"Стандартът HEMS, който се прилага в много европейски държави, но не и у нас, регулира конституционното право на всеки гражданин да получи спешна медицинска помощ до 60 минути след подаване на сигнал. Няма значение дали това е по повод инсулт, инфаркт или ПТП. Планинското спасяване е изолиран случай и по наши доклади би представлявало под 1% от общите мисии, които биха се случвали по въздух".
Това каза пред БНР Виктор Иванов, активист за въвеждане на системата HEMS, във връзка с бъдещето на медицинската авиация у нас и защо е важно да се прави разлика между въздушните линейки и планинското спасяване.
И посочи, че тепърва трябва да се изгради системата - нещо като триаж - дали да бъде изпратена линейка или хеликоптер:
"Ако се съобщи за инсулт в Смолянско и че пациентът трябва да бъде транспортиран до голяма болница, естествено е да се изпрати хеликоптер, защото при инсулт, ако не се окаже навременна медицинска помощ, последствията са сериозни. Ако става въпрос за ПТП, органите на МВР трябва да бъдат обучени да преценят нивото на спешност - дали да викат линейка, или хеликоптер. Разликата - дали един пациент ще получи спешна помощ на първия, или на третия час - е огромна и животоспасяваща".
В предаването "12+3" Иванов допълни, че шест хеликоптера са достатъчни за територията на страната ни.
"И три хеликоптера са достатъчни, системата е гъвкава... Не ми се струва, че хората в заинтересованите министерства, които са четири, са достатъчно наясно какво трябва да се предприеме в кръга на организация, законодателство, координация. Прехвърлят си темата като горещ картоф. Работи се на парче... Все пак има раздвижване, излизат на повърхността редица проблеми, за които сме сигнализирали, без да се обръща внимание през годините. Аз съм част от работна група, която ще предложи конкретни законодателни промени, за да може услугата да се случи. Предстои не лека работа, авиоправото е сложна материя с немного специалисти в България".
Той даде пример с частна компания, която пет години организира сама тази дейност въпреки държавата:
"Купиха хеликоптера, построиха три лицензирани площадки, но държавата попречи и през 2019 година въпросната компания си продаде хеликоптерите в Грузия... Държавата трябва да си свърши задълженията, да спре да търси облаги, тъй като става дума за икономически сблъсъци, и да приеме, че това е проект с общонационално значение и да го реализира".
Според него е реалистично до края на годината България да има първия медицински хеликоптер:
"Но това е само началото, защото едно е да имаш хеликоптер, друго е да имаш структура, която да го оперира, да имаш обучените екипажи. Много работа трябва да се случи, преди да дойде този хеликоптер. Тази дейност е урегулирана с регламент на ЕС и не търпи подобни импровизации. Тя трябва да е безопасна".
Интервюто на Елена Бейкова с Виктор Иванов в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
На 9 май отбелязахме Деня на Европа. От 18 години България е част от ЕС. Това ни кара да се замислим - как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие. Насочваме поглед към начина, по който функционираха медиите преди и как те се промениха. В ефира през годините на развития социализъм от едната страна беше..
Бюджетът на община Сливен за тази година ще бъде 223 милиона лева и предстои да бъде гласуван на сесия на Общинския съвет този четвъртък. Веселина Куртева, председател на Постоянната комисия по финанси определи бюджета като "балансиран и реалистичен", и обяви, че е намерил категорична подкрепа при разглеждането му в комисията. Увеличението на..
Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков определи като очаквано решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да върне предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум "за" и "против" въвеждане на еврото от 2026 г.: Президентът внесе предложението за референдум за еврозоната в НС ГЕРБ-СДС:..
Германският канцлер Фридрих Мерц отново заяви, че ако тази седмица не бъде постигнат реален напредък в постигането на примирие в Украйна, ЕС ще наложи нови санкции на Русия. Ако Москва не одобри предложението на съюзниците на Киев за 30-дневно прекратяване на огъня, новите санкции, подготвени от Европейския съюз, ще засегнат по-специално руския..
Днес председателят на Народното събрание издаде разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента Румен Радев с искане за произвеждане на национален референдум, съобщават от пресцентъра на парламента . Киселова връща искането за референдум за еврото на президента Петкова увери европейските институции, че еврозоната..
Парламентарната група на "Възраждане" настоява за оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова заради отказа ѝ да допусне за обсъждане в парламента искането на президента Румен Радев за референдум за датата на присъединяване на България към еврозоната. Киселова връща искането за референдум за еврото на президента Това..
122 млн. евро получава Кюстендилска област по така нар. "справедлив преход" - това беше обявено на международна конференция в областния град, на която бяха представени кариерните и финансови възможности, които стоят пред въглищния регион при преминаването към зелена икономика. Форумът е съфинансиран от Европейския съюз и се организира от "Бранд..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..