Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сандра Мишкеди: В Унгарския културен институт искаме да вдъхновяваме хората и да създаваме нови връзки

Сандра Мишкеди
Снимка: Ирина Недева

Тази вечер в Унгарския културен институт „Ференц Лист“ в София ще има концерт на младия пианист Ивайло Василев. Той е с вход свободен и е част от проявите, организирани тук и създаващи сериозни културни връзки между България и Унгария. 

"През две години организираме клавирен конкурс. Ивайло Василев спечели първа  награда в неговата категория на последния", обясни пред БНР Сандра Мишкеди, която е директор на Института.

Тя посочи и други важни мероприятия, които ще се проведат през тази година в Унгарския културен институт в София.

"На 27 януари ще има поетично – музикално четене по повод рождения ден на поета Николай Бойков. Той ще рецитира стихове на чужди автори. През тази година се отбелязват 200 години от рождението на Шандор Петьофи. Във връзка с това се провежда литературен конкурс. Отбелязваме и 75 години от създаването на  Унгарски културен институт в България, както и 40 години от основаването на специалността Унгарска филология в Софийския университет".

Сандра Мишкеди сподели в предването "Хоризонт до обед", че трябва да се използват съвременни средства за разпространение на културата.

"Правим подкаст „Културна капсула“.  Беше важно да даваме информация за унгарската култура във формат, който да е слушаем и за по-младите. Избираме теми, които свързват нашите страни или са много типични за Унгария".

За Унгарския културен институт е важно да вдъхновяваме хората и да създаваме нови връзки, посочи още Мишкеди. 

"Искаме да покажем унгарската култура в най-широк диапазон. Програмата ни е съчетана с тази на културните институции в Унгария". 

Тя разказа и за един от най-впечатляващите културни институти в Будапеща - Дома на музиката

"Открива се преди една година и представлява комплекс, проектиран от японския архитект Су Фуджимото. Сградата показва единството на природа и музика. Огромни стъклени стени позволяват на концертната зала там да изглежда сякаш е вътре и навън. Стъклата дават и подходяща акустикаСградата е на три етажа.  На първия има концертни зали. На следващия са местата за обучение и библиотеката. Там всичко е в бяло и от покрива прониква естествена светлина навсякъде. В сутерена са изложбените пространства, където има постоянни и временни експозиции. Финансира се почти изцяло от унгарската държава".

Цялото интервю на Ирина Недева със Сандра Мишкеди може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се играе на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52