Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илко Йорданов: Онлайн обучението води до нарастване на неравенствата

Пламена Николова: Децата и учителите имат натрупан стрес от онлайн ученето

Снимка: БГНЕС, архив

Учейки дистанционно, нарастват неравенствата, заяви пред БНР Илко Йорданов - експерт в Институт "Отворено общество". По думите му онлайн обучението е по-малко ефективно.

"Съвсем различна е ситуацията за учениците, когато са поставени в дистанционно обучение в електронна среда. Вече има доста авторитетни изследвания и у нас, и в чужбина за последствията от този тип обучения. Най-засегнати са учениците от уязвимите групи, които трудно могат да намерят алтернативи да компенсират недостатъците на тази среда", обясни той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Йорданов цитира данни на Световната банка, според които в резултат от ковид пандемията процентът на учениците, които се представят под равнището на функционална грамотност, най-вероятно е надхвърлил вече 50%

"Дори прогнозата беше за 54%, т.е. 7% ръст на дела на функционално неграмотните ученици само в резултат на ковид пандемията. В същия доклад банката формулира предположение, че има диференцирана ефективност на тези обучения. Дори при малко прекъсване на присъственото обучение - 25% е ефективността за най-бедните, докато за най-заможните ученици ефективността е доста по-висока - 75%".

По думите му резултатите могат да се понижат и за тези ученици, които са в неуязвимата група

Той добави и резултатите от тяхно изследване съвместно с Център "Амалипе", проведено в края на миналата година сред 1500 ученици от училища с големи групи уязвими ученици. Около 7% от тях са имали достъп до Интернет по-рядко от веднъж седмично, посочи Йорданов и добави още: "Друго тревожно нещо, което показва изследването, е, че около 1/3 ученици от уязвимите групи изобщо не използват таблет или компютър или го използват по-рядко от веднъж седмично". Това говори за качеството на обучението на тези деца, които нямат достъп и трябва да участват в онлайн часовете чрез смартфоните си, каза експертът.

Според него е по-добре да не се стига до онлайн обучение. Самите преподаватели изтъкват стреса и "прегарянето" от онлайн преподаването, което се отразява и на качеството, изтъкна също той. 

Пламена Николова от Национална мрежа за децата подчерта, че ситуацията с грипа е съвсем различна, отколкото беше тази с Ковид, когато беше въведено онлайн обучението. Нищо различно няма да се случи в тази грипна епидемия, категорична е тя. 

По думите й има ясни правила, по които учителите компенсират материала:

"Изкуствено се въвежда тази хипотеза, че трябва да се стигне и до онлайн обучение след грипната ваканция".

България излезе начело на класациите по продължителност на онлайн обучението, подчерта Николова. Според нея и децата, и учителите имат натрупан стрес и негативни преживявания във връзка с онлайн ученето. 

Освен това докато те са болни, обучението няма да е и ефективно, изказа мнението си тя. 

Илко Йорданов добави, че имаме нужда от много непопулистки план за компенсация, след като се излезе в грипна ваканция. Той припомни предложението учебната година да започва на 1 септември, а не на 15-и. Ученето зависи от времето, което отделяме за него, категоричен е той:

"И без грипните ваканции нашите ученици имат двойно по-малък брой задължителни учебни часове в сравнение с много европейски страни. Трябва да преосмислим продължителността на учебното време за учениците. Пренатоварването идва от недостатъчно добрата организация, качеството на подготовка, изискванията за усвояване на учебния материал. По-продължителен учебен процес ще успокои натоварването на учениците, с реално повече часове, в които учениците действително да имат възможност и да упражняват наученото, и да развиват компетентности". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Главчев: След като не издаде указ, президентът би трябвало да носи отговорност за външната политика

Премиерът Димитър Главчев заяви, че няма намерение да предлага нов кандидат за поста министър на външните работи след отказа на президента да одобри Даниел Митов. В интервю за БНТ Главчев уточни, че при това положение отговорност за външната политика ще носи Румен Радев : "За българската външна политика би трябвало, ако беше издаден указ, щях..

публикувано на 19.04.24 в 22:01
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас. " Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40% ",..

публикувано на 19.04.24 в 10:25
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Президентът да ги остави да се варят в собствен сос!

Има различни интереси, които стоят зад правителството и тези интереси трябва да се напаснат . Зад правителството стоят ГЕРБ и ДПС. Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Петър Чолаков във връзка с напрежението около смяната на министри в служебното правителство скоро след като то бе сформирано. Очаква се среща на "Дондуков" 2 за..

публикувано на 19.04.24 в 08:37
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46