В мрачната нощ на 10 септември 1976 г. българинът Иван Бързаков навлязъл по време на буря със светкавици в Адриатическо море и заплувал. Той отплувал за Америка. Първата спирка по пътя му трябвало да стане заблатеният италиански бряг, почти на 11 километра от залива, а морето било пълно с акули. Така започва своята биография проф. Иван Бързаков.
През 1978 г. той основава в Сан Франциско Международен образователен институт по ускорено обучение и използване на класическата музика за редуциране на стресови състояния. Създател е на система, която се прилага не само в преподаването, но помага при самоконтрола, изявата в спорта или изкуството и в живота.
На основата на тази система в Калифорния е предложен закон за образователен модел за училищата.
В България същата система е одобрена като национална програма за редуциране на стреса.
"За мен, както и за Фокнър, който е носител на Нобелова награда за литература, е по-важно книгите ми да се четат и хората да ги обичат...
Да, би могло до края на месеца да съм номиниран и за 11-ти път.
Но аз лично считам, че не заслужавам наградата. Най-големите ни поети и писатели не са номинирани нито веднъж, така че...малко трябва да бъдем скромни", заяви още проф. Бързаков.
Проф. Иван Бързаков е психолог, педагог, лингвист, философ и критик – на изящни изкуства и музика, методолог, а също и поет.
По думите на проф. Бързаков, българите, живеещи зад граница по официални данни са 2, 5 милиона души, а сигурно са повече. Затова той прави сдружението "Проф. Бързаков" и прави литературен конкурс с тема - "Страданието и изгнанието", както в чужбина, така и в собствената си родина. Участват средно по 5 до 7 страни.
По думите на проф. Бързаков може да има "рима в движение" и така пишат най-големите поети, без да могат да бъдат обвинени в излишно римуване - като Робърт Фрост и нашият Христо Смирненски.
"В голямата поезия нещата са невидими", каза още проф. Бързаков.
"Нощем идват в главата ти трепетни, странни слова, като дивни хора се извиват в душата ти, мъката цялата в тях изливаш, за илюзии мъртви, надежди излъгани за земята ни смазана, хората живи погребани, за подлостта, за скръбта...", това пише в стихотворението си - "На поета в скръбта" от трилогията "В съня над пропастта".
Човекът, за който в най-българското стихотворение - "Дивите кестени", посветено на мама - завръщането в бащината къща е "беззвучна самота в един странен, студен, несвършващ и намръщен кошмар"...
За проф. Иван Бързаков - "Поетът диша в своя език?.
И в неговата трилогия - "В съна над пропастта", "Яростно в скърбта" и "Лумнали огньове" скръбтта продължава под друга форма. Трилогията има определено "терапевтично въздействие", защото в нея всичко е абсолютно оркестрирано, страница към страница, стих към стих и смислово, и идейно, дори пространствено, и затова тя е единствена в света.
В нея неговата система за ускорено развитие на мисълта е вградена не като техники, а като смисъл, като любов, като отношение, като оркестрация, дори визуално. Ето затова аз толкова късно започха да пиша - на 65 години. Защото трябва да разбираш от много неща, като стихът идва през подсъзнанието, ако си поет, сподели още за БНР проф. Бързаков.
Още по темата в звуковия файл.
Иван Бързаков е роден на 13.12.1942 г. в София. Завършва българска филология в СУ "Св. Климент Охридски". През 1976 г. емигрира в Триест, Италия (11 км плуване в бурното море) и по-късно в САЩ. През юли 1978 г. с група психолози основава в Сан Франциско Международен институт за нови методи в образованието, а две години по-късно създава системата OptimaLearning® за максимално възприятие и развиване на мисълта, приложена впоследствие в 29 страни. През 1985 г. Бързаков защитава в САЩ двоен докторат по теория на образованието и психология. Сенатът на Калифорния предлага законопроект за модел на училищата, базиран на OptimaLearning (1988), а авторът на системата е номиниран за престижната международна награда в областта на образованието Grawemeyer (1989). М-вото на здравеопазването на България одобрява OptimaLearning® като национална програма за редукция на стреса (1996). През 2004 г. създава уникален метод за проникване в изобразителното изкуство (AOLIA), който прилага в най-известните световни музеи. Издава първата си поетична книга "Яростно в скръбта" (2009; съкр. издание: 2010).
В Полския институт тази вечер ще представят книгата "Само още един връх", посветена на Ванда Руткевич - първата европейка, стъпила на Еверест и първата жена, изкачила К2 . "Книгата не е само за онези, които обичат планините. Всеки от нас има нужда от такива образци в своя живот." Това каза пред БНР авторът на книгата Елжбета..
Нарине Абгарян – едно красиво име, което читателите у нас познават много добре. Арменската писателка , която сравняват с Маркес, е определяна от вестник Гардиън като „един от най-ярките писатели в Европа“ . Родена е в малкото градче Берд, в Армения – където често се развиват сюжетите й. Човешките истории, които Нарине разказва..
"Ако искаме да постигнем възможното, трябва да се стремим към невъзможното". Тази мисъл на Макс Вебер впечатлява и вдъхновява един млад човек от Враца, който се е устремил към идеала си за общество с добри условия за развитие на младежите. За него най-ценните качества са трудолюбието, самоусъвършенстването и желанието да помагаш на..
Не бих бил по-щастлив в никоя друга професия. Това споделя Иван Русланов, водещ, редактор и репортер в програма "Хоризонт" на БНР. Той е в радиото от почти 10 години, а авторското му предаване „Понеделник вечер“ ще отпразнува една година в ефир на 20 март. "Успях да достигна до различни световни личности . Видях, че те са по-достъпни,..
На 19 март от 18:00 часа в кино "Люмиер" ще бъде показан документалният филм "Ваклуш" на режисьора Николай Василев. Прожекцията е част от програмата на София филм фест. Документалният филм е заснет в периода 1994-2022 г., съдържа непоказвани архивни кадри от живота на известния духовен водач Ваклуш Толев . Филмът е посветен на..
"Преминаването на историята в "Живак" от сцената към книгата беше провокирано от желанието да разширим историята на нашите герои. За десет години всеки един от персонажите в пиесата доби такава плътност и стана толкова любим на своите зрители, че за всеки един от тези герои може да бъде създадена отделна история . След като чествахме 10 години "Живак"..
Народният изпълнител Георги Лушнарев пее от малък. Търсил е звуците във всичко, свирел е дори с уста. „В мен имаше чувство за талант. Търсех звуци и така“. Родителите му идват от Беломорска Тракия и се заселват в село Стражец. Народният певец Георги Лушнарев: Народната музика е смисъла на моя живот В Хасково е бил ученик и чува в..
Ферма за трюфели в района на Балчик посреща туристи и се опитва да ги въведе в тайнствения свят на трюфелите. "Тя е обособено място в естествена среда,..
Президентът Румен Радев заяви, че ако продаваме оръжия на други страни, ще поставяме условия те да не бъдат препродавани на Украйна. Той отново..
"Правителство трябва да има, но не може. България се лута между трябва, но не може. Но се лута не политическата класа, а електоратът ...