14 пъти тази седмица новото републиканско мнозинство в Камарата на представителите на американския Конгрес не можа да избере неин нов председател. Успя рано тази сутрин - от 15-ото гласуване. За първи път от точно един век постът не беше запълнен още с първия вот. Само четири пъти в историята на Съединените щати е имало повече такива опити. Рекордът е 133 гласувания за близо два месеца през 1855 година, а последно - повече от сега те са били през 1859-а – 44. Разделението тогава – малко преди избухването на Американската гражданска война, се е дължало на противоположни позиции за робството.
Републиканската партия очакваше да отнесе с т.нар. "червена вълна" демократите на междинните избори миналия ноември. Вместо това обаче остана в опозиция в Сената, а в долната камара извоюва доста крехко мнозинство – 222 срещу 212 конгресмени. Избраният най-после на председателското място – Кевин Маккарти – се оказа заложник на 20-ина хардлайнери, които се запънаха срещу него от опасения, че бил твърде склонен на компромис с президента Джо Байдън и неговата Демократическа партия. Те първоначално не послушаха дори идола си Доналд Тръмп, който ги призова да подкрепят Маккарти.
Този тягостен епизод е логично последствие на деструктивния възход на крайнодесните популисти в американската политика, тръгнал от пръкването преди 15-ина години на тяхното т.нар. Чаено парти – фискално консервативно политическо движение, хвърлило в смут Републиканската партия. Радикалите успяха през 2015 година да принудят тогавашния председател на Камарата на представителите Джон Бейнър да се оттегли преждевременно в пенсия, а наследникът му Пол Райън - да се откаже от нов мандат насред управлението на Доналд Тръмп.
Кевин Маккарти показа, че е склонен на всякакви компромиси, но не към Байдън, към крайната десница, които вещаят доста мрачно бъдеще за Камарата на представителите, за Конгреса като цяло и за продуктивността на Вашингтон през следващите две години.
Точно толкова се навършиха вчера от щурма на Капитолия от тълпа привърженици на Тръмп, който продължава да не признава загубата си от Байдън на президентските избори. Петима души загинаха на 6 януари 2021-ва в сърцето на американската демокрация, ранени бяха над 140 служители на реда.
"САЩ оздравяха до голяма степен от посегателството върху демокрацията им преди две години. САЩ минават напред към други задачи и проблеми, защото истината е извадена на показ. Следва правосъдната система да се заеме с отговорните лица. Обществото успя да оздравее", каза в предаването "Събота 150" политологът Маргарита Асенова от вашингтонския мозъчен тръст Фондация "Джеймстаун".
Групата против избирането на Маккарти има дълга история, допълни тя.
"По-консервативна част от републиканците се противопоставя на избора на Маккарти, който се счита по средата на идеологическото пространство в Републиканската партия. Тази по-консервативна група има искания за по-малко правителство, за по-малко разходи в подкрепа на социално слаби хора. Те са против някои социални права, те са консерватори в социален и фискален план. Те са изолационисти в международен план. И са против международното включване на САЩ където и да било. Тази група е около 20 души. Не са в силна позиция в Конгреса, винаги могат да бъдат игнорирани, но не е лесно да бъдат игнорирани в рамките на Републиканската партия".
Според нея Кевин Маккарти засега се въздържа да търси подкрепа сред демократите, за да не се налага да прави компромиси заради техни искания, и се надява, че ще успее да обедини републиканската конференция.
"Ще има много повече взаимодействие между демократи и републиканци в бъдещия Конгрес. Ситуацията обещава по-добро сътрудничество между демократи и републиканци отпреди, което е добър знак за САЩ".
По думите на политолога, ако Джо Байдън се кандидатира за президентските избори догодина, то Демократичната партия ще го подкрепи изцяло.
"Демократичната партия добре разбира, че само единството и може да преодолее хаоса, който внесе Тръмп в политиката на САЩ".
Интервюто с Маргарита Асенова можете да чуете в звуковия файл.
Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..
Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години. Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..
Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..
Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..
До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..
България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК. Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..
Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията, заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в интервю пред БНР. Четирима от емблематичните журналисти на радиото – Константин Вълков, Михаил Дюзев, Мария Черешева и Александър Детев, напуснаха, което породи слухове в медийните среди...
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..