Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Станиславски: Поляците, като народ, трябва да получат Нобелова награда заради помощта, която оказват на украинците

Боян Станиславски
Снимка: Иван Русланов

Поляците, като народ, трябва да получат Нобелова награда заради помощта, която оказват на украинците, пристигащи в страната им. Това заяви пред БНР политологът  Боян Станиславски. 

"От данните на гранична полиция се знае, че 7.2 милиона са преминалите границата между Украйна и Полша за последните 10 месеца. Голяма част от тях продължават на Запад, но тези, които се задържаха на полска територия, бяха подсигурени с храна и подслон от полски граждани". 

Около 1.5 милиона украинци са подали документи, за да получат полско ЕГН и въз основа на това се твърди, че те пребивават на територията на държавата, обясни още политологът. Той посочи още, че съществуват твърдения за социален туризъм сред някои от украинците, които се регистрират и в други държави, освен в Полша, за да получават помощи. Станиславски изтъкна също, че украинците, които са дошли в Полша не са тези, на които поляците са се надявали. Очаквани от тях са били населяващите Западна Украйна и идентифициращи се със западните ценности, а не с руските. 

През есента в Полша трябва да се проведат парламентарни избори. Боян Станиславски обаче не е сигурен дали това ще се случи. Той допуска въвеждането на извънредно положение в страната заради бежанската вълна, което може да доведе до отлагане на вота. В проведените до момента проучвания води управляващата партия „Право и справедливост“. 

"Но победата й не е гарантирана. Водещата политическа сила трябваше да се конфронтира с едни ужасни кризисни ситуации. По тази причина рейтингът й продължава да пада в последните 18 месеца, въпреки че преднината й е голяма"

Либералната опозиция има шанс да победи „Право и справедливост“, смята Станиславски.

"Трябва обаче да покаже смислена програма, а не да се опитва да върне положението, което е имало преди сегашните управляващи да дойдат на власт".

Цялото интервю на Петър Волгин с Боян Станиславски може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цената на земеделската земя остава най-висока в област Добрич и през 2024 г.

Цената на земеделската земя остава най-висока в област Добрич и през 2024 г., сочат данните на Териториалното статистическо бюро Североизток. Областта е на челна позиция в страната и по нива на изплатените наеми за ползване на земеделска земя. Средната цена на сделките с ниви в област Добрич през 2024 г. достига 3 531 лв. за декар, което е с..

публикувано на 04.09.25 в 21:18

Никифорос Арваниту е победителят в 72-рото издание на Обиколката на България

Никифорос Арваниту е победителят в 72-рото издание на Международната колоездачна обиколка на България. Последният пети етап стартира в Сливен и завърши в Сливен, след като етапът бе съкратен заради ремонт на пътя Котел - Омуртаг.  Старт на последния етап от Международната колоездачна обиколка на България Арваниту от отбор Юнайтет шипинг бе..

публикувано на 04.09.25 в 21:12
Снимката е илюстративна, архив.

Национална стачка на железопътния транспорт в Италия

Тази вечер, в Италия започна националната железопътна стачка, която приключва в петък, 5 септември, в 18:00 часа. Това е първата транспортна стачка, която съвпада със завръщането от лятната ваканция. Протестът е с продължителност от 21 часа и със сигурност ще се отрази не само на пътниците с отмяна и закъснения на влакове, но засяга и товарните..

публикувано на 04.09.25 в 21:06
Служител затваря портата пред хотел

Великобритания: Мигрант е признат за виновен за сексуално посегателство срещу 14-годишно момиче

Във Великобритания мигрант, чийто арест предизвика серия от протести пред хотел в Есекс, в който са настанени търсещи убежище, бе признат за виновен в сексуално посегателство.  Във Великобритания трима мъже бяха арестувани по време на протест пред хотел "Бел" в Епинг Общински съвети във Великобритания съдят правителството заради настаняването..

публикувано на 04.09.25 в 20:59

126 творци от българското киноизкуство са с пенсии под 1000 лева, алармираха от СБДФ

126 творци от българското киноизкуство са с пенсии под 1000 лева, като 56 от тях са под минималната пенсия, която сега е 631 лева и осем стотинки – за това алармира главният секретар на Съюза на българските филмови дейци (СБДФ) Михаил Мелтев пред парламентарната комисия по културата и медиите: "И хора като Боян Папазов или пък като Руси Чанев..

публикувано на 04.09.25 в 20:54
Президентът Румен Радев говори пред журналисти в Плевен  - 4 септември 2025 г.

Президентът за нападението в Русе: Този разпад на държавността трябва да спре

Президентът Румен Радев заяви, че посегателството върху директора на областната дирекция на МВР в Русе е поредното доказателство за разпада на държавността.  Ръководителят на ОДМВР - Русе е в болница след нанесен му побой от младежи Трима задържани за нападението над шефа на полицията в Русе - трима на 19 г. и един на 15 г. "Основната..

публикувано на 04.09.25 в 20:26
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов (вляво), главният секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков (в центъра) и представители на държавната и местна власт дадоха пресконференция в Русе по повод нападението над директора на полицията в дунавския град старши комисар Николай Кожухаров.

Четирима задържани за нападението над шефа на полицията в Русе - трима на 19 г. и един на 15 г.

Четирима младежи  - трима на 19 години и един на 15, са задържани за нанесения побой над ръководителя на Областната дирекция на МВР в Русе старши комисар Николай Кожухаров. Министърът на вътрешните работи Даниел Митов и главният секретар на МВР Мирослав Рашков бяха в Русе, за да дадат подробности и коментари по случая. Ръководителят на ОДМВР -..

публикувано на 04.09.25 в 20:10