Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой е Беньо Цонев и защо приносът му към българския език е толкова съществен?

Беньо Цонев
Снимка: Уикипедия

В Регионалната библиотека в Ловеч снощи бе представен библиографски указател „Ловеч и Ловчанско“. Повод за това е 160 -тата годишнина от рождението на патрона на библиотеката проф. Беньо Цонев, който е основоположник на съвременното езикознание.

Указателят  е издаден с финансовата подкрепа на Министерството на културата, обясни директорът на Ловешката библиотека Юлияна Цанева.

„Той е един естествен завършек на процес, който започна през април 2020 година, когато изградихме хранилище за т.нар. стар фонд, който съдържа книги от 19 век до 1944 година. Следващата стъпка беше дигитализацията на „Ловеч и Ловчанско“, защото това е най-ценното издание, което носи информация за нашия град. Надявам се до две години да приключи и работата ни върху електронен каталог“.

Библиографският указател е ценен с това, че съдържа 4 показалеца, които да дават възможност за многоаспектно търсене, посочи тя.

„Започва е една статия, написана от проф. Ширков и посветена на Беньо Цонев“.

Цонев е учредител на Научния комитет по събирането на материали и издаването на енциклопедичния сборник „Ловеч и Ловчанско“, разказа Светлана Петрова, завеждаща отдел „Краезнание“ в Ловешката библиотека.

„В махалата го наричали Беньо Граматика. Винаги побеждавал в игрите и състезанията“.

На 15 години става писар в руската администрация. Учи в Петропавловското духовно училище. Там се среща с епископ Климент – Васил Друмев, който открива в него бъдещия учен. Образованието си Цонев продължава в университети във Виена и Лайпциг. След завръщането си в България става учител, а след това и преподавател в новооткрития Софийски университет.

„Там чете лекции по Диалектология и История на българския език. 5 години е декан и 1 година  е ректор на Университета. Той е от пионерите, които полагат основите на българската наука. До края на живота си се занимава с правопис и правоговор“.

Най-известният труд на проф. Цонев е „История на българския език“.

„Той е радетел за чистотата на родния език. Нарича го „верен страж народен“. Прави проучвания на много свои съвременници - Кирил Христов, Иван Вазов, Алеко Константинов. Цонев е пръв редактор и издател на пътеписа „до Чикаго и назад“.

От 1990 година Ловешката регионална библиотека носи неговото име. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32