Столичната библиотека връчва днес годишните си награди. Церемонията се провежда за осми път, а категориите са пет. Писател на годината е Георги Господинов, а най-четената книга е „Опашката“ на Захари Карабашлиев.
Тазгодишното издание на „Годишни награди“ 2022 включва категориите: Писател на годината, Поет на годината, Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература, Най-четен автор на детска литература, Читател на годината и медии, популяризирали дейността на библиотеката.
Изборът най-четените съвременни автори на българска литература се прави от читателската аудитория на Столична библиотека въз основа на статистика от електронния каталог.
Писател на годината
Георги Господинов („Времеубежище“, „В пукнатините на канона“, „Физика на тъгата“)
Писател на годината – автор на най-четена книга
Захари Карабашлиев – „Опашката“
Най-четени автори на художествена литература са:
Виктория Бешлийска („Глина“, „Сърце“)
Георги Бърдаров („Absolvo te“, „Аз още броя дните“)
Здравка Евтимова („Кръв от къртица“, „Зелените очи на вятъра“, „Юлски разкази“)
Сред най-четените съвременни български писатели в библиотеката са: Владимир Зарев, Теодора Димова, Стефан Цанев, Алек Попов, Ивинела Самуилова, Деян Енев, Калин Терзийски.
Най-четен поет – Иван Ланджев („Ти, непрестанна новина“, „Ние според мансардата“, „По вина на Боби Фишер“)
2. проф. Амелия Личева („Зверски кротка“, „Трябва да се види“, „Моите Европи“)
3. доц. Йордан Ефтимов („Още ли не са открили отсъствието ми“, „Доказани теории, окончателни експерименти“, „Сърцето не е създател“)
Сред най-четените автори на поезия са: Кристин Димитрова, проф. Пламен Дойнов, Мирела Иванова, Недялко Йорданов, Георги Борисов , Силвия Чолева, Бойко Ламбовски, Аксиния Михайлова.
Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература – проф. д-р Петър Стоянович („Фердинандеум“, „Между Дунав и Нева“, „Сборник по повод 70-годишнината от блажената кончина на Н. В. Борис III цар на българите (1943-2013)“, „Междуцарствието, кризата и битката за българския трон (1886 – 1887)“
2. Тони Николов („Спомнена София“, „Бленувана София“)
3. Проф. Вили Лилков („Погубената България“, „Бивши хора по класификацията на Държавна сигурност“, „Доблест и наказание“, „Стопанските абсурди на българския комунизъм“)
Сред най-четените автори на научна и научнопопулярна литература са: Юлияна Антонова-Мурата, Стойчо Керев, Симеон Идакиев, проф. Пламен Павлов, Слави Панайотов, Мадлен Алгафари, Иван Михалев и Елина Цанкова.
Награда за най-четен автор на биографични книги – Катя Зографова („Бележити жени на / за България – От Кера Тамара до Петя Дубарова“, „Фани Попова-Мутафова – житие и страдание“)
Най-четен автор на детска литература – Катя Антонова (поредицата за феята Ванилия)
2. Цвета Брестничка („Небивалици с буквите от А до Я“, серията „Вълшебната гора“ и книгата „Истории с крачета“)
3. Слави Стоев (поредицата „Лиско Лис и приятели“ и книгите „Играчките на Моника“ и „Сбогом, Страшен чехъл!“)
Сред най-четените детски писатели са: Мая Дългъчева, Магдалена Такачова, Николай Пенчев, Милен Хальов, Петя Кокудева, Петя Александрова, Юлия Спиридонова.
Специална награда на директора на Столична библиотека – проф. Кирил Топалов
Награди за най-активни читатели:
Читател на годината – Станимира Дойчинова (екскурзовод в НИМ)
Читател на годината (дете) – Виктор Попов (8 год.)
Читател на годината – категория ученици – Александра Петрова (18 год.)
Най-четящо семейство – семейство Добреви
Награди на медии, най-атрактивно представящи арт инициативите и кампаниите за насърчаване на четенето, книжовното наследство и дигиталните ресурси на Столична библиотека:
bTV „Тази сутрин“
БНТ Новини
Нова телевизия
БНР – Радио София
журналистката Силвия Недкова („Площад Славейков“)
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..