Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В много населени места в страната се спазва традицията за сурвакане

Сурвакницата се прави от дрян с възможно най-много пъпки

Снимка: Здравка Маслянкова

На Нова година българите имаме уникален и красив обичай – децата хващат дряновите сурвакници, обикалят по къщите и сурвакат като наричат за здраве, дълголетие, берекет и благоденствие. 

Сурвакането е български обичай от незапомнени времена, когато по традиция за Васильовден и Нова година децата правят дрянови сурвачки и налагат гърбини

Аз съм Преслав и съм на 7 години. Баба ми помогна. Сложихме парички, пуканки, орехи за здраве и берекет. Сурва, сурва година! Път дай, Снежко, да мина -да обходя къщята, да зарадвам децата“.

Така наричат днес децата с помощта на стихчето на Ран Босилек, но етнолозите казват, че дряновата клонка, от която се прави сурвакницата, има магическа сила. Сурвакането е много стара българска традиция, с която се почитат вечнозелените клонки, разказва докторът по етнология и заместник-директор на Регионалния исторически музей във Велико Търново доцент Миглена Петкова: 

Магическата клонка на българите е сурвачката. Един ден в годината се използва, на 1 януари, на Васильовден, когато тя придобива своите магически значения и се осъществяват две основни действия при нея. Контактната магия е, когато тази сурвачка се допре до стопанина на къщата, до стопанката, до децата, дори са се сурвакали животни, растения, плодните дръвчета. Магията на дряновото клонче се е предавала върху този, когото сурвакат. От друга страна е наричането – вербалната магия, също е достигала до хората, които придобиват здравето и дълголетието от дряновата клонка“

Сурвакането е част от родовия ни корен, казват учителки и деца от Великотърновско, които заедно майсториха дрянови сурвачки: 

Ние сме оцелели благодарение на тези традиции, точно за това искам същото да предам и на моето дете, и на моите ученици. За мен е важно да спазваме традициите, децата са нашето бъдеще и те продължават нашия път. С голямо желание, много дух и любов трябва да подкрепяме и с постоянство да не забравяме от къде сме тръгнали, че ние същност сме българи“, коментира учителката Цветелина Илиева. 

Аз съм учител по български език и винаги съм държала моите ученици да носят българския дух в себе си, да знаят българските традиции, да не се прекланяме пред чуждите празници. Трябва да знаят как се прави една сурвакница, натурална как трябва да бъде – със сушени плодове, с вълната, с всички неща, които българският народ от години е правил и те се наричат за здраве, за берекет“, посочи учителката Петя Бучекчиева.

Снимка: Здравка Маслянкова

Сурвакницата се прави от дрян с възможно най-много пъпки, защото пъпките представляват плодородие. Като цяло повечето неща в сурвакницата представляват плодородие. Слага се кравайче, паричка, прежда, синьо против уроки, слага се лук, чесън“, разказа Александър Ангелов

Българската сурвакница се прави като се слагат изсушени плодове, отгоре може да сложим пуканки, житен клас, монети“, обясни Преслав Конакчиев

На моята сурвакница сложих червена ябълка – хората да са здрави, пуканки, за да е плодородна новата година, паричката е за богатство“, поясни Ана-Мария Неделчева

Да сурвакаме баба и дядо за здраве – Сурва, сурва весела година, златен клас на нива, червена ябълка пониква, да сме живи да сме здрави догодина, до амина“, нарича Никол Иванова.  

136 традиционни дрянови сурвакници направиха учениците от Велико Търново, Ресен, Балван, Водолей и Самоводене за конкурса „От Коледа до Васильовден“ на Общинския детски комплекс, поясни директорът Анелия Пейчева: 

За да възродим традициите, да накараме младото поколение да ги спазва, да вникне в тях. Целта на конкурса беше не само да развива творческите умения да се занимават с приложно изкуство, а наистина да потърсят и получат повече информация за традициите“.  

