Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илко Йорданов: Онлайн обучението води до нарастване на неравенствата

Пламена Николова: Децата и учителите имат натрупан стрес от онлайн ученето

Снимка: БГНЕС, архив

Учейки дистанционно, нарастват неравенствата, заяви пред БНР Илко Йорданов - експерт в Институт "Отворено общество". По думите му онлайн обучението е по-малко ефективно.

"Съвсем различна е ситуацията за учениците, когато са поставени в дистанционно обучение в електронна среда. Вече има доста авторитетни изследвания и у нас, и в чужбина за последствията от този тип обучения. Най-засегнати са учениците от уязвимите групи, които трудно могат да намерят алтернативи да компенсират недостатъците на тази среда", обясни той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Йорданов цитира данни на Световната банка, според които в резултат от ковид пандемията процентът на учениците, които се представят под равнището на функционална грамотност, най-вероятно е надхвърлил вече 50%

"Дори прогнозата беше за 54%, т.е. 7% ръст на дела на функционално неграмотните ученици само в резултат на ковид пандемията. В същия доклад банката формулира предположение, че има диференцирана ефективност на тези обучения. Дори при малко прекъсване на присъственото обучение - 25% е ефективността за най-бедните, докато за най-заможните ученици ефективността е доста по-висока - 75%".

По думите му резултатите могат да се понижат и за тези ученици, които са в неуязвимата група

Той добави и резултатите от тяхно изследване съвместно с Център "Амалипе", проведено в края на миналата година сред 1500 ученици от училища с големи групи уязвими ученици. Около 7% от тях са имали достъп до Интернет по-рядко от веднъж седмично, посочи Йорданов и добави още: "Друго тревожно нещо, което показва изследването, е, че около 1/3 ученици от уязвимите групи изобщо не използват таблет или компютър или го използват по-рядко от веднъж седмично". Това говори за качеството на обучението на тези деца, които нямат достъп и трябва да участват в онлайн часовете чрез смартфоните си, каза експертът.

Според него е по-добре да не се стига до онлайн обучение. Самите преподаватели изтъкват стреса и "прегарянето" от онлайн преподаването, което се отразява и на качеството, изтъкна също той. 

Пламена Николова от Национална мрежа за децата подчерта, че ситуацията с грипа е съвсем различна, отколкото беше тази с Ковид, когато беше въведено онлайн обучението. Нищо различно няма да се случи в тази грипна епидемия, категорична е тя. 

По думите й има ясни правила, по които учителите компенсират материала:

"Изкуствено се въвежда тази хипотеза, че трябва да се стигне и до онлайн обучение след грипната ваканция".

България излезе начело на класациите по продължителност на онлайн обучението, подчерта Николова. Според нея и децата, и учителите имат натрупан стрес и негативни преживявания във връзка с онлайн ученето. 

Освен това докато те са болни, обучението няма да е и ефективно, изказа мнението си тя. 

Илко Йорданов добави, че имаме нужда от много непопулистки план за компенсация, след като се излезе в грипна ваканция. Той припомни предложението учебната година да започва на 1 септември, а не на 15-и. Ученето зависи от времето, което отделяме за него, категоричен е той:

"И без грипните ваканции нашите ученици имат двойно по-малък брой задължителни учебни часове в сравнение с много европейски страни. Трябва да преосмислим продължителността на учебното време за учениците. Пренатоварването идва от недостатъчно добрата организация, качеството на подготовка, изискванията за усвояване на учебния материал. По-продължителен учебен процес ще успокои натоварването на учениците, с реално повече часове, в които учениците действително да имат възможност и да упражняват наученото, и да развиват компетентности". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18