Идеята да се монтират датчици за количеството на въглероден двуокис в класните стаи и помещенията, в които играят децата, е на Диян Илиев, председател на фондацията "Русе - градът на първите неща". Според статистиката едно от всеки три европейски деца страда от астма или алергии, като броят на респираторните заболявания се увеличава с всяка изминала година. Необходими са мерки за подобряване качеството на въздуха още от детската градина или училищната среда. Така вече няколко месеца датчици отчитат нивата на въглеродния двуокис в Математическата гимназия "Баба Тонка", в основните училища "Любен Каравелов" и "Отец Паисий" и детска градина "Дъга". Как работи системата обяснява Диян Илиев от неправителствената организация.
Доказано е, че излагането на високи нива на въглероден диоксид затруднява мисленето, появява се сънливост и невъзможност за концентриране. Детска градина "Дъга", която е единствената в страната за деца на медици, пилотно постави такива датчици. За промяната там разказва управителката Алисе Муртезова.
Още по-интересно е в училищата и как децата приемат данните от умните устройства. Подробностите сподели Деян Стайков, зам.-директор на училище "Любен Каравелов".
Освен училищата и детските градини в Русе, кампанията "Знаеш ли какво дишаш?" ще обхване още осем големи градове в страната - София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Плевен, Велико Търново и Видин. За чистотата на въздуха навън е друга тема и за нея датчиците са в държавните структури.
Повече чуйте в звуковия файл.
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..