Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ако получим третия мандат, ще търсим разговор с партиите без червени линии"

Виолета Комитова: Оттук нататък всички правителства ще се състоят от много партии

Искаме коалиционно споразумение, с което партиите да поемат своята отговорност, каза тя

Снимка: Мария Филева

Възможни са всякакви коалиции, въпросът е дали партиите искат да ходят на предсрочни избори. Това заяви пред БНР Виолета Комитова, зам.-председател на парламентарната група на "Български възход". Според нея по скоро партиите не искат да ходят на избори. 

Тя смята, че едни нови избори ще възпроизведат същия резултат - шарен парламент.

"Оттук нататък всички правителства ще се състоят от много партии, от много компоненти. Оттук нататък в България, в съседни държави, в ЕС ще бъдат многокомпонентни правителствата. Втората им характеристика - ще бъдат с кратък живот, тъй като представляват сложни коалиции. Ако партиите не разберат това - обратното на това е правителство на 1-2 партии, тоталитарни режими с дълъг срок на управление - това е контрапунктът. Ако партиите не разберат, че оттук нататък всички правителства ще са сложни коалиции от много партии с кратък живот, никога няма да стигнем до коалиционно споразумение и редовно правителство. Искаме да има коалиционно споразумение, с което партиите да поемат своята отговорност", обясни Комитова в интервю за предаването "Неделя 150". 

Депутатът от "Български възход" декларира, че ако получат третия проучвателен мандат от президента, те ще търсят съгласие с всички партии по въпросите, които ги обединяват, а не по въпроси, които разделят. Ще помолим другите партии да оставим червените линии, каза тя. 

По думите й трябва да се търси съгласие с колкото е възможно повече партии, за да може да се осигури стабилност в това "турбулентно време".
 
В тези разговори трябва да се очертаят не дългосрочни програми, а няколко краткосрочни приоритета, които са най-спешните, подчерта Виолета Комитова. По думите й за тези задачи трябва да се постави и срок на изпълнение. Тя посочи кои са някои от тях - на първо място е Планът за възстановяване и устойчивост, второ - бюджетът за 2023 г., трето - кризата с инфлацията и енергийната криза, четвърто - националната сигурност.

По тези приоритети трябва да работим краткосрочно, за да помогнем на бълггарските граждани и бизнес, категоричен е депутатът.

В момент, когато има война близо до нас, и нашата армия е разсипана, трябва да се погрижим спешно и бързо да подсилим отбранителните способности на армията ни и да осигурим сигурността си, отбеляза Виолета Комитова. Ако досега сме подценявали средствата, отделяни за армията, сега този въпрос е спешен, добави тя. 

Комитова припомни, че е имало искане от една партия за напълно нов план за възстановяване и устойчивост. Според нея обаче нов план е безсмислено и глупаво да се прави. Тя смята, че няма нужда от напълно нов план. Можем да предоговаряме, да отворим темата за въглищните централи, изказа мнението си тя и припомни, че когато през 2020 г. е започнат планът, тогава ситуацията е била друга - нито е имало криза, нито война. Според нея не можем да се лишим от количеството ток от въглищните централи. Освен това те осигуряват много работни места, допълни тя. В България трябва да възприемем нов похдод - преди да закрием нещо, трябва да създадем заместващи мощности, обяви зам.-председателят на ПГ на "Български възход". 

Тя е категорична, че в момента не можем да се откажем от тези централи. Закриването на енергийни мощности, без да сме осигурили заместващи мощности, е пълен нонсенс, каза тя. 

"Български възход" е компромисна партия, каза Виолета Комитова и припомни, че преди изборите не са давали лъжливи или нереалистични обещания. Опитваме се да направим възможното от това, което имаме, каза тя. 

За декларацията на "Продължаваме промяната" Комитова коментира: 

"Тя беше много обширна с твърде много задачи и пожелателни текстове". 

Тя даде пример с въпроса за подобряване на висшето образование. По думите й това е дългосрочна задача. Имаше задачи, които не можеха нито да бъдат изпълнени, нито планирани, подчерта тя и добави, че е имало и тези, които видимо няма как да бъдат подкрепени от партии, които от години не подкрепят тези тези.

