Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдът ще може да задължи страните да участват в процедура по медиация, когато е предявен иск от Семейния кодекс

Юлия Раданова
Снимка: УНСС

Съдът ще може да задължи страните по определени висящи дела да ги разрешават чрез процедура по медиация. Досега прибягването до медиатор беше доброволно. Парламентът одобри вчера на второ четене промени в Закона за медиацията

Промените между първо и второ четене бяха значителни, посочи пред БНР Юлия Раданова, която е адвокат и медиатор.

Съдът ще има изцяло преценката да задължи страните да участват в процедура по медиация, когато е предявен един от исковете в семейния кодекс. А именно споровете, свързани с развода-спорове за родителски права, местоживеене на децата, мерки за осъществяване на личен контакт, издръжка и т.н“.

Първоначално това беше мислено като част от задължителната медиация, а сега ще бъде изцяло в дискреция на съдията, обясни тя.

Посочено е, че промените трябва да влязат в сила до юли 2024.

„Опасенията ми са, че може да се върнем назад през този период. От друга гледна точка е нужно време за подготовка на тази система, тъй като това е коренна промяна в начина на решаване на спорове. Изисква се подготовка на самите медиатори и на центровете, които ще трябва да заработят към Окръжните съдилища. Системата има нужда от лека настройка. Трудно ми е да преценя дали това ще се случи в следващата година и половина“.

Юлия Раданова не е изненадана от съпротивата към тези промени в Закона за медиацията от страна на адвокати и политически партии.

„Медиацията си пробива път в България доста трудно. Все още битуват опасения, че някой може да остане без работа, макар да е доказано, че това не отнема от хонорарите на адвокати и не служи за оставане без  работа на други професии, даже напротив -хора се преквалифицират и продължават успешно дейността си. Мисленето за медиацията като начин за решаване на икономически проблеми е един от аспектите. Не мога да приема твърдението, че го правим само, за да усвоим едни пари от ЕС. Този законопроект е част от Плана за възстановяване“.

В конкретните семейни спорове има опасение, че ще започне различно тълкуване от страна на различните съдии какви предпоставки трябва да има, за да бъдат накарани двама души да излязат от съдебната зала и в рамките на един час да обсъдят какво медиацията може да направи за тях, посочи адвокатът.

Има и дебат дали страната, която не се е държала конструктивно, трябва да поеме разноските, посочи Раданова.

„Приема се, че това може да накърни достъпа до правосъдие и доброволното участие на страните в процеса. От друга страна, по някакъв начин нарушава и конфиденциалността на цялата процедура, защото за да определи съдията кой ще поеме разноските по цялото производство, би следвало да знае какво се е случило в процедурата по медиация“.

При случаите на домашно насилие не може да задължим страните да участват в процедура по медиация, тъй като това може да се постави в риск една от тях, обясни Раданова.

Не е необходимо медиаторите задължително да са юристи, смята още тя.

„България е приела много либерален модел-всяка професия да може да се сертифицира и да бъде медиатор“.

Цялото интервю на Силвия Великова с Юлия Раданова може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кузман Илиев

Кузман Илиев: Новите технологии да се вкарват разумно, а не на основата на идеология

Новите технологии да се вкарват разумно,  а не на основата на идеология. За това призова в ефира на БНР Кузман Илиев, икономически експерт и председател на неправителствената организация "България може".  "Има икономически изгоден начин да бъдат внедрени.  Разумно е да се мисли стратегически и нещата да се случват поетапно – да се извеждат от..

публикувано на 29.09.24 в 14:15
Асен Александров

Едва половината от обявените места за директори на училища са заети

От обявените 476 места за директори на училища едва около половината се заеха в началото на учебната година . Това съобщи пред БНР директорът на столичното 51-во СУ "Елисавета Багряна" Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование . Според него държавата трябва да организира курсове за кандидатите за директори..

публикувано на 29.09.24 в 13:29
Разрушени сгради в квартал Харет Хрейк в южните предградия на Бейрут, след израелски военни удари, Ливан, 29 септември 2024 г.

От Израел съобщиха, че при въздушен удар са убили Набил Каук от ръководството на "Хизбула"

Израелската армия съобщи, че в събота е убила още един високопоставен представител на ливанската шиитска групировка "Хизбула" при въздушен удар, предаде Асошиейтед прес. Военните в Израел обявиха, че са убили Набил Каук - заместник-ръководител на Централния съвет на "Хизбула"  при въздушен удар предишния ден. За момента няма коментар от..

публикувано на 29.09.24 в 13:22
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар изпепели вила и пчелни кошери в монтанско село

Пожар изпепели вила и пчелни кошери в землището на село Драганица, община Вършец. Няма пострадали хора, уточняват от пресслужбата на полицията в Монтана. Сигналът е подаден вчера малко след 14 часа. На място са изпратени екипи от пожарните служби във Вършец и Берковица, и сектор СОД Монтана. Огънят е пламнал в сухи треви и храсти. Унищожени..

публикувано на 29.09.24 в 13:07

МВнР: Пътуванията до Държавата Израел и пребиваването там - единствено при неотложност

Пътуванията до Държавата Израел и пребиваването в страната следва да бъдат предприемани единствено при случаи на неотложност. Това съветва Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница. Всички граждани, пристигащи и напускащи Държавата Израел чрез летище "Бен Гурион", следва да се информират предварително чрез своята авиокомпания..

публикувано на 29.09.24 в 13:07
Протест срещу ударите на Израел в Ливан и войната в Газа пред израелското посолство в Атина, 27 септември 2024 г.

Ливанци търсят убежище в Гърция, Атина иска помощ от ЕС

Гърция очаква рязко засилване на мигрантския натиск в резултат на събитията в Близкия изток. Атина търси спешна помощ от Евросъюза. Атина вече приема ливански граждани, пристигащи засега с редовни полети от Бейрут. На летището те благодариха пред медиите за оказаната помощ и разказаха за ситуацията в Ливан. Гръцкият министър по..

публикувано на 29.09.24 в 12:55
Пострадали от наводненията жители на Катманду са застанали на брега на прелялата река Багмати, 28 септември 2024

При наводненията в Непал са загинали най-малко 100 души, 67 се водят изчезнали

Непал затвори училища за три дни, след като свлачища и наводнения, предизвикани от двудневен проливен дъжд в хималайската държава, убиха 100 души, а 67 се водят изчезнали, предаде Ройтерс. Наводненията блокираха пътния трафик в долината Катманду, където живеят 4 милиона души.  Там и в столицата са регистрирани 37 смъртни случая. Властите..

публикувано на 29.09.24 в 12:55