Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През 2022 година Бързаков е номиниран за десети път за Нобеловата награда за литература

Проф. Иван Бързаков: Фактът, че можеш да дишаш свободно, никак не е малко!

Всяка голяма поезия в света е скърбна, казва поетът лингвист

2
Иван Бързаков
Снимка: Станислава Пирчева

В мрачната нощ на 10 септември 1976 г. българинът Иван Бързаков навлязъл по време на буря със светкавици в Адриатическо море и заплувал. Той отплувал за Америка. Първата спирка по пътя му трябвало да стане заблатеният италиански бряг, почти на 11 километра от залива, а морето било пълно с акули. Така започва своята биография проф. Иван Бързаков.

През 1978 г. той основава в Сан Франциско Международен образователен институт по ускорено обучение и използване на класическата музика за редуциране на стресови състояния. Създател е на система, която се прилага не само в преподаването, но помага при самоконтрола, изявата в спорта или изкуството и в живота.

На основата на тази система в Калифорния е предложен закон за образователен модел за училищата.

В България същата система е одобрена като национална програма за редуциране на стреса.

"Моят взор е насочен само към и за България. А България е вече по целия свят. За мен е много важна свободата. Самият факт, че можеш да дишаш свободно никак не е малко", каза в "Нощен Хоризонт" проф. Иван Бързаков.

През 2022 г., нашият сънародник е номиниран за десети път за Нобеловата награда за литература от Шведската академия.

Иван Бързаков

"За мен, както и за Фокнър, който е носител на Нобелова награда за литература, е по-важно книгите ми да се четат и хората да ги обичат...

Да, би могло до края на месеца да съм номиниран и за 11-ти път.

Но аз лично считам, че не заслужавам наградата. Най-големите ни поети и писатели не са номинирани нито веднъж, така че...малко трябва да бъдем скромни", заяви още проф. Бързаков.

Проф. Иван Бързаков е психолог, педагог, лингвист, философ и критик – на изящни изкуства и музика, методолог, а също и поет.

"Нобеловата наградата се дава само за дадена област. Няма значение какъв професор си в други дисциплини...В моя случай е за литература. Като драматургията и литературата при таза ниграда са обединени в едно", поясни поетът. И добави:
"Всяка голяма поезия в света е скърбна. Моята не е голяма, разбира се. Така е и с Шекспир - ако освен комедии, той нямаше и трагедии, нямаше да е Шекспир.

По думите на проф. Бързаков, българите, живеещи зад граница по официални данни са 2, 5  милиона души, а сигурно са повече. Затова той прави сдружението "Проф. Бързаков" и прави литературен конкурс  с тема - "Страданието и изгнанието", както в чужбина, така и в собствената си родина. Участват средно по 5 до 7 страни.

Иван Бързаков

По думите на проф. Бързаков може да има "рима в движение" и така пишат най-големите поети, без да могат да бъдат обвинени в излишно римуване - като Робърт Фрост и нашият Христо Смирненски.

"В голямата поезия нещата са невидими", каза още проф. Бързаков.

"Нощем идват в главата ти трепетни, странни слова, като дивни хора се извиват в душата ти, мъката цялата в тях изливаш, за илюзии мъртви, надежди излъгани за земята ни смазана, хората живи погребани, за подлостта, за скръбта...", това пише в стихотворението си  - "На поета в скръбта" от трилогията "В съня над пропастта".

Човекът, за който в най-българското стихотворение - "Дивите кестени", посветено на мама - завръщането в бащината къща е "беззвучна самота в един странен, студен, несвършващ и намръщен кошмар"...

За проф. Иван Бързаков  - "Поетът диша в своя език?.

И в неговата трилогия - "В съна над пропастта", "Яростно в скърбта" и "Лумнали огньове" скръбтта продължава под друга форма. Трилогията има определено "терапевтично въздействие", защото в нея всичко е абсолютно оркестрирано, страница към страница, стих към стих и смислово, и идейно, дори пространствено, и затова тя е единствена в света.

В нея неговата система за ускорено развитие на мисълта е вградена не като техники, а като смисъл, като любов, като отношение, като оркестрация, дори визуално. Ето затова аз толкова късно започха да пиша - на 65 години. Защото трябва да разбираш от много неща, като стихът идва през подсъзнанието, ако си поет, сподели още за БНР проф. Бързаков.


Още по темата в звуковия файл.


Иван Бързаков е роден на 13.12.1942 г. в София. Завършва българска филология в СУ "Св. Климент Охридски". През 1976 г. емигрира в Триест, Италия (11 км плуване в бурното море) и по-късно в САЩ. През юли 1978 г. с група психолози основава в Сан Франциско Международен институт за нови методи в образованието, а две години по-късно създава системата OptimaLearning® за максимално възприятие и развиване на мисълта, приложена впоследствие в 29 страни. През 1985 г. Бързаков защитава в САЩ двоен докторат по теория на образованието и психология. Сенатът на Калифорния предлага законопроект за модел на училищата, базиран на OptimaLearning (1988), а авторът на системата е номиниран за престижната международна награда в областта на образованието Grawemeyer (1989). М-вото на здравеопазването на България одобрява OptimaLearning® като национална програма за редукция на стреса (1996). През 2004 г. създава уникален метод за проникване в изобразителното изкуство (AOLIA), който прилага в най-известните световни музеи. Издава първата си поетична книга "Яростно в скръбта" (2009; съкр. издание: 2010). 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01
Деси Добрева

Деси Добрева представя предстоящото турне "Гиздава", с което ще подпомага талантливи деца

Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава".  Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти.  Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..

публикувано на 24.06.25 в 11:24
Росица Денчева получи почетен плакет от кмета на Плевен д-р Валентин Христов

Тенисистката Росица Денчева получи почетен плакет на Община Плевен

18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън".   На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски.  Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..

публикувано на 23.06.25 в 14:43
Мая Антова

Защо е важен въпросът "защо"?

Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..

публикувано на 22.06.25 в 06:01
Юлита Фъсева

Юлита Фъсева за фестивала за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music

От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..

публикувано на 21.06.25 в 08:00
Музикалния педагог Пенка Петросович

Пенка Петросович с майсторски клас през август у нас и два концерта в родния ѝ град Бургас

В "Родина зад граница" ви срещаме с музикалния педагог Пенка Петросович .  Преподавателската ѝ  кариера започва в Музикалното училище в родния ѝ град Бургас . През 1998 година учителката напуска България и заедно със своето семейство емигрира в САЩ. Отвъд океана всичко започва отначало . Пътят е дълъг и труден, но с постоянство и години..

публикувано на 13.06.25 в 11:21
Николай Колев-Поета

"Светостта на болката" - 20-години от кончината на Николай Колев-Поета

Книгата с лирика "Светостта на болката" излиза по повод 20-годишнината от кончината на Николай Колев-Поета . Вижда бял свят благодарение усилията на Людмила Тодорова, дъщеря на поета, на безвъзмездния труд на редактора - Свежа Дачева , и с помощта на дарения и моралната подкрепа на още неколцина душ и, сред които проф. Пенка Радева - за..

публикувано на 09.06.25 в 15:06