Трябва да забравим въпросите, които разделят партиите и да ги оставим в един кош за друго време, категорична бе тя. 

48 НС трябва да работи всеки ден отговорно, без значение дали ще се върви към избори, категорична бе Виолета Комитова. По думите й обаче много често депутатите се разсейват в пиар акции - това е свързано с местните избори. От партията не го одобряват, предвид многото работа, която има за вършене. 

В това НС ако не се създаде атмосфера на диалог, няма да се стигне до никакви резултати, а ще има само пиар акции, каза още тя. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 2000 ученици не са се явили на днешната матура

Около 2000 зрелостници не са се явили на днешния ДЗИ по български език и литература, съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев. Тази бройка, според него, е по-голяма, отколкото през миналата година.  Матурата: Съчинение по творба на Емилиян Станев или есе – "Животът - колело или стълба" Преди приключване на изпита в МОН има..

публикувано на 21.05.25 в 11:56

Един е кандидатът за кмет на село Дълги дел, община Георги Дамяново

Само един кандидат има за кмет на село Дълги дел, община Георги Дамяново. Частичният избор ще се проведе на 15 юни. До частичния вот се стигна, след като досегашният кмет на Дълги дел Мирослав Митов се оттегли по собствено желание.  С указ президентът на страната назначи частичните избори да са на 15 юни.  Само един е кандидатът за кмет на..

публикувано на 21.05.25 в 11:53
Молебен от 2024 година по повод годишнината от земетресението в Перник на 22 май

В Перник ще има молебен по повод годишнината от земетресението в града

Молебен по повод 13-годишнината от земетресението ще бъде отслужен в Перник на 22 май.  Богослужението ще започне в 10 часа пред централния пернишки храм "Св. Иван Рилски".  Ще бъде раздаден и курбан.  В 3 часа на 22 май 2012 година трус с магнитуд 5.8 събуди Перник.  Инж. Димитър Куманов: Нашата държава е абсолютно неподготвена за реакция..

публикувано на 21.05.25 в 11:37
Никушор Дан

Нова гражданска енергия в Румъния: Ще се стигне ли до обновление на политическата класа и реформи?

В Румъния и ма очакване за обновление на политическата класа и за реформа. Това обясни пред БНР  Владимир Митев, Радио България, автор в сайта "Трансгранични разговори". В Румъния започнаха преговори за съставяне на ново правителство "Има интересни наблюдения за това, че определена гражданска енергия е подкрепила Никушор Дан"...

публикувано на 21.05.25 в 11:35

Борисов обсъдил с Ердоган прекратяване на договора с "Боташ"

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че на срещата си в Истанбул преди дни е призовал турския президент Реджеп Ердоган да се положат усилия за изгодни за двете страни условия, при които да бъде прекратен договорът с "Боташ": "И ако в рамките на добросъседството не се прояви воля и от страна на турската страна и това им казах на колегите там:..

публикувано на 21.05.25 в 11:34
Костадин Костадинов

Костадинов обвини изпълнителната власт, че не защитава интересите ни в спора с РСМ

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обвини изпълнителната власт, че не защитава интересите на България в спора ѝ с РСМ.  Повод за изказването му стана вчерашното обсъждане в ЕП на доклада за напредъка на преговорите на Скопие за членство в ЕС.  Костадинов призова за обединение на българските евродепутати, за да бъдат защитен българският..

публикувано на 21.05.25 в 11:24
Георги Тахов

Георги Тахов: Около 15 000 тона билки се преработват у нас годишно

"В България ежегодно се събират и преработват около 15 000 тона билки и 90% от тях се изнасят" - това каза министърът на земеделието Георги Тахов по време на официалната церемония по откриването на "Международния ден на чая - 2025“, която се проведе в град Ханджоу, Китайска народна република.  У нас се събират над 200 вида билки, намиращи широко..

публикувано на 21.05.25 в 11:22