Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израел пази ритуали от миналото, свързани с Нова година

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Израел Нова година се нарича Силвестър и официално не е празничен ден. Това е времето на приключване на данъчната, административната и календарна година. Но за много религиозни общности и за преселниците от Европа е празнична нощ, след която са на работа... Но все пак са останали ритуали, свързани с този ден, а също по-нови празници, които съвпадат с последния ден на отминаващата календарна година. 

Бой с швабри (мопове) на стълбите на катедралата "Рождество Господне" във Витлеем е спомен от наистина сериозен сблъсък в миналото за надмощие между арменски и гръцки духовници за господство над тази църква. И до ден днешен групи от ученици в арменската семинария в Йерусалим и млади послушници в гръцките манастири из цял Израел се ступват пред смаяните очи на миряните, дошли да се поклонят пред втората по важност християнска светиня по Светите земи. Но и сега боевете не са "наужким" - понякога свършват със счупена глава или крайник на някой от участниците. По-често побеждават арменските ученици, които са по-млади и с повече опит в ступванията. Победителите с гордост изваждат кофи с вода и започват да мият стълбите към Катедралата и коридорите й. Битката е била за това кой да ги хигиенизира между двата големи празника - католическата Коледа - 24 декември, и православната - 6-и януари и най-вече на 31 декември - отбелязан в църковния календар като "Обрезание Господне".

С не по-малка страст се включват в борбата за надмощие и двата хора - католическият и православният. Под покрива на уж една катедрала се скрият две църкви - православната, под която се смята, че е пещерата и мястото на яслата, където се е родил Христос, и католическата, чието име е Св. Катерина, но също има място, където почитат Рождеството. И в двете има прекрасни хорове от монаси, които пеят не само в църквата, а правят шествия из площада пред нея. И точно по време на тези шествия се случват надпявания (или надвиквания). Всеки от хоровете се старае да привлече повече от многобройните паломници, дошли да се поклонят на свещеното място.

Успоредно с религиозните празници, в навечерието на новата календарна година в Тел Авив се чества 90-годишнината на един от знаковите за Израел музеи. За него разказва Шула Дрор:

"Един от известните художници на Израел Нахум Гутман разказва как Музеят на изкуствата в Тел Авив е създаден преди новата 1932 г. в частния дом на тогавашния кмет на Тел Авив Меир Дизенгоф. Инициативата е на съпругата му Цина. 16 години по-късно на същото място се случва един от ключовите исторически моменти в страната - Държавата Израел обявява своята независимост. И до днес Израел е единствената страна, която е била провъзгласена за суверенна държава в музей за изящно изкуството. Сложната история на музея в Тел Авив включва събития, случили се зад стените му и извън него, от дните на британския мандат в Израел до днес. През 1933 г. немският изкуствовед д-р Карл Шварц е поканен от Меир Дизенгоф да ръководи първия музей на изкуството на Светите земи – Музея на Тел Авив.

Д-р Шварц напуска културния свят на Берлин, пристига в Тел Авив и за своя изненада открива, че въпросният музей се намира в три малки стаи в личния дом на кмета. Решава да отиде в Париж, тогавашния център на културата и лично да купи творби от съвременните художници, а някои от тях да убеди да подарят картини за музея, който сега е един от водещите в Близкия Изток. Така музеят се сдобива с картини на Пикасо, Модиляни, Климт, много от импресионистите. Марк Шагал подарява няколко свои творби. По това време в Париж са били и Руските сезони. Освен балет, на тях са били показвани и творби на изобразителното изкуство. Д-р Шварц се е сдобил и с някои от тях. Така в галерията е представено и руско изкуство.

В съвременния музей има и зали, дадени под наем за личните колекции на видни жители на Тел Авив. Наемите не са малки, но да създадеш надеждна защита от крадци и постоянна температура, за да не се повредят картините, е още по-трудно. Освен това, така на творбите могат да се радват всички, които влязат в музея. По традиция, в дните преди Нова година входът е свободен не само за експозициите, но и за концертните и кино залите, където има празнични концерти и прожекции".

Репортажа чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
A view of the site of an Israeli strike on a residential building in Gaza City, March 19, 2025.

ООН: След възобновяването на израелските удари в Газа в 224 случая са поразени жилищни сгради

След възобновяването на израелските удари в Газа миналия месец, в 224 случая са поразени жилищни сгради, като при 36 от тези удари загиналите са единствено жени и деца. Това обявиха от комисариата на ООН за човешките права. Говорителка на службата подчерта, че смъртта, разрушенията, принудителните евакуации и липсата на достъп до основни..

публикувано на 11.04.25 в 15:13

Депутатите приеха промени в Закона за движение по пътищата. Какви са те?

След поредните смъртни случаи на пътя, депутатите спешно прекрояват Закона за движение по пътищата. Основните акценти в предложенията са кметовете на общини да могат също да осъществяват контрола по пътищата, да се ползват общинските камери за това. Приета е средната скорост, която да бъде измервана от камерите на ТОЛ-системата...

публикувано на 11.04.25 в 15:06

Заседание на Областната комисия по безопасност на движението се проведе в Перник

На територията на област Перник няма регистрирани участъци по републиканските пътища с концентрация на ПТП. Това съобщи директорът на Областно пътно управление Емилия Ваклинова на проведеното днес заседание на Областната комисия по безопасност на движението. То бе ръководено от областния управител Людмил Веселинов и започна с минута мълчание в..

публикувано на 11.04.25 в 14:24

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората ще..

публикувано на 11.04.25 в 14:04

На срещата в Брюксел: 21 милиарда евро допълнителна военна помощ за Украйна

Страните от контактната група за подпомагане на Киев, която се събра в централата на НАТО в Брюксел, са се ангажирали с 21 милиарда евро допълнителна военна помощ за Украйна.  Британският отбранителен миниситър Джон Хийли обяви, че неговата страна и Германия са поели лидерството на групата, която беше създадена от предишната американска..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

Отново откриха отровени кучета в Бобов дол

Два трупа на отровени кучета са открити в Бобов дол - това е пореден случай в миньорския град, съобщават от полицията.  Неофициално се коментира, че от есента на м.г. досега в града жестоко са умъртвени с подхвърлена отрова над 60 безстопанствени четириноги - както и котки, дори и гълъби.  Дежурна полицейска група е извършила оглед на..

публикувано на 11.04.25 в 13:57
Костадин Костадинов

Костадинов: Кампанията за въвеждането на еврото се основава на фалшиви новини

"Кампанията за ползите от въвеждането на еврото, започната от българското правителство, се основава на фалшиви новини". Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Като лъжа той определи твърденията, че въвеждането на еврото няма да предизвика увеличение на цените, ще доведе до ръст на икономиката и ще участваме..

публикувано на 11.04.25 в 13:53