Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изповедта на Хари и други европейски кралски семейни вражди

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Скръб, война, наркотици, разрив в семейните отношения – това са основните епизоди в публикуваният тази седмица мемоар на принц Хари. В него той разкрива различните си страни – от опечалено момче и проблемен подрастващ до войник и разочарована кралска особа. Как се тълкува изповедта на принц Хари, за която от Бъкингамският дворец мълчат, както и какви са враждите в останалите европейски кралски семейства?

„Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно семейство е нещастно посвоему“. Тази встъпителна фраза от романа „Ана Каренина“ на Лев Толстой изглежда е максима, която дори кралските семейства не успяват да избегнат – особено британското.

В мемоара си „Резервен“ принц Хари твърди, че брат му – принц Уилям, му е посегнал и го е насърчавал да носи нацистка униформа за Хелоуин, както и че баща му – крал Чарлз III не го е прегърнал, след като му е съобщил за кончината на майка му принцеса Даяна. Принц Хари твърди, че решава да публикува книгата, за да се защити заради публикувани в продължение на години преиначени информации в таблоидите:

„Обичам баща си, обичам брат си, обичам семейството си и винаги съм ги обичал. Нищо в книгата или което съм правил не е било с цел да ги нараня. Но никоя институция не е неуязвима за отчетността и отговорността. Така че не можеш да си освободен и от критика. Искрено вярвам и се надявам, че сдобряването помежду ни ще отекне и въздейства на целия свят.“

Журналистът от централата на „Асошиейтед Прес“ в Лондон Джил Лоулес разказва:

„Книгата е озаглавена „Резервен“ и Хари обяснява, че препратката е към момента, в който се е родил, когато баща му – принц Чарлз, е казал на майка му: „Чудесно, даде ми наследник и резервен, работата ми приключи“. Нишката в книгата е нещастието на Хари относно ролята, която му е отредена. Едно от най-въздействащите откровения е когато Хари говори за опита си в армията, докато е служил в Афганистан. Пише, че докато е бил артилерист втори пилот на хеликоптер „Апачи“ е убил 25-има бойци талибани, който не е приемал за хора по това време, а ги е виждал като фигури на шахматна дъска, който е трябвало да бъдат премахнати.“

Това твърдение на Хари бе остро осъдено както в Афганистан, където в момента талибаните са на власт, така и във Великобритания. Според полковник Ричард Кемп – бивш военен офицер от британската армия, служил в Афганистан, с твърденията си принц Хари излага на опасност не само себе си, но и Обединеното кралство:

„Мисля, че коментарите на принц Хари за Афганистан са неблагоразумни и потенциално вредни, както за него, така и за британската армия. Коментарът му за естеството на британската армия ще подхрани джихадистката пропаганда, която се използва да подстрекава и мотивира радикализирани хора да извършват атаки срещу Великобритания.“


Заговори се и за отнемане на титлите на принц Хари и американската му съпруга Меган Маркъл. Това обаче би изискало приемането на закон в британския парламент, като така ще се наложи монархията да навлезе в активния политически живот, което тя не иска, казва конституционният експерт д-р Крейг Прескот от университета на Бангор:

„Като херцог, се очаква от принц Хари да отдаде почит и да даде клетва пред баща си, което предвид настоящите обстоятелства изглежда ще е доста трудно. Така че е възможно да не присъства на коронацията на крал Чарлз. Най-скорошната аналогия е когато Едуард VIII, херцогът на Уиндзор, не присъства на коронацията на по-малкия си брат – Джордж VI, защото напусна страната, не беше вече монарх и беше прогонен от кралското семейство.“

Принц Хари е поел в грешна посока от маркетингова гледна точка и вместо да продължава с критиките си към кралското семейство, трябва да насочи енергията си към създаването на нещо положително в света. Това е мнението на професорът по маркетинг Паулин Макларън от университета Роял Холуей, която е и съавтор на книгата „Кралска треска: британската монархия в потребителската култура“:

