Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Вълнения на душата“ - изложба на плевенчанката Марияна Еклесия

Марияна Еклесия: Аз не мога да направя хората по-добри, ако те не се осъзнаят това

4
„Вълнения на душата“ - изложба на Марияна Еклесия
Снимка: Личен архив

В Къщата на художниците в Плевен  представят богата изложба от пластики - бронз и дърво.

Автор е  Мариана Еклесия, чиито занимания са свързани още с писането на книги. Завършила е Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. От 2005 г. е член на Клуба за литература, наука и изкуство в Атина, Гърция. 

„Вълнения на душата“ на Марияна Еклесия съдържа 58 експонати. Пластиките са чудесни и отдавна не сме правили такава богата изложба. Мариана е човек на две гилдии - на писателит и на художниците", каза в "Закуска на тревата" галеристката Татяна Любенова.

