Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теодор Димокенчев: Nexo се използва от прокуратурата за пиар

Андерсон има проблеми с властите в Бразилия заради криптовалути
Снимка: архив

Високоинтелигентни и образовани, граждани на света, човек може да се гордее, че тези хора са българи. Това не са наркодилърите от „Обеля“. Така заместник-главният прокурор Борислав Сарафов описа четиримата обвиняеми за криптоаферата Nexo. Стана ясно, че се водят преговори с една от най-големите международни одиторски компании, на която да бъде възложено извършването на цялостен одит.


В момента може да правим коментари по казуса единствено въз основа на пиар съобщенията на Прокуратурата и на Nexo. Това обясни пред БНР Теодор Димокенчев, който е магистър по Право и бизнес администрация, експерт в криптосферата и мениджър на голяма световна криптокомпания, отговаряща за предотварятяването на пране на пари в криптосферата.

Димокенчев смята, че  Nexo се ползва от прокуратурата за пиар.

"Компанията обяви, че се изтегля от САЩ. Там е имало  разследване на тяхната дейност на регулаторна почва". 

Криптоехнологиите са завоалирани зад един експертен език, поясни експертът.

"В криптосферата има доста повече фалити, измами и пирамиди. Това е класическата дефиниция на спекулативен бизнес".

Един от митовете, които се тиражират обаче, е, че криптовалутите са изцяло нерегулиран бизнес, посочи той. 

"Не е така в развитите държави-САЩ, Германия, Великобритания, Япония, Сингапур и други. Там има стриктни изисквания как една кампания да си извади лиценз за дейност в сферата на криптовалутите. Всяка държава опипва почвата и се опитва да регулира бизнеса по собствен начин".

Целта на ЕЦБ е финансовата стабилност, но почитателите на криптовалутите биха казали, че тя е заплаха за нея, тъй като с политиката си по печатане на пари срина покупателната способност на средния европеец, обясни експертът.


"Инфлацията, която има сега, е отчасти заради това. Хората нямат вяра в съществуващата финансова система. Търсят активи, в които да инвестират и да имат някаква възвращаемост. Това е феномен в световен мащаб. Затова хората избират криптовалути. Те са антиинфлационни по дефиниция, от тях има ограничено количество. Криптобизнесите можеха да предлагат високи лихви по определени финансови инструменти. В случая с  Nexo ставаше въпрос за 20-30% при определени случаи. Всеки трябва да прецени риска". 

Правителствата умишлено изчакваха с регулациите на криптовалутите и едва през последните 5 години започнаха да затягат нещата, обясни той.

"В България е трудно да си отворите сметка в банка и да се занимавате с продажба на криптовалути. На Запад финансовият сектор е по-отворен. В Германия моделът също е рестриктивен. Трудно се взима лиценз. Повечето големи държави изискват опредлени стъпки, за да се избегне прането на пари. Клиентът дава личен документ. Той се сканира в база данни с политически лица, престъпници и санкционирани. Според съобщенията на Прокуратурата Nexo не са направили точно това както трябва". 

При блокчейн технологиите всичко е проследяемо, посочи експертът.

"Всяка трансакция е публична. Може да се проследи къде е изкопан всеки биткойн. Когато една компания прави бизнес в цял свят обаче, нещата се размиват. Обикновено се гледа коя е държавата, от която се купуват биткойните и се прилага нейното законодателство". 

Хората в институциите понякога не са достатъчно образовани на тема "крипто", обясни той.

"Това не е огледален образ на банковата система. Идеята при биткойна е да няма посредник, да има свобода от контрола на банките, да не се печатат пари, да е по-прозрачно и да има защита на личните данни. Когато регулира, държавата става посредник. Минусът е, че всички, които искат да перат пари, използват тази технология".

Регулацията може да бъде проблем и да убие духа на криптовалутите, посочи Димокенчев. Той не прогнозира конкретен финал на случая с Nexo. Посъветва хората да внимават с парите си. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Теодор Димокенчев може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47
Негово Светейшество патриарх Даниил

Патриарх Даниил: Безродници ли сме, та да преименуваме храма "Св. Ал. Невски"?

Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното време, в което живеем, и смятам, че ще бъдат морален ориентир за нашите православни слушатели. Вече минаха почти 6 месеца от Вашата интронизация, какво успяхте да промените за това кратко време?..

публикувано на 13.12.24 в 18:55