои колеги, етнически косовски албанци, обвинени в сътрудничество със сърбите, в плевня, пълна с животински екскременти. Затворниците са били бити с бейзболни бухалки, железни пръчки, удряни с ток, изгаряни и лишавани от храна и вода в комплекса в Злаш, село източно от столицата Прищина. Мустафа лично е участвал в побоя над двама задържани. Една от жертвите умира в резултат на отказана медицинска помощ.
Мустафа беше признат за виновен за военни престъпления, свързани с произволно задържане, изтезания и убийство.
"Това е първата присъда за военни престъпления на този трибунал", заяви Велт-Фоглия в силно охранявания съд.
Съдът действа съгласно косовското законодателство, но е базиран в Нидерландия и е финансиран от ЕС, за да предпази свидетелите от сплашване, като се има предвид, че бившите командири на АОК все още доминират в политическия живот в Косово.
Мустафа, който беше арестуван през 2020 г., докато работеше като съветник в косовското министерство на отбраната, осъди съда на "гестапо", когато процесът му започна миналата година.
По време на процеса бяха изслушани 29 свидетели, съобщи трибуналът, който официално е известен като Специализиран съд за Косово.
Това е първото решение на съда, свързано конкретно с обвинения във военни престъпления, откакто е създаден през 2015 г. Миналата година той вкара в затвора двама ветерани от АОК за сплашване на свидетели, въпреки че те не бяха обвинени във военни престъпления.
Съдът повдигна обвинения за военни престъпления срещу няколко високопоставени членове на АОК, включително срещу бившия президент на Косово Хашим Тачи, който подаде оставка след повдигането на обвинението и все още е смятан за герой у дома.
Войната в Косово, в която загинаха 13 000 души, приключи, когато силите на сръбския президент Слободан Милошевич се изтеглиха след 11-седмична бомбардировъчна кампания на НАТО.
Въпреки че през 2008 г. Косово обяви независимост от Сърбия, Белград не го признава и насърчава сръбското мнозинство в Северно Косово да не се подчинява на властта на Прищина.
През последните месеци напрежението в северната част на страната нарасна заради решението на Косово да замени издадените в Белград регистрационни номера за автомобили с такива, издадени в Прищина.
Прокуратурата внесе искане за задържане под стража в съда спрямо петима обвиняеми за извършени хулигански действия пред сградата на Европейския парламент и Европейската комисия в София, като обвини още един мъж. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" Междувременно МВР продължава да издирва участници в..
30 свидетели ще бъдат разпитани по делото за катастрофата от 2019 г. с участието на Лютви Местан, като разпитът на първите 15 призовани започна днес, в рамките на насроченото заседание на Окръжния съд в Кърджали. Окръжният съд в Кърджали възобнови делото срещу бившия лидер на ДПС Лютви Местан БТА припомня, че делото е за катастрофа между..
Запомнете името на Борис Писториус, сега военен министър на Германия. Според мен между Фридрих Мерц и него ще протекат и бъдещите планове за правителство. Очаквам Писториус да е бъдещият вицеканцлер на Федералната република, прогнозира проф. Симеон Василев, бивш кореспондент на БНТ и преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски", в..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов предупреди, че държавното обвинение ще търси наказателна отговорност от всички, погазващи обществения ред, а когато става дума за лица с имунитет - при наличие на доказателства, че са извършители на престъпления, незабавно ще се отправя искане за сваляне на наказателната им неприкосновеност...
"Много е хубаво човек да има надежда, обаче приземяванията са толкова бързи, че даже не остава място за нея. Не мисля, че ще има развръзка скоро в Украйна ". Това заяви пред БНР журналистката от програма "Христо Ботев" Николета Атанасова. "Историите, които събрах в поредицата "Украйна: сцени от един отложен живот", и тези, които събрах при..
ОИК и ЦИК се използват за отстраняване на неудобните . Това заяви пред БНР Борис Бонев и попита: "Докога ОИК и ЦИК ще бъдат политически органи с политически назначени партийни квоти, вместо да бъдат професионални изборни експерти? ". ОИК-София отстранява районни кметове, защото съставът ѝ е друг, разглеждат се още сигнали..
Украйна отбелязва третата годишнина от войната с Русия с международна конференция в Киев. На нея европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви, че ЕС ще отпусне 3,5 млрд. евро на Украйна. "Войната в Украйна остава най-централната криза в Европа, с най-много..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.