От 1 януари столичани пътуват с билети за време в столичния градски транспорт. Те са електронни и са наречени "30+" и "60+".
Срещу 1,60 лева ще можете да пътувате с колкото искате превозни средства, но последната валидация трябва да е в рамките на 30-ата минута от началото на пътуването. Билет ще може да закупите от водача на превозното средство на цена от 2 лева.
Задължително превозните документи трябва да се валидират. Ако не го направите, подлежите на глоба от 3 лева. Все пак столичани ще имат две седмици гратисен период, за да свикнат със задължителното валидиране в столичния градски транспорт. През този период няма да подлежат на глоба от 3 лева, ако не валидират превозните си документи.
Проверка на „Хоризонт“ показа, че след отпадането на абонаментните карти за една линия, голяма част от пътуващите предпочитат да си закупят годишна карта за цялата градска мрежа на стойност 365 лева, като тя може да се плаща разсрочено на три вноски.
Ето какво смятат двама анкетирани от БНР столичани:
"Пътувах с карта за един месец за една линия и сега очевидно трябва да си купя за всички линии, което определено не ми допада, защото аз ползвам една линия. Сега трябва да купувам нещо, което не използвам и да плащам за него. Това е сигурно 40% скрито увеличение, което го направиха с прекратяване на тези карти за една линия“;
"Не са достатъчно вътре апаратите, на които може да се чекира човек. Ще има струпвания на вратите и в крайна сметка, статистиката могат и по друг начин да си я осъществяват, а не да ни вменяват на нас като граждани допълнителни задължения. Ние сме редовни пътници и въпроса е, че сме си платили. Взех годишна карта, тъй като те ме принудиха. Аз по принцип, ползвам само за една линия, тъй като само с тази линия мога да отида и да се върна до работното си място без никакви проблеми. В момента е просто невъзможно и всъщност от Центъра за градска мобилност си решават икономическите проблеми като ни принуждават нас да си купим годишни карти за 365 лв.".
От 1 януари отпаднаха хартиените билети в наземния транспорт, както и някои от предлаганите досега абонаменти:
- тридневна карта за всички линии;
- месечна карта за една линия наземен транспорт;
- месечна карта за метро;
- месечна карта - метро "плюс" - за метро и една линия наземен транспорт;
- тримесечна карта за всички линии;
- шестмесечна карта за всички линии.
Заредените абонаменти могат да се ползват до крайния срок, за който са издадени, но не по-късно от 31.12.2023 година. Хартиените билети, които сте закупили, ще важат до края на месец март.
Репортерът на БНР Евелина Стоянова пътува с градския транспорт на София в първия работен ден, за да разбере как се справят столичани. Какво казаха хората, чуйте в звуковия файл.
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че Съединените щати са извършили удар срещу ирански ядрени съоръжения. Сред тях са комплексите в Натанз, Исфахан и Фордоу. В социалната си мрежа "Трут Соушъл" Тръмп написа, че нападението е билo "много успешно" и самолетите вече са се изтеглили от иранското въздушно пространство. По думите му "цял товар..
Стратегически бомбардировачи на САЩ се придвижват от американския континент над Тихия океан. Самолетите пътуват към военната база Гуам, недалеч от бреговете на Югоизточна Азия. Информацията е на Ройтерс и е потвърдена от официални лица. Агенцията пояснява, че машините модел B-2 са засечени и от платформи за следене на полетите. Тези..
Въведените мерки за пълна забрана за достъп до територията на Природен парк "Шуменско плато" остават в сила и в светлата част на утрешния ден. Достъпът на граждани е забранен до второ нареждане на Временния оперативен щаб в Шумен. Това съобщават от шуменската полиция и призовават всички да спазват стриктно въведените ограничения. Забраняват..
Млада жена е с тежка травма в болницата в Монтана след катастрофа. Пътният инцидент е станал малко след 17 часа на разклона за село Видлица, община Георги Дамяново. 24-годишна шофьорка на лека кола е в болницата в Монтана. По данни на нейни близки е с тежка черепно-мозъчна травма. Свидетели разказаха, че водачката на леката кола, с..
Нов пожар е възникнал в землището на харманлийското село Доситеево в близост до вчерашния, съобщават местни медии. Пламъците са тръгнали от гората в района на бивша хижа, а на място са изпратени 4 екипа пожарникари и горски служители. 4000 декара площи превзе първият за годината голям пожар. Той избухна между селата Васково и Момково...
Врачанският Балкан отново е домакин на Националния фолклорен събор "Леденика". Стотици изпълнители на народни танци и песни от всички фолклорни области на страната показват творчеството си по време на събора на поляните край пещерата "Леденика". Станислав Тунов, ръководител на врачанска танцова формация: "Това е сцена, която допринася за..
Бусинската сръчкотилница в трънското село Бусинци е домакин на "Фестивал на сръчните ръце". Тазгодишното издание е трето поред. В специално обособени зони майстори демонстрират занаяти, а посетителите имат възможността да се включват в ателиета или пък да опитат трънски гозби и напитки. Успоредно с това се провеждат лекции на..
Близо 4 години бизнесмен от Габрово води дело срещу Националната агенция за приходите с рекорден иск за 1 милиард лева . Мартин Стефанов твърди, че..
"Бих препоръчал шефовете на КЗК, КЗП и НАП да спрат да се появяват по телевизията в следващите месеци и да спрат да излъчват тези послания, които..
От 1 юли минималната пенсия за стаж и възраст ще бъде 630,50 лева, а социалната за старост е в размер - 333,48 лева. Това е ефектът от осъвременяването..