В Регионалната библиотека в Ловеч снощи бе представен библиографски указател „Ловеч и Ловчанско“. Повод за това е 160 -тата годишнина от рождението на патрона на библиотеката проф. Беньо Цонев, който е основоположник на съвременното езикознание.
Указателят е издаден с финансовата подкрепа на Министерството на културата, обясни директорът на Ловешката библиотека Юлияна Цанева.
„Той е един естествен завършек на процес, който започна през април 2020 година, когато изградихме хранилище за т.нар. стар фонд, който съдържа книги от 19 век до 1944 година. Следващата стъпка беше дигитализацията на „Ловеч и Ловчанско“, защото това е най-ценното издание, което носи информация за нашия град. Надявам се до две години да приключи и работата ни върху електронен каталог“.
Библиографският указател е ценен с това, че съдържа 4 показалеца, които да дават възможност за многоаспектно търсене, посочи тя.
„Започва е една статия, написана от проф. Ширков и посветена на Беньо Цонев“.
Цонев е учредител на Научния комитет по събирането на материали и издаването на енциклопедичния сборник „Ловеч и Ловчанско“, разказа Светлана Петрова, завеждаща отдел „Краезнание“ в Ловешката библиотека.
„В махалата го наричали Беньо Граматика. Винаги побеждавал в игрите и състезанията“.
На 15 години става писар в руската администрация. Учи в Петропавловското духовно училище. Там се среща с епископ Климент – Васил Друмев, който открива в него бъдещия учен. Образованието си Цонев продължава в университети във Виена и Лайпциг. След завръщането си в България става учител, а след това и преподавател в новооткрития Софийски университет.
„Там чете лекции по Диалектология и История на българския език. 5 години е декан и 1 година е ректор на Университета. Той е от пионерите, които полагат основите на българската наука. До края на живота си се занимава с правопис и правоговор“.
Най-известният труд на проф. Цонев е „История на българския език“.
„Той е радетел за чистотата на родния език. Нарича го „верен страж народен“. Прави проучвания на много свои съвременници - Кирил Христов, Иван Вазов, Алеко Константинов. Цонев е пръв редактор и издател на пътеписа „до Чикаго и назад“.
От 1990 година Ловешката регионална библиотека носи неговото име.
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън". На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски. Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..
Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..
От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..