Военният научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" ще отплава към Ледения континент в 14 часа от пасажерския терминал на Морска гара – Варна, а в 13 часа ще бъде тържествената церемония по изпращането.
"Това е мечта на поколения български антарктици. Ние изследваме Антарктида от миналия век, но сме като стопаджии – който ни вземе. Сега сме на равно ниво с нации с дългогодишни традиции в изследването на този континент", каза за мисията на кораба проф. Христо Пимпирев, който ще ръководи и тазгодишната експедиция.
"Има един щурм към полярните региони, в който беше престъпление България, която е на равна нога с великите сили, да стои на опашката", коментира той в предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт".
Купихме норвежки кораб, произведен 1984 г., за да бъде ремонтиран и въведен в съвсем добро състояние и да отплава в може би най-далечното плаване на нашата планета, поясни Пимпирев.
По думите му средната възраст на канадските научно-изследователски кораб например е 34 години, така че въобще не сме купили стар кораб, каквито критики се отправят.
Според него е "геройство" постигнатото състояние на кораба, което ще му позволи да извърши това "историческо плаване в морската ни история".
"Св. Св. Кирил и Методий" ще отплава на много дълго плаване, с много рискове, ще пресечем по дължина целия Атлантически океан", посочи ученият с дългогодишен опит в полярните изследвания и подчерта колко е важно екипажът да бъде психически устойчив.
Проф. Пимпирев сподели, че няма притеснения преди пътуването, защото е прекосявал десетки пъти Пролива на Дрейк, с много по-стари кораби и яхти.
"Но винаги има риск. Излизаш в световния океан, не си седиш по чехли пред телевизора."
На борда на кораба ще има мобилен пресклуб. Млад журналист от БТА ще следи цялото плаване – от Варна до Антарктида, и всеки ден ще отразява случващото се, съобщи още ръководителят на експедицията.
"Без писаря, който е имал Магелан, ние нямаше да знаем за неговото епохално плаване. Това е изключително важно. Това историческо плаване за нас, българите, ще бъде отразено подобаващо."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..