Малки и пораснали се събраха предпразнично в Дома на архитекта в столицата, а главен домакин на тържеството беше Мария Найденова от Асоциация „Детско сърце“ – организация, която помага на хора със сърдечни заболявания и тъй като няма търговска дейност, се издържа изцяло от дарения. Оздравителната програма, за която се събират пари, представлява летен лагер, на който деца от 7 до 17 години изкарват заедно няколко дни. Някои от тях никога не са ходили на такава почивка, разказва Мария.
"Първият ден е някакъв невъобразим хаос, притеснение и страх от неизвестното. Много е голям такъв лагер. Забраняваме на децата да ползват телефони".
За тържеството и благотворителния търг помагаше Евгени, на 24 години, с вродена болест на сърцето. Той учи медицина. Опериран е в детските си години, днес той живее нормален живот. Като малък притеснението му идвало от белега, който предизвиквал въпроси у другите деца. И не само белега.
"Другото притеснение беше свързано с това дали мога да си играя като другите деца, ще мога ли да се натоварвам като другите".
Защо е избрал да учи медицина.
"Аз обичам да помагам на хората, отделно моят вроден порок ме накара да имам допълнителен интерес. Това ме накара да чета повече и да искам да помагам така, както са помагали и на мен".
От Асоциация "Детско сърце" стопанисват къща, предоставена от Столичната община и район "Красно село", в която подкрепят хора със сърдечни заболявания от цялата страна. Тя е отворена денонощно, тъй като по всяко време може да се наложи някой да отседне там или да има нужда от помощ.
"Ситуациите, при които имат право да преспят при нас това е, когато се налага да им бъде поставен холтер. Вместо да остават в болница е по-добре да останат при нас".
Къщата, в която се организират и занимания за децата, се поддържа за сметка на Асоциацията. И се нуждае от ремонт.
"Покривът и фасадата са в окаяно състояние. Ние се издържаме само и единствено от дарения. Ако има добри хора, фирми, които да ни помогнат с ремонт. Ще бъдем благодарни да се отзоват и да ни помогнат".
Бъдещият кардиолог Евгени отправи пожелание към хората в навечерието на Коледа.
"Да бъдат добри, да се обичат с близките, с приятелите и семейството, да преследват мечтите си, защото това е най-важното нещо за тях и за хората около тях".
Повече можете да чуете в звуковмия файл.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...