Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драгомир Цанев: За година могат да се пестят около 1000 лева

Фотоволтаиците като близко бъдеще и мрежата като батерия - кога ще се случи у нас?

За безвъзмездно финасиране по ПВУ отделното домакинство ще може да кандидатства за инсталация или за ток, или за топла вода

Снимка: БГНЕС

В бъдеще ползите от фотоволтаичните инсталации ще стават все по-големи, ефектът е безспорен, твърди Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност.

За инсталации за производство на ток и за затопляне на вода по Плана за възстановяване и устойчивост гражданите ще могат да кандидатстват за грант до 15 000 лева за фотоволтаици за ток и по 1960 лева за соларен бойлер.

Отделното домакинство може да кандидатства само по една от мерките.

Логиката на програмата е да подпомогне еднофамилните сгради, изтъкна Цанев в интервю за БНР.

Обемът на програмата е планиран да стигне за 10 000 домакинства.

Процесът на кандидатстване предвижда предварително да платим цялата стойност на инвестицията, не всички домакинства обаче могат да си позволят да извадят наведнъж тази сума, коментира Драгомир Цанев.

Инсталация от 5 киловата може да ни спестява около 140 лева през летните месеци и около 80 лева през зимните, гласят изчисленията на Драгомир Цанев.

Реално спестяванията в рамките на година ще са около 1000 лв., дори повече, уточни той.

По думите му, възвращаемост на вложените от нас самите средства, извън процентите от гранта, може да се постигне в рамките на 3-4 години, а след това да "генерираме печалби и защита от енергийните кризи".

Батериите са скъпи и с по-кратък живот, имат петгодишен цикъл, след което трябва да се сменят, предупреди Драгомир Цанев.

Експлоатационните срокове на една фотоволтаична инсталация са над 20 години. Дългосрочната прогноза е цените на компонентите за фотоволтаици да намаляват.

Да използваме мрежата като батерия – това е бъдещето на тези технологии, подчерта Цанев в предаването "Хоризонт до обед".

"Балансиране на малки мрежи в рамките на градски райони, в рамките на малките населени места, така че съседни потребители да успяват да компенсират производството на единия с потреблението на другия."

Цените на енергията не очакваме да падат и когато има икономически стимул, хората и бизнесът се ориентират бързо, посочи Драгомир Цанев.

Има предложения за нови закони за енергийните общности, това е една от реформите, по които България търпи санкции от ЕК и се стопират инвестиционните интереси, стана ясно още от думите му.

В Гърция само 3-4 години след приемането на законодателството вече има над 1200 енергийни кооператива, даде пример Цанев.

Няма път назад, категоричен е Драгомир Цанев. Според него въпреки "популисткия уклон" към стария тип енергийна система, бъдещето е във възобновяемите енергийни технологии.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 


По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15