От цялата тази бъркотия кралското семейство трупа симпатии. Освен това се предизвиква интерес към тях. Случващото се е като сапунена опера, в която сме вложили емоциите си. И това носи единствено позитиви за кралското семейство, което иначе винаги е в опасност от това да излезе от мода и да загуби стойността си в очите на обществеността.“

А тя вече се отегчава от Хари и Меган, които все повече изглеждат като вечно вайкащи се, казва бившият кореспондент по кралските въпроси на вестник „Сън“ Чарлз Рей:

Хари иска извинение, но самият той не се е извинил на тях за нещата, които е казал или направил. Но очаква извинения от тях. Не иска институция, а семейство. Но, за съжаление, кралското семейство е семейство, но и институция. Не могат да се разделят.“

Разривът беше болезнено очевиден за всички, но книгата на принц Хари нагнетява допълнително обстановката, тъй като в нея с подробности се описват семейни спорове, които никоя фамилия не би искала да бъдат изведени наяве. Журналистът и коментатор Емили Андрюс:

Вероятността за помирение с Уилям и Чарлз в краткосрочен план е точно нула. Как може да стане това, как може да се разговаря с Хари, когато всичко, което казваш може да се повтори в телевизионно интервю?“

Но британските кралски особи не са единственото кралско семейство в Европа, в което има трусове.


В Испания крал Фелипе VI се отказа от бащиното си наследство и лишибаща сии бивш крал Хуан Карлос I от годишната му държавна субсидия в размер на почти 200 000 евро. Причината са обвинения в корупция срещу Хуан Карлос, че е получил 88 милиона евро от покойния крал Абдула на Саудитска Арабия. Фелипе също беше замесен в скандала, след като беше посочен като бенефициент на офшорен фонд от 65 милиона евро, дарени от Саудитска Арабия. Настоящият испански крал отрича да е знаел за фонда и се дистанцира от баща си. Фелипе работи за възстановяването на имиджа на монархията, като една от последните стъпки е да я направи по-прозрачна. Министърът по въпросите на правителствените отношения с парламента Феликс Боланьос обяви, че всички договори, сключвани от семейството на крал Фелипе ще бъдат общодостъпни, а сметките на двореца ще бъдат одитирани. И още:

„С наредба-закон се определя информацията, която трябва да се публикува периодично на уебсайта на семейството на Негово Величество, като тя ще е достъпна за журналисти и граждани. Това ще са например бюджетът и тримесечни извлечения от всички договори, подписани от кралския дворец, възнаграждения, подаръци и годишен отчет на дворцовите дейности. Всички подаръци, получени от кралското семейство ще бъдат описани в регистър и запазвани, за да се реши дали да останат в двореца, дали ще станат част от националното наследство или, в зависимост от естеството на подаръка, ще бъдат дарени на неправителствени организации.“

На север, в Норвегия, 51-годишната принцеса Марта Луиз се отказа от кралските си задължения и привилегии миналата година след като се сгоди за афроамериканския самопровъзгласил се шаман Дурек Верет, който е силно критикуван в скандинавската държава и често определян като измамник и теоретик на конспирациитезаради практиките си, които описва като „алтернативна медицина“:

„Вярвам, че алтернативните методи могат да бъдат важно допълнение към медицината за много хора. Акупунктура, йога, медитация или дори разговорът могат да допринесат за по-добрия живот. Не „вместо“, а „в допълнение“ към лечение, осигурено от системата за здравеопазване. Искам да продължа в тази сфера на сътрудничество и да „градя мостове“, както правя вече 20 години.“

А от 1 януари тази година четири от внуците на кралицата на Дания Маргрете II вече не са принцове и принцеси. Николай, Феликс, Хенрик и Атина са деца на втория син на Маргрете – принц Йоахим. През септември тя реши, че монархията трябва да бъде намалена и отне титлите им, но без да ги отлъчва, като аргументира решението си с това, че така внуците й ще имат повече възможност да „изградят живота си“ без „специалните съображения и задължения“ на кралските особи. Йоахим обаче беше разочарован, а Николай заяви пред журналисти, че е натъжен и объркан. И за разлика от други неотстъпчиви семейства, и въпреки че не отмени решението си, датският монарх имаше доблестта да се извини.Поне една кралска особа знае как да каже „съжалявам“.

