"Остана една опция, стига президентът да не реши, че изборите могат да се пренесат през май месец, защото той не е ограничен с конституционен срок в чл. 99 от Конституцията - за разпускане на Народното събрание след третия неуспешен опит да се формира правителство. Няма конституционно основание, на което Румен Радев може да отлага разпускането на парламента и да насрочи предсрочни избори. Конституцията изисква изборите да се проведат не по-късно от два месеца след датата на разпускането на НС. Единственото основание, което дава възможност на президента да лавира, е да се подбере датата на гласуване, което по законодателството на страната задължително трябва да бъде в неделен ден. Друго основание за отлагане на разпускането на 48-ия парламент няма".
Това заяви пред БНР проф. Пламен Киров, ръководител на Катедрата по конституционно-правни науки в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и бивш конституционен съдия.
По думите му това Народно събрание е имало прекалено много време, за да си говорят политическите сили:
"Видяхме, че парламентът няма особен ентусиазъм, за да бъдат приети всички закони, свързани с Плана за възстановяване. Това НС посвети повече усилия, за да вика служебните министри и да ги контролира. Няма непосредствена важна задача, на която парламентът да посвети усилията си, следователно няма никакъв смисъл да бъде отлагано определянето на датата за предсрочните парламентарни избори".
Проф. Киров подчерта, че не е сериозно основание съобразяването с новите изисквания в изменения Изборен кодекс:
"Нима БНБ и ЦИК не знаеха, че могат да последват много бързи предсрочни избори. Трябваше да започнат с изпълнението на закона. Трябваше да започнат да подготвят този процес, а не сега да се оправдават, че нямат време да доставят хартията за машините за гласуване".
В предаването "Нещо повече" експертът по конституционно право коментира и подготвяния от ИТН референдум за свикване на Велико Народно събрание (ВНС):
"Ако си мислят, че с референдум ще могат да свикат ВНС, са изпаднали в дълбоко заблуждение. Глава 9 от Конституцията е категорична, че за да се свика ВНС, трябва да има решение на парламента. А това решение се взема, след като в НС е внесен законопроект за изменение и допълнение на Конституцията, който влиза в компетентността на ВНС. Този законопроект не се внася от инициативен комитет, а от не по-малко от половината народни представители или от президента на България. Едва при внесен такъв законопроект парламентът може да го обсъди и да вземе решение за свикване на ВНС с мнозинство от 2/3".
"Съмнявам се, че ако променим формата на управление на страната, ще получим нещо по-различно от това, което имаме сега", коментира още проф. Киров.
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Пламен Киров в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Кипър приветства постигнатото споразумение за прекратяване на огъня между "Хизбула" и Израел и е готов да допринесе по всеки възможен начин за неговото прилагане. Това е заявил президентът на Кипър Никос Христодулидис в телефонния си разговор днес с ливанския премиер Наджиб Микати, съобщиха от правителството. Кипърският президент предлага на..
Почти три пъти са се увеличили спестяванията на магистратите за последните 10 години. Това сочат данните от анализ на дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет, където своите имуществени декларации са длъжни да подават съдии, прокурори и следователи. Анализът е изготвен от мултидисциплинарен екип изследователи от Българския институт..
Властите в Гърция проучват обстоятелствата след появилите се твърденията, че е била предотвратена катастрофа между два влака с възможни тежки последици. Експресният влак Атина-Солун и пътнически влак Солун-Лариса са се оказали в общ коловоз в понеделник, като са се движели един срещу друг. Единствено вниманието и бързата реакция на машиниста..
Европейският парламент гласува новия състав на Европейската комисия.. Българският еврокомисар Екатерина Захариева ще отговаря за ресор “Стартъпи, изследвания и иновации”. Останалата част от новия състав на ЕК изглежда по следния начин:..
Време за нови политически проекти винаги има. Но нито един няма да изиграе разтърсваща роля, каквато, примерно, сме виждали в НДСВ на Симеон Сакскобургготски . Дориразтърсващата роля от близките години на ИТН и ПП. Така журналистът от "24 часа" Виктор Иванов коментира появата на "България може" в интервю пред БНР. "Дори..
Великотърновският окръжен съд отложи за догодина делото за катастрофата, при която на 11 ноември миналата година на главния път София – Варна при село Шереметя на място загина футболният треньор Ферарио Спасов. Подсъдимият по делото Начо Пантелеев от Лясковец е на лечение в троянската белодробна болница. Има вероятност догодина делото да..
По повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България през месец ноември се провеждат Дни на китайската наука и култура в България . Видни учени и експерти в областта на хуманитарните науки от китайски университети и от изследователски институти изнасят лекции в различни градове у нас, като представят..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..