"2022 година беше успешна и богата на мисии за изучаване както на близкия Космос, така и на Луната. Само през тази година бяха изстреляни четири мисии до естествения ни спътник. Имаше много полети - 86 на САЩ, над 60 на Китай, 22 на Русия. Имахме мисии на Европейската космическа агенция. Агенцията участваше и в завръщането на Луната".
Това каза пред БНР д-р Светослав Александров, автор на сайта за космонавтика cosmos.1.bg.
И припомни, че Китай е приключил космическата година, изпращайки експериментален спътник в орбита:
"Големият успех за китайската космонавтика беше това, че успяха да завършат своята национална космическа станция, която вече е постоянно обитаема. Южнокорейската мисия "Данури" влезе благополучно в орбита около Луната. Ракетите от семейството "Фалкън", разработено от американската фирма СпейсЕкс, бяха най-често изстрелваните орбитални носители през 2022 година, като с тяхна помощ бяха реализирани 59 мисии. Марсоходът на НАСА "Пърсъвиърънс" започна да създава на Марс първото депо от проби, които ще бъдат доставени на Земята".
В предаването "Хоризонт за вас" д-р Александров подчерта, че през тази година представите ни за Вселената са се преобърнали - благодарение на космическият телескоп "Джеймс Уеб":
"Откритията му бяха шокиращи. За първи път успяхме да видим ранните моменти след раждането на Вселената. Започнахме да изучаваме структурата на първите звезди, галактики. Тепърва ще разберем как тези нови открития ще пренапишат учебниците по астрономия. За първи път получихме характеристики на атмосферите на извънслънчеви планети".
По думите му войната в Украйна ще продължи да влияе върху изучаването на Космоса.
"Не само Луната ще е във фокус през 2023 година. През септември на Земята ще се завърне мисията на НАСА "Озирис-Рекс" с проби от астероида Бену – напомням. В тази мисия има и българско участие, като поне трима души участваха в картографирането на Бену и така спомогнаха за успешното кацане на астероида – аз, Лъчезар Костов и Маринела Димитрова. Предстои изстрелването и на нова астероидна мисия на НАСА – "Психея", която трябваше да лети през тази година, но бе отложена. СпейсЕкс ще продължи извеждането на експедиции до Международната космическа станция, но също така предстои стартът на първата мисия от програмата "Поларис", създадена от милиардера Джаред Айзъкман. Мисията представлява повторение на "Джемини 11" и ще включва отдалечаване на 1400 километра от Земята. Човек не се е отдалечавал на такова голямо разстояние от нашата планета след 60-те и 70-те, след края на програмите "Джемини" и "Аполо".
Интервюто с д-р Светослав Александров можете да чуете в звуковия файл.
Светослав Александров е бакалавър по молекулярна биология, магистър и доктор в областта на растителната физиология. Администрира блог-уебсайта КОСМОС БГ от февруари 2007 година. Автор е на три книги – "Космическа колонизация – неосъществената мечта", "Сред пясъците на Саркания" и "Аз, виртуалният астронавт".
И днес София осъмна без наземен градски транспорт заради продължаващия протест на работещите в него с настояване за увеличение на заплатите. За четвърти пореден ден не се движат трамваи, тролеи и автобуси - с изключение на тези по линиите, обслужвани от частен оператор. Това са автобуси с номер 12, 18, 20, 21, 22, 24, 27, 29, 30, 31, 81,..
Как Северозападна България може да се превърне в Силициева долина? За това разказва пред БНР Теодор Тодоров от Плевен, който е завършил музикалната гимназия, но днес е в основата на голям проект за родния си град. Той е архитект на софтуерни решения и от 20 години се занимава с информационни технологии. Неговата кауза е да развие Плевен..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари . Миналата събота ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в село Дъскот . В Павликенското село Дъскот, наброяващо..
Здравната каса ще заплаща по-скъпо дейности, извършвани от личните лекари, а цените на клиничните пътеки в болниците ще останат без промяна. Това е заложено в проекта на анекс към Националния рамков договор, който ще бъде обсъден днес на националния събор на Лекарския съюз. В документа е предвидено увеличение на сумите, която личните лекари получават..
Израел обяви началото на голяма нова офанзива в Ивицата Газа, след като по-рано съобщи, че въздушни удари са убили над 100 души в палестинската територия, предаде "Гардиън". Според еврейската армия това е нов опит да бъде принудена групировката "Хамас" да освободи заложници. Катар определи текущите преговори между Израел и "Хамас" като "най-лошите..
В интервю за вестник "Таймс" британският премиер Киър Стармър заяви, споразумението му за "рестартиране" на Брекзит ще подобри положението на хората, тъй като ще проправи пътя за млади европейци да живеят и да работят във Великобритания. Киър Стармър уточни, че реципрочна схема за "младежка мобилност", чрез която младите хора могат да пребивават в..
Посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси Поповска е извикана в Министерството на външните работи (МВнР), за да ѝ бъде връчена протестна нота, в която българска страна изрязва сериозно безпокойство и загриженост от поредни случаи на поругаване на български национални символи в съседната държава. От министерството..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..