Снимки: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ремонтират път I-1 в участъка между Симитли и Кресна

 От днес до 5 април ще бъде извършен частичен ремонт на път I-1 в участъка от Симитли до Кресна.   С оглед на интензивния трафик предвидените строителни дейности ще бъдат през нощта, от 19 часа до 7 часа, когато движението не е толкова натоварено.  Преминаването през отсечката ще се осъществява двупосочно, поетапно в лентата, в която не се..

публикувано на 03.04.25 в 08:27
Илияна Йотова

Йотова и черногорският президент откриват улица в Ловеч на името на основателя на "Пирогов"

Президентът на Черна гора Яков Милатович и вицепрезидентът на България Илияна Йотова ще присъстват в Ловеч на официална церемония по преименуването на улица  в града на името на д-р Петър Ораховац, виден български лекар, общественик и политик от черногорски произход. Инициативата за именуването на улица "Велико Търново" в Ловеч на името на..

публикувано на 03.04.25 в 08:05
Министърът на културата Мариан Бачев.

Министър Бачев отговаря на въпроси в Комисията по култура

Министърът на културата Мариан Бачев ще отговаря на актуални устни въпроси в Комисията по култура и медиите. Дневният ред на депутатите от парламентарната комисия ще продължи с Годишния отчет за дейността на Съвета за електронни медии за миналата година. Очаква се информация от генералния директор на Българската национална телевизия Емил Кошлуков за..

публикувано на 03.04.25 в 07:52

Климент Робев: През първата част от мандата си Тръмп ще управлява САЩ като корпорация

Това е негативна новина за всички държави . Големите засегнати са Китай, ЕС, Япония. Вероятно Европа ще отговори пропорционално. Предстоят контрамита. Това заяви пред БНР за оповестените от САЩ мита Климент Робев, пазарен анализатор и инвестиционен консултант. "Златната ера" на Америка: Тръмп обяви мита между 10% и 49% Остри реакции..

публикувано на 03.04.25 в 07:52
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Външните министри на НАТО заседават в Брюксел

Министрите на външните работи на НАТО ще заседават днес и утре в Брюксел.  По думите на генералния секретар на Алианса Марк Рюте, те ще обсъждат належащи въпроси, свързани със сигурността, като същевременно планират срещата на върха в Хага през юни. Рюте определи укрепването на сигурността като приоритет номер едно на Пакта и подчерта, че..

публикувано на 03.04.25 в 07:48
Изглед към мястото на израелски удар по жилищна сграда в град Газа, 19 март 2025 г.

Стотици палестинци, сред които жени и деца, призоваха "Хамас" да се оттегли от Газа

Поредната масова демонстрация срещу радикалната палестинска групировка "Хамас“ и войната с Израел се проведе в северната част на населената с палестинци ивица Газа, предаде БТА като се позова на ДПА. Стотици палестинци, сред които жени и деца, призоваха палестинското ислямистко движение да се оттегли от управлението на Газа, съобщиха очевидци за ДПА...

публикувано на 03.04.25 в 07:47
Израелски камиони в буферната зона между Израел и Сирия

Загинали и ранени след поредица от израелски удари по територията на Сирия

Десетки цивилни и военни бяха ранени при поредица от израелски удари по територията на Сирия. Убити са най-малко четирима, а десет са ранени, съобщи неправителствена организация, цитирана от ДПА. Сирийската държавна осведомителна агенция САНА потвърди бомбардировките, но не даде подробности. Израелските сили за отбрана ЦАХАЛ заявиха, че са..

публикувано на 03.04.25 в 07:44