Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българският рефлекс за близост със страните от бившия Съветски съюз съвсем не е умрял и разделя обществото"

Явор Сидеров: Войната е огромен дразнител и пряк тест за силата на нашата либерална демокрация

Трансформациите в съвременния свят са толкова мащабни и чудовищни, че дестабилизират и объркват хората, отбеляза анализаторът

Явор Сидеров
Снимка: Архив

Войната поставя изключително силен натиск, особено върху общества като нашето, защото при нас либералната демокрация е сравнително нова форма на управление, на обществени и политически отношения. Демокрациите с повече стаж имат повече съпротивителни сили да издържат на натиск.

Това каза пред БНР историкът, преподавател и анализатор Явор Сидеров.   

"Войната не е просто военни действия, не е просто трагедия. Тя е изпитание за отношенията между политическата класа и хората, особено в страни като нашата, които имат особени обществени настроения, по-специфична връзка с воюващите."

Българският рефлекс за представена близост със страните от бившия Съветски съюз съвсем не е умрял и разделя обществото, подчерта той. По думите му разломите са дотолкова дълбоки, че надхвърлят тези от началото на промените след 10 ноември.

"Не съм виждал такова разделение и озлобление дори в началото на демокрацията. Войната е огромен дразнител, тя е за нас пряк тест за силата на нашата либерална демокрация, непосредствено изпитание пред обществените ни отношения."

В коментара си Явор Сидеров открои като проблемно и тревожно подлагането под съмнение и разклащането на международния правов ред.

Ако международните отношения се върнат към една хаотична форма на себеорганизация, ще имаме големи неприятности, особено големи за държави като България, които не са в състояние да осигурят собствената си национална сигурност сами и се намират в разломен регион, коментира той в предаването "Събота 150".

"Нашият непосредствен интерес е първо да си осигурим националната си сигурност в рамките на една много по-широка платформа като НАТО, защото без колективна сигурност сме на милостта на всеки по-авантюристично настроен авторитарен лидер."

"Това, което правят Орбан, Качински, новите квазиавторитарни лидери, има мобилизиращ и освежаващ ефект върху техните електорати, но не е визионерско само по себе си", заяви Сидеров.

Според него "такъв тип идеологии хващат дикиш на места, където хората са изтощени от промени, от трансформации и търсят психологическа стабилност".

Определящият признак на съвременния свят е промяната – трансформации, които са толкова мащабни, толкова чудовищни, че хората изпадат в екзистенциална немощ, тези промени ги дестабилизират и объркват и ги карат да се страхуват, посочи в анализа си Явор Сидеров.

"Като края на 19 век - началото на 20 век. Страхове, че новите технологии променят света за лошо, че се нагнетява напрежение, което неминуемо ще избие в конфликти. Хората се страхуват за поминъка си, страхуват се за бъдещето на децата си. Всяко поколение при капитализма, досега при демокрацията е живяло по-добре от предишното. Сега вече със сигурност знаем, че това поколение, което идва сега, няма да живее по-добре от предходното. Ето, един основателен страх."

Не може обаче един, двама или трима лидери с подобна философия като тази на Орбан "да спрат пороя на промяната, който е необратим", допълни анализаторът.

Той изрази мнение, че партийната система в либералната демокрация е в огромна криза, като "ерозията е застрашителна", включително в стари демокрации с много големи традиции, отчете Явор Сидеров.

"Те просто нямат с какво да заместят старите традиционни идеологии пред напора на една модерност, която носи такива промени, пред напора на такова множество от кризи, които се случват едновременно. Партиите са малко като боксьор секунди преди нокаут. Нямат път и посока. Говорим за традиционните партии, защото новото време непрекъснато изхвърля проекти, които са все по-малко идеологически и все повече популистки. Това е огромен проблем."

Чуйте целия разговор в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17