Нараства недоволството сред жителите на Нова Загора заради водния режим, на който са подложени от ВиК - Сливен. Причината за това е подмяната на водопреносната мрежа в града или т.нар. воден цикъл. Хората се притесняват, че заради наложения воден режим няма да могат да посрещнат нормално коледните и новогодишни празници.
Всичко започва преди около седем месеца, когато стартира водния цикъл в Нова Загора и в Сливен. От тогава в града всяка седмица има няколко дни без вода. Жителите изразиха недоволството си пред БНР.
„Утре е събота и със сигурност няма да има“
Според Калин Йорданов, който организа среща с медиите, три са основните проблема, които трябва да намерят решение
„Първият – режимът на водата. Официално вода няма във вторник и четвъртък. Вторият проблем е качеството на водата. Тя запушва бойлери и електроуреди. Третият е ужасната комуникация с ВИК-Сливен“
Освен, че стоят с дни без вода, когато все пак дойде, е негодна за консумация.
"Образува червейчета, но сме съгласни на всичко, за да има поне за тоалетната".
Всеки в случая се оправя както може. Един с кофи, друг с бидони, но това не решава генералния проблем.
"В апартамент живея. При нас много зле стоят нещата, защото сме с бебе"
Настъпващите коледни празници най-много притесняват домакините, защото без нормално водоснабдяване е трудно да посрещнат гости и да приготвят трапезата.
"Много трудно. Днес заради вас- медиите, вероятно няма да я спрат и ще се помъчим да се приготвим за утре вечер"
Кметът на Нова Загора - Галя Захариева, коментира, че всеки ден провежда разговори с ВиК и страда еднакво със своите съграждани, когато водата спре.
"Проблемът е в това, че не си спазват сроковете, в които е указано, че ще се спре водоподаването. Разговаряме. Има или технически проблем, или липса на организация, или кадрова необепеченост"
Захариева успокои новозагорци, че вода за коледните и новогодишни празници ще има, при това без прекъсване.
"Поели са абсолютен ангажимент, че вчерашното спиране ще бъде последното до 3 януари. Тогава ще видим дали ще продължи този гррафик".
За Коледа новозагорци си пожелаха да имат вода.
Трети март е не само националният празник на България, но и рождения т ден на Биг бенда на Б ългарското национално радио . През 2025-а той празнува 65 години от основаването си . В чест на оркестъра "Изотопия" представя спомени и случки, разказани от осмината му диригенти. Снимки: Биг бенд на БНР
Има сериозен проблем с организацията на всички български културно-исторически обекти . Това каза пред БНР археологът проф. Николай Овчаров и добави: "Особено с организацията на вече направените или направени в голяма степен обекти. Често ме питат Перперикон кога ще е готов и казвам, че това ще е след някое поколение, защото това е цял град. Но..
Националният военноисторически музей за първи път показва златния венец, дарен от цар Борис III при откриването на Паметника на свободата на Шипка. Гостите на музея имат възможността да се снимат с уникалния експонат и да разгледат обновената експозиция. Златният венец на цар Борис III е поръчан специално за откриването на паметника на..
В рубриката "Родина зад граница" ви срещаме с Йордан Минков, българин, който от 17 години, задено със семейството си, живее в Брюксел. Причината през 2007 година Йордан да емигрира в Белгия, е възможността за по - добро кариерно развитие на неговата съпругата. Веднага след влизането на страната ни в Европейския съюз, институциите в..
В рубриката "Горещо сърце" ще завъртим грънчарско колело заедно с една 17 годишна тийнейджърка , за да изваем радио портрет на един млад творец. Това е Мира Цветанова Цветкова от Враца . Тя е от Враца, но учи керамика в Троян. Срещаме я в родния й град, където чиракува при майстор - грънчар - Куман Жеков, и така доразвива на уменията..
Голямата причина за студентските протести в Сърбия е липсата на правова държава , падналата козирка на гарата в Нови Сад е само поводът. Те бягат от политиката, но рано или късно ще се изправят пред момента, в който техните идеи ще трябва да станат политика. Как ще се мине тази крачка никой не вижда. Това каза пред БНР журналистът от БНТ Бойко..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Опитите за политическа пропаганда с такъв празник – 3 март, са нежелателни и трябва да се преодолеят. И не бива политици да дават тон на подобна..
Изпитвам респект пред личността на автора на химна на България "Мила Родино" Цветан Радославов, призна в интервю пред БНР режисьорът на..
Днес е националният празник на България. Празнуваме 147 години от освобождението от османско иго след Руско-турската война от 1877-78 г...