Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариян Карагьозов: Турция има нараснало самочувствие за геополитическата си тежест

В навечерието на изборите управляващите в Анкара обръщат подкрепата в своя полза, опозицията няма единен кандидат, поясни журналистът

Мариан Карагьозов
Снимка: БГНЕС

"Турция вече има нараснало самочувствие, по-различно разбиране за геополитическата си тежест."

Това каза в интервю за БНР журналистът Мариян Карагьозов.

Борбата срещу ислямофобията е една от важните задачи на турската дипломация, част от усилията на Турция да се легитимира като един от лидерите на мюсюлманския свят, отбеляза той. По думите му турското влияние в Централна Азия расте, страната се опитва да възстанови и отношенията си с близкоизточните страни.

"Ако в миналата година подкрепата за опозицията се качваше, а подкрепата за управляващия алианс намаляваше, то в момента виждаме обръщане на тенденциите. Опозицията не може да се споразумее за общия кандидат", коментира Мариян Карагьозов в предаването "Събота 150", след като стана ясно, че президентските и парламентарни избори в Турция са насрочени за 14 май.

"Както се пошегува един наблюдател – "дано на 13 май да видим кой ще е опозиционният кандидат".

Инфлацията се укротява. Тенденцията е в следващите пролетни месеци леко да се намали, което ще даде възможност увеличаването на заплатите, на пенсиите да се усети, отбеляза още журналистът за социално-икономическата политика на управляващите в Турция. По думите му е дадена възможност на 2- 2,5 милиона души се пенсионират, направени са били и стъпки в подкрепа на младите хора – проекти за социални жилища на много добри цени.

Може да станем свидетели на по-масивно харчене в краткосрочен план до изборите, а след което да се премине към по-консервативна финансова и фискална политика, прогнозира Карагьозов.

В турската история Аднан Мендерес е икона на десницата, на консервативната част от обществото, посочи Карагьозов, анализирайки аналогия в думи на Мендерес и думи на Ердоган преди предстоящия ключов за него вот.

"Голямата разлика е, че Мендерес идва като предизвикателството към утвърдения ред, към естаблишмънта, към действащата власт, докато в момента Ердоган е в тази позиция – той е властта. Ердоган винаги е подчертавал пиетета и афинитета си към тази фигура в турската история."

Коранът за всеки мюсюлманин е по-различно от това, което е Библията за християните. Почти всички мюсюлмани вярват, че Коранът е прякото божествено слово, докато дори най-радикалните християнски фундаменталисти не вярват, че Библията е "писана" от Бог, подчерта още журналистът след прояви на ислямофобия в Швеция и Дания - изгаряне на свещената за мюсюлманите книга.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15