Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: Всички медицински продукти подлежат на постмаркетингов контрол, включително ваксините срещу Covid-19

Проф. Радостина Александрова
Снимка: Стопкадър, БНТ

От няколко дни в България има ваксини срещу ковид за кърмачета над 6 -месечна възраст. Тя се подходящи за деца до 4-годишна възраст.

Повече от 120 държави по света прилагат ваксини срещу ковид при малки деца, обясни в ефира на БНР проф. Радостина Александрова, която е доктор по вирусология и професор по морфология. Тя е специализирала в Словакия, Дания и Унгария. Има над 150 публикации в български и международни списания и сборници.

„В 90% от случаите става въпрос за РНК ваксина. Най-популярна е тази на Пфайзер. От няколко дни е достъпна и в България“.

Проф. Александрова посочи и каква е ефективността й.

„Ваксината в групата от 6 месеца до две години показва 76% предотвратяване на ковид. От две до 4 години - 72%“.

Децата са много уязвими през първата година от живота си, посочи още тя.

„Не може да предвидим как едно дете би преминало през тази инфекция. В повечето случаи протичат по-леко. В по-голям риск са децата със съпътстващи заболявания“.

Едно от големите притеснения на хората, свързано с РНК ваксините, е това, че има данни за повишаването на риска от миокардит, особено при млади хора между 12 и 39 години, предимно мъже, обясни проф. Александрова.

„Доказано е, че при децата от 5 до 11 години са потвърдени 20 случая на миокардит при поставени над 18 милиона дози ваксини. От 12 до 15 години са 70 случая на 1 милион. От 16 до 17 години има 105 случая на 1 милион дози“.

Миокардитът в детска възраст е много рядко събитие, посочи тя.

„При децата, които не са били ваксинирани и са се разболели от ковид, рискът от миокардит нараства повече от 30 пъти“.

Хората за първи път видяха как науката се бори с реален проблем в реално време, заяви проф. Александрова.

Вирусите имат интересно отношение помежду си и биха могли да си помагат, каза тя

„Всеки от тях има своя стратегия, с която да потисне имунния отговор на т.нар. гостоприемник. Два заедно биха били по-успешни. Но в същото време те си пречат, защото се конкурират. Имат почти едни и същи мишени.  Не бива обаче да изпадаме в паника. Съвместни инфекции е имало и досега. Ваксината срещу SARS-CoV-2 няма отношение към грипа и обратнато. Ваксините създават имунитет само срещу конкретния вирус“.

Всеки медицински продукт подлежи на т.нар. постмаркетингов контрол, посочи още проф. Александрова.

„Лекари и пациентски организации подават информация за нови и необичайни събития, свързани с него. Данни за актуализираната ваксина на“ Пфайзер“ за Омикрон и оригиналния вариант на Covid-19 се събират по няколко линии. От компанията имат интерес да съществува обратна връзка. Има много системи, в които се подават сигнали и само една от тях е засякла риск от инфаркт при тази ваксина за хората над 65 -годишна възраст. В  тази група по принцип има повече такива случаи. Предстои да бъде изяснено дали има повишен риск. Това, че е подаден сигнал не означава, че това е реално съществуваща връзка. Центърът за контрол на заболяванията смята ,че трябва да има откритост“.

Цялото интервю на Ирина Недева с проф. Радостина Александрова може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Митов

С декларации в НС: ГЕРБ и ДПС с твърда подкрепа за НАТО, "Възраждане" - против

Пленарният ден в Народното събрание започна с декларации, посветени на членството на България в НАТО. От ГЕРБ-СДС определиха 20-ата годишнина от членството на страната ни в Алианса като наследство на свободата, спечелена с труд и тежки реформи. Депутатът Даниел Митов подчерта, че това е доказателство за трайната сила на колективната..

публикувано на 29.03.24 в 11:18

Спират парното в София в последния ден на месеца

"Топлофикация" - София съобщи, че заради рязкото затопляне започва поетапно изключване на отоплението от 31 март. Потребителите, които искат да ползват отопление, могат да подадат заявления в клиентските центрове на дружеството в столицата. Топлофикационното дружество във Велико Търново също приключва отоплителния сезон и от 1 април..

публикувано на 29.03.24 в 11:00

Отпускат над 13 милиона лева за увеличение на заплатите в НОИ

Над 13 милиона лева ще бъдат отпуснати за увеличение на заплатите в НОИ, а за Националната здравноосигурителна каса и районните ѝ поделения са заложени 1 365 000 лв. Това предвижда проект на правителствено постановление за разпределение на общо 268 милиона лева от държавния бюджет за 2024 година, които са за компенсиране на възнагражденията..

публикувано на 29.03.24 в 10:57
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Таксата за второ явяване на матура трябва да е разумна. Как плащат частни уроци?

Мисля, че е нормално образователната институция да има тази автономност, която е свързана със закона и да може да налага такси за някои от професиите. Това мнение сподели Юлиян Петров, председател на конфедерация „Образование“ в КТ „Подкрепа“ в интервю пред БНР. В предаването „Преди всички“ той коментира таксите за второ явяване на..

публикувано на 29.03.24 в 10:57
Снимката е илюстративна

Тест за въздушна опасност на 1 април в София

На 1 април от 11 часа ще се извърши тест на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване на населението при въздушна опасност на територията на Столична община. Тестът ще бъде за оповестяване при въздушна опасност. Ръководител на  дейностите за тестовото   предупреждение и оповестяване  е Главна дирекция Пожарна..

публикувано на 29.03.24 в 10:54
Венко Сабрутев

ПП-ДБ с проект за парламентарна комисия за пътната карта на "Турски поток"

От ПП-ДБ обявиха, че днес са внесли в деловодството на парламента проект на решение за създаване на Временна комисия, която да изследва фактите и обстоятелствата около пътната карта за изграждане на "Турски поток". "Темата "Турски поток" беше част от преговорите между ПП-ДБ и ГЕРБ. Те отказваха да включат тази тема в дневния ред на Народното..

публикувано на 29.03.24 в 10:18

Земетресение е усетено и в Девин

Земетресение с магнитуд 3.2 по скалата на Рихтер разлюля Девин, малко след 8.30 ч. Трусът е бил усетен хоризонтално и с бучене. Според данните на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН, епицентърът е бил между Девин и Пазарджик, на дълбочина 5 км.  Трусът е бил усетен и в община Сърница, съобщиха от местната..

публикувано на 29.03.24 в 10:07