Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Печатът на 2022-ра: Оцеляване на земеделието!

Снимка: Шевкие Чакър

След дълго очакване България вече има своята рамкова програма за местни традиционни и регионални продукти, което е знак, че институциите са готови да вземат страната на производителите на местни продукти, да ги подкрепят и да създадат условия тези продукти да стигнат до ценителите. Зам.-министърът на земеделието Георги Събев отдавна е приел това като своя лична кауза, защото в Европа отдавна знаят, че традиционното е актуално и че все по-рядко има модерен туристически продукт, който може да се осъществи без местните общности и без местните традиции, включително местната храна. 

Наличието на рамкова програма все още не значи наличие на нормативна уредба, която да позволява продажбата на традиционни местни храни, напомня Цветан Димитров - пазителят на производството на зеленото сирене от Черни вит. 
Производителите на традиционни храни имат мисията да бъдат и пазители на правилата, по които тези храни се произвеждат. 

Анета Божидарова: Субсидиите много разглезиха българските фермери

Субсидиите много разглезиха българските фермери, каза в интервю за предаването "Преди всички" на БНР Анета Божидарова от Агро тв. 

"Самият факт, че януари искаме да се отвори т.нар. Стратегически план - означава, че пак говорим за пари. А самият Стратегически план някак - много баби хилаво бебе - оправда се отвсякъде тази поговорка. /.../ Аз бих го нарекла Стратегически план за политическа употреба". 

За кардинални промени не може да се говори, подчерта Божидарова относно общата селскостопанска политика. 

"Има базови проблеми в българското земеделие, които в последните 15 години нямат решение, във всеки един от секторите", каза още тя. 

Според нея браншът трябва да се самоконтролира. Не вярвам, че това могат да го правят институциите, смята журналистът:
"Когато браншът сам се контролира на пазарен принцип, тогава нещата ще се променят".

По думите й обаче в момента браншът е много разединен

"Българският производител, докато не проумее, че трябва да е пазарно ориентиран и че вътре той самият трябва да си изработи правилата, няма как да има устойчиви и успешни стопанства", категорична е Божидарова. 

Александра Гинева: Печатът на 2022 г. беше оцеляване на сектора

"В последната година Министерството не прави политики, а гаси пожари", изказа мнението си Александра Гинева от Дарик радио. 

"Докато говорим за субсидии, а не говорим за пазари - генерално имаме проблем в сектора, т.е. ти не произвеждаш храна, за да получиш субсидия, ти я произвеждаш, за да правиш бизнес. Бизнесът в земеделието е скъп и отговорен бизнес. Прекалено тъжно е, ако говорим за земеделие и хранително-вкусова промишленост, подчинена само и единствено на субсидиите. В нормалния развит свят не е така", коментира тя в предаването "Преди всички".
 
Политика в земеделието се прави в дългосрочен план, категорична е журналистката. По думите й дългосрочното мислене означава да правиш политика, подчинена на реализиране на продукцията и на пазари. 

Гинева подчерта, че земеделските производители не са запознати със Стратегическия план:

"От 1 януари те трябва да изпълняват изискванията, а те не са запознати. Връзката се скъса с факта, че ние сред последните внесохме този стратегически план, т.е. до последно се правиха промени. Ние внесохме плана през ноември. Ние сме изтървали нещата. Ние отново догонваме ситуацията, което за пореден път ще покаже една грешка в политическите решения, грешка и на всички останали, които писаха този план. Това трябваше да се случи много по-рано".

Пак с Брюксел ще се оправдаваме, прогнозира тя и добави, че не можем да натоварваме с очаквания, че Стратегическият план ще промени нещо. Това са просто едни европейски пари, които трябва да отидат за инвестиции в селското стопанство, но те не могат да решат вътрешните ни проблеми, подчерта журналистът. 

"Печатът на 2022 г. беше оцеляване на сектора въпреки политиците, политиканстването, пиара и липсата на ясни правила по отношение на браншовите организации. Герои са хората, които успяха да изведат бизнесите си през тази тежка година. Важно е обаче да отчетем грешките и да вземем поуките. За 2023 г. ключови ще бъдат думите "ред, правила, справедливо разпределение на субсидии, коопериране и обединение. Мисленето трябва да се промени", коментира още Александра Гинева.
 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39