Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодор Димокенчев: Nexo се използва от прокуратурата за пиар

Андерсон има проблеми с властите в Бразилия заради криптовалути
Снимка: архив

Високоинтелигентни и образовани, граждани на света, човек може да се гордее, че тези хора са българи. Това не са наркодилърите от „Обеля“. Така заместник-главният прокурор Борислав Сарафов описа четиримата обвиняеми за криптоаферата Nexo. Стана ясно, че се водят преговори с една от най-големите международни одиторски компании, на която да бъде възложено извършването на цялостен одит.


В момента може да правим коментари по казуса единствено въз основа на пиар съобщенията на Прокуратурата и на Nexo. Това обясни пред БНР Теодор Димокенчев, който е магистър по Право и бизнес администрация, експерт в криптосферата и мениджър на голяма световна криптокомпания, отговаряща за предотварятяването на пране на пари в криптосферата.

Димокенчев смята, че  Nexo се ползва от прокуратурата за пиар.

"Компанията обяви, че се изтегля от САЩ. Там е имало  разследване на тяхната дейност на регулаторна почва". 

Криптоехнологиите са завоалирани зад един експертен език, поясни експертът.

"В криптосферата има доста повече фалити, измами и пирамиди. Това е класическата дефиниция на спекулативен бизнес".

Един от митовете, които се тиражират обаче, е, че криптовалутите са изцяло нерегулиран бизнес, посочи той. 

"Не е така в развитите държави-САЩ, Германия, Великобритания, Япония, Сингапур и други. Там има стриктни изисквания как една кампания да си извади лиценз за дейност в сферата на криптовалутите. Всяка държава опипва почвата и се опитва да регулира бизнеса по собствен начин".

Целта на ЕЦБ е финансовата стабилност, но почитателите на криптовалутите биха казали, че тя е заплаха за нея, тъй като с политиката си по печатане на пари срина покупателната способност на средния европеец, обясни експертът.


"Инфлацията, която има сега, е отчасти заради това. Хората нямат вяра в съществуващата финансова система. Търсят активи, в които да инвестират и да имат някаква възвращаемост. Това е феномен в световен мащаб. Затова хората избират криптовалути. Те са антиинфлационни по дефиниция, от тях има ограничено количество. Криптобизнесите можеха да предлагат високи лихви по определени финансови инструменти. В случая с  Nexo ставаше въпрос за 20-30% при определени случаи. Всеки трябва да прецени риска". 

Правителствата умишлено изчакваха с регулациите на криптовалутите и едва през последните 5 години започнаха да затягат нещата, обясни той.

"В България е трудно да си отворите сметка в банка и да се занимавате с продажба на криптовалути. На Запад финансовият сектор е по-отворен. В Германия моделът също е рестриктивен. Трудно се взима лиценз. Повечето големи държави изискват опредлени стъпки, за да се избегне прането на пари. Клиентът дава личен документ. Той се сканира в база данни с политически лица, престъпници и санкционирани. Според съобщенията на Прокуратурата Nexo не са направили точно това както трябва". 

При блокчейн технологиите всичко е проследяемо, посочи експертът.

"Всяка трансакция е публична. Може да се проследи къде е изкопан всеки биткойн. Когато една компания прави бизнес в цял свят обаче, нещата се размиват. Обикновено се гледа коя е държавата, от която се купуват биткойните и се прилага нейното законодателство". 

Хората в институциите понякога не са достатъчно образовани на тема "крипто", обясни той.

"Това не е огледален образ на банковата система. Идеята при биткойна е да няма посредник, да има свобода от контрола на банките, да не се печатат пари, да е по-прозрачно и да има защита на личните данни. Когато регулира, държавата става посредник. Минусът е, че всички, които искат да перат пари, използват тази технология".

Регулацията може да бъде проблем и да убие духа на криптовалутите, посочи Димокенчев. Той не прогнозира конкретен финал на случая с Nexo. Посъветва хората да внимават с парите си. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Теодор Димокенчев може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07