Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сийка Кацарова: Минералните води са нашето злато. Имиджът на България трябва да се ребрандира

Снимка: БГНЕС

Да се ребрандира имиджът на България и тя да не бъде разпознавана само като дестинация за масов евтин туризъм.

За това призова в интервю за БНР Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и спа туризъм и вицепрезидент на Европейската спа асоциация.

Кацарова уточни, че са предлагали в Плана за възстановяване и устойчивост да бъде заделен малък бюджет, по примера на Унгария, за саниране на съществуваща инфраструктура за използване на минерални води, но темата се подценява.

"Трябва да се осъзнае ролята на минералните води за България. Това е нашето злато."

Ако се постави като приоритет инфраструктурната свързаност бани – води – тръби – чешми, може да се развива този вид туризъм, подчерта тя.

Сапарева баня  Снимка: Венета Николова, БНР

"Международен бранд в момента иска да се позиционира за първи път в Европа, на места, където има исторически бани, термални води и природа. Ние в България можем спокойно да кажем – заповядайте в нашата къща."

Преди 90 години Пампорово е възникнал като климатичен курорт. И други кметове могат да заложат на тази концепция, при измерване на съответните климатични показатели, изтъкна Кацарова.

Снимка: БГНЕС

По Черноморието и Св. св. Константин и Елена, и Албена, и Поморие съчетават и добър климат, и минерални води, а това е уникално, даде пример тя.

Голям проблем е липсата на какъвто и да е инструмент от страна на държавата, директно насочен към здравноосигурените българи, които искат да посетят балнеоложки курорт, коментира Сийка Кацарова в предаването "Хоризонт до обед".

Такива практики имат всички държави около нас, както и по-развитите в Европа – там престой в балнеохотел се покрива от здравните осигуровки.

Снимка: Ани Петрова

Според Кацарова на много места в балнео и спа курортите ни цените не са увеличени, но има и такива, където са по-високи по обективни причини, например цената на отоплението през зимния сезон.

Скокът в цените на хранителните продукти също е повлиял върху вдигането на цените в съответните спа центрове.

"Много от нашите колеги имат лични стопанства. Нормално е като се повишават цените на продуктите, да се повишават и цените в центровете и хотелите."

Хората в този сектор са обучавани дълги години и борбата е да се задържат екипите, посочи Кацарова. 

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40