Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Вълнения на душата“ - изложба на плевенчанката Марияна Еклесия

Марияна Еклесия: Аз не мога да направя хората по-добри, ако те не се осъзнаят това

4
„Вълнения на душата“ - изложба на Марияна Еклесия
Снимка: Личен архив

В Къщата на художниците в Плевен  представят богата изложба от пластики - бронз и дърво.

Автор е  Мариана Еклесия, чиито занимания са свързани още с писането на книги. Завършила е Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. От 2005 г. е член на Клуба за литература, наука и изкуство в Атина, Гърция. 

„Вълнения на душата“ на Марияна Еклесия съдържа 58 експонати. Пластиките са чудесни и отдавна не сме правили такава богата изложба. Мариана е човек на две гилдии - на писателит и на художниците", каза в "Закуска на тревата" галеристката Татяна Любенова.

Мариана Еклесия

Сън преди 30 години става причина за смяната на името на Мариана Тинчева, родена в Плевен точно на 28 януари, сега живее и твори в столицата:

"Еклесия означава църква. Чух името в съня си. То се прие впоследствие и в печатните издания, където публикувам. Както и в 17 - те книги, които написах. Името промени събитията в живота ми. Аз съм завършила Богословския факултет. Не бях вярваща в началото, но когато Бог ми показа три събития, които станаха по-късно, аз бавно и постепенно повярвах в него...", разказа за "Хоризонт" Марияна Еклесия.


Тя очаква хората да усетят нейните вълнения през пластиките и скулптурите - от глина, камък, дърво, бронз. Работата с дървото е най-трудна, каза още тя.

Марияна Еклесия благодари на доц. Пенчо Добрев преподавател в НХА, който и позволява да посещава 30 години ателието му и я учи, помага й, коригира. Тя казва, че няма претенции за художник и за значимост на творчеството.

Според авторката на изложбата скулптурата на кръста с лице на човек и маска от скръб олицитворява войните през 20 и 21 век.

"Войните нарушават петата Божия заповед- "На убивай" - това е престъпление против живота. Тази Божия заповед е валидна за всяко човешко човешко същество, нация и религия. По този повод написах и книгата си - "Бог е заповядал не убивай.

Аз не мога да направя хората по-добри, ако те не се осъзнаят това - че животът и светът са прекрасни", каза още в "Закуска на тревата" Марияна Еклесия.


Още по темата в звуквия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21