Разказа си "Джанки в Манхатън" Ефраимов пише в една лятна августовска нощ на 2017 година.
"Като го публикувах, призори беше, заспах и се събудих чак привечер. Имаше хиляди споделяния, хиляди коментари. Оказа се, че е видян от над 600 000 българи, изключително голям брой за малък език като нашия", споделя авторът пред БНР.
Именно този разказ, който по думите на Хасан Ефраимов докосва все повече души, защото засяга темата за емиграцията, получава възможността да заживее за втори път на театралната сцена. За първи път сюжетът се появява в моноспектакъла "Джанки в Манхатън" на Драматичния театър "Йордан Йовков" в Добрич, в изпълнение на актьора Красимир Демиров.
"Оставих на режисьора пълното право да интерпретира нещата по свой начин. Едно е писаното слово, съвсем друго е да се играе на театър", казва преди днешната премиера Хасан Ефраимов.
В спектакъла са включени и диалози от други творби на Хасан Ефраимов, предоставени на режисьора.
"Имаше на разположение 500 разказа. "Джанки в Манхатън" не е отделен разказ – това е предпоследна част на повестта "Караконджул".
"Моята усмивка я загубих в Делиормана, остана в моето детство. Усмивката остава винаги там, където се е родил човек. После и да се усмихва, усмивките са фалшиви, не са истински. Най-хубави са усмивките в детството."
Много многоточия авторът е използвал, за да може читателят "да си включи въображението, да има време да си поеме дъх и да си пресъздаде образите по негов си начин".
"Повечето разкази, когато съм ги писал, съм плакал. Те са най-стойностните ми разкази."
Стойностните разкази, според Хасан Ефраимов, са онези, в които има засегнати общочовешки ценности, защото успяват да докоснат и най-тънките струни на душата на читателя.
Хасан Ефраимов е роден през 1966 година в шуменското село Трем, завършва Медицинския университет във Варна, специализира акушерство и гинекология в София. От години живее и работи по професията си в Добрич, а междувременно успява да напише и поредица от книги – романа „Метаморфоза“, трилогията за Делиормана "Дервишки караконджул", "Събирачът на болка“, "Шейтаните от тавана на гара Хитрино“ и други.
Повече чуйте в звуковия файл.
Тя е актриса, завършва НАТФИЗ. Името ѝ е Боряна Цветкова, позната е като Бианка Илич , но става популярна като нестандартната репортерка Супер Бианка . Повече от 10 години живее и работи в Ню Йорк, където завършва знаменитата школа на Лий Страсбърг, поставя спектакли, пише сценарии и режисира, участва в няколко филма и театрални постановки. "..
В събота започва поредното световно първенство по снукър, на което ще има авторитетно българско присъствие. Десислава Божилова е избрана за съдия на финала на 4-5 май, като преди това ще ръководи и други срещи от шампионата. Както признава и президентът на нашата федерация, това е най-значимото събитие в историята на българския снукър. Десислава е..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..
Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите. Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Време е за всеки човек под българско небе да възкръсне една негова мечта. И всеки да се приближава към нейното осъществяване, въпреки неудачите!..