Екип от изследователи в ЦЕРН обяви, че е успял да получи около 18 000 ядра антихелий, което показва съществуването на тъмна материя, съобщи БГНЕС, като цитира "Wired Magazine".
През 2010 г. физиците, работещи в Големия адронен колайдер, успяха да получат много необичаен вид антиматерия, известна като "антихелий". Антиматерията е нестабилна форма на материята, която анихилира (унищожават се и цялата им маса се превръща в енергия ), когато се срещне с обикновената материя, а антихелият е двойник на антиматерията на обикновения хелиев атом - същият елемент, с който се пълнят например балоните, с които украсяваме нашите партита. Никой досега не е откривал частица антихелий на Земята, но тя може да се окаже ключът към разрешаването на една от най-големите загадки на физиката - природата на тъмната материя.
Според физика-изследовател от ЦЕРН Иван Воробьов антихелият се среща много рядко, но въпреки това учените смятат, че в нашата галактика може да има доста голямо количество от него. Това е така, защото според тях антихелият може да се появи при разпадането на тъмната материя - невидима субстанция, която според някои теории представлява 85% от цялата материя във Вселената. Екип от изследователи, ръководен от Воробьов, обяви, че е успял да получи около 18 000 ядра антихелий - и което е по-важно, учените използвали резултата, за да изчислят вероятността, с която наземните детектори биха могли да засекат антихелий, пристигащ от дълбините на космоса и вероятно представляващ фактор, който показва съществуването на тъмна материя.
Между 2016 г. и 2018 г. екипът на Воробьов успял да наблюдава повече от един милиард сблъсъка на частици по време на експерименти в 16-километровия пръстен на ускорителя LHC, разположен в Женева. "Филтрирахме само частта (от информацията), която ни интересуваше", казва физикът, който е участник в съвместния експеримент ALICE, осъществил проекта (абревиатурата ALICE означава ALarge Ion Collider Experiment, т.е. "експеримент с голям йонен колайдер").
По-специално екипът на Воробьов се фокусирал върху вид античастица, известна като антихелий-3, състояща се от два антипротона и един антинеутрон. Екипът на Воробьов не е първият, който получава антихелий-3: тази античастица е наблюдавана за първи път през 1970 г. и също е получена в колайдер. Но никой не е успял да го открие в природата. Има теория, че въпреки това, че антиматерията се образува естествено на нашата планета, тя обикновено се състои от леки частици като позитрони (античастици на електроните, които са хиляди пъти по-малки от антихелия). Антихелий-3 обаче е сравнително тежък и колкото по-тежка е частицата антиматерия, толкова по-рядко се появява.
Както експериментът в Големия адронен колайдер, така и анализът на данните са важни за науката, защото затвърждават убеждението на учените, че стратегията за търсене на тъмна материя трябва да се съсредоточи върху откриването на антихелий в космическото пространство, се отбелязва в публикацията в "Wired Magazine".
Експериментът ALICE поставя основите на нов подход, който ще помогне за разгадаването на тайната на тъмната материя, се отбелязва в изданието.
Президентът Румен Радев има право да внесе предложение за провеждането на референдум за въвеждането на еврото в България, но Народното събрание има решаващата дума дали такъв референдум да бъде произведен, посочи през БГНЕС Борислав Цеков, доктор по Конституционно право. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане..
"В понеделник ще подам молба да бъда освободен от длъжността на секретар на президента по правните въпроси. Причината е предложението да се произведе референдум по конституционно недопустим въпрос, с което не мога да се съглася, съответно да подпомагам". Това написа в пост във "Фейсбук" Крум Зарков. Президентът внася в НС искане за..
Президентът на страната Румен Радев внася в НС предложение за референдум с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Това съобщи самият президент в извънредно обръщение към народа и Народното събрание тази вечер. "Днес отбелязваме Деня на обединена Европа, в чийто фундамент здраво са заложени..
Министерството на земеделието и храните напомня на земеделските производители, чиито насаждения са засегнати от падналите градушки, че могат да подават заявления за извършване на оглед и оценка на щетите в Общинските служби по земеделие по местонахождение на имотите. Срокът за подаване на заявленията е до 10 работни дни след настъпване на..
Бащите на българското училище са били дълбоко вярващи и посветени хора, а ние сега се опитваме да ги отделим от техния образ и да ги погребем в гроба на нихилизма и равнодушието. Това каза в предаването "РадиоТочка" Пламен Мирянов, архитект и богослов, собственик на православно радио. Той е управител на строителната компания, която беше в..
С поднасяне на венци и цветя пред Стената на славата и паметника на 31-ви Силистренски пехотен полк, Силистра отбеляза 9 май – денят, който е едновременно Ден на победата и Ден на Европа. По този повод Областният информационен център проведе изнесена приемна с информация за възможностите за европейско финансиране. От 2014 г. досега в Силистренска..
Две чествания за Деня на Европа и 80 години от победата над хитлеристка Германия станаха в Кюстендил - едното беше на активисти и симпатизанти на БСП и Възраждане, другото - организирано от Общината и Областната администрация. Причината е техническа, в обявения час, в действителност обаче е от различната позиция на организиращите поклонението пред..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..