Един от треньорите на изкуствен интелект – Силвия Гаргова, работи от няколко години с института GATE.
"Разработваме такава технология, като се опитваме да хващаме дали в един текст има различни маркери, които могат да са маркери на лъжата, или маркери на дезинформацията", обяснява тя пред БНР.
Другото интересно е да се провери дали в медийното ни пространство има текстове, генерирани автоматично от модели, използващи изкуствен интелект, смята Гаргова. По думите ѝ до момента официално няма такива данни.
"За момента се фокусираме предимно върху текстове, не върху видеоизображения. За да обучим един такъв модел, ние трябва да му подадем текст. За целта събираме данни – те могат да бъдат от социални медии, от сайтове. Един човек трябва да ги прегледа и да ги маркира, ако искаме моделът да разпознава дали дадено съдържание е вярно, или невярно. Тоест едно твърдение един журналист или фактчекър го проверява", разказва Силвия Гаргова.
Според Гаргова идеята е с подобни "инструменти" за медийно съдържание да разполагат и обикновените потребители, не само изследователите.
"Да речем, уебприложение, в което може да се проверява текст. Може да бъде добавка към самия браузър."
Треньорът разграничава три вида обучение на ИИ - с "учител", без "учител" и самообучение. Самообучението е по-подходящо при задачи, в които се търси стратегия за нещо, тъй като изкуственият интелект може да изпробва милиони комбинации и да установи коя работи най-добре.
"Начинът, по който моделът учи, е чрез награда и наказание."
Повечето разработки се правят на английски език, отбелязва още Гаргова. Нейният екип е амбициран да разработи продукти, които да могат да работят с български език.
"Такива модели може да се разработват не само в сферата на дезинформацията. Моделите стават все по-добри и по-добре. Моделите, които ние ще правим, не са нещо, което да казва – това е вярна, или невярна информация, а да бъдат в помощ на хората и на журналистите. ИИ не е абсолютно безгрешен. Той може да постигне много висока точност, но не е крайна инстанция."
Изкуственият интелект навлиза все повече в нашето ежедневие. Много хора не осъзнават, че използват продукти, базирани върху изкуствен интелект, обобщава Силвия Гаргова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..