Сурвакането е част от българските традиции, които са живи в традиционното българско семейство, а от семейството започва всичко, споделят Антон и Севда Конакчиеви от село Ветринци, чийто деца също правиха дрянови сурвачки

Част от нашата култура е, това е част от нашите корени и е важно за събуждане на духа ни. Българският дух е неуловим, той никога няма да изчезне. Стреми се самите ние да сме пример за тях, да са будни за това, което са, да си спомнят кои са и да не ги е срам от това кои са. Да са здрави и да следват сърцето си“.  

На Нова година сурвакаме и наричаме: 

Бих наричала да сме много здрави, българският народ винаги е искал плодородие, децата да са ученолюбиви. Да бъде мирна годината, да носим в сърцата си дълголетието на дряновата клонка. Пожелавам за новата година много любов да цари във всички семейства, успехите да са навред и безчет“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еднодневни винетки за автомобили се предвиждат в изменения на Закона за пътищата

Еднодневни винетки за автомобили до 3 тона и половина се предвиждат в изменения на Закона за пътищата, одобрени на първо четене от парламентарната комисия по регионална политика. Въвеждат се и европейските изисквания за еконорми при определяне на цената на тол таксите за камиони. Целта на въвеждането на ежедневните винетки е да се облекчат..

публикувано на 09.04.25 в 19:23
Министърът на регионалното развитие и благоустойрството Иван Иванов

Иван Иванов: За рехабилитация на пътищата са нужни 35 млрд. лева

За рехабилитацията на проблемните пътни участъци са необходими 35 милиарда лева, съобщи министърът на регионално развитие Иван Иванов пред депутатите от ресорната комисия. Той допълни, че неразплатените средства от минали години за извършени дейности възлизат на един милиард и те трябва да бъдат платени тази година. Наша основна задача е строителството..

публикувано на 09.04.25 в 19:23

БНБ ще обменя безплатно левове в евро след влизането в еврозоната

След въвеждането на еврото у нас Българската народна банка ще обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс. Това става ясно от новата серия въпрос и отговори, публикувани на сайта на Централната банка. По-рано днес тя представи и графичния дизайн на..

публикувано на 09.04.25 в 19:09

Изслушването на Даниел Митов и на 8 полицаи от ГДБОП - Пловдив отпадна от дневния ред на НС

Опозицията в Народното събрание се възмути, че след прегласуване по настояване на ГЕРБ-СДС от седмичната програма на кабинета отпадна изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов и на 8 полицаи от ГДБОП - Пловдив, които през ноември миналата година са участвали в разбиването на контрабанден канал за цигари за над 8 милиона лева. ПП-ДБ:..

публикувано на 09.04.25 в 18:34

С многохилядни протестни демонстрации гърците поискаха по-високи заплати и пенсии

С 24 часова национална стачка гърците протестираха днес с искане за по-високи заплати и пенсии, както и за намаляване на цените на хранителните стоки. Транспортът ще остане блокиран до полунощ. С многохилядни протестни демонстрации в цялата страна гърците показаха несъгласие с икономическата и социалната политика на правителството...

публикувано на 09.04.25 в 18:21
Христо Анастасов

Христо Анастасов: Китай е големият печеливш от митата, най-потърпевши ще са хората в САЩ

Катастрофа за ЕС ще е, ако лидерите на отделните страни започнат един по един да ходят при Тръмп да молят за отстъпки за своята страна от митата. За момента отговорът на ЕС е напълно адекватен .   Това каза пред БНР политологът Христо Анастасов и обясни: "Илюзията, че ще има отстъпки при едно такова разделно и умилително отношение към удара,..

публикувано на 09.04.25 в 18:14
Кметът на София Васил Терзиев (вдясно) и заместник-кметът по финанси Иван Василев

2,84 млрд. лв. е бюджетът на София за 2025 г.

Проектът за бюджет на София за тази година е в размер на 2 милиарда осемстотин и четиридесет милиона лева. От тях 2 милиарда 199 милиона са текущи разходи и 640 милиона са капиталови инвестиции. Приоритет в работата на общината ще са децата. Общественото обсъждане на проекта за бюджет на София ще бъде на 16 април от 19 часа в аулата на..

публикувано на 09.04.25 в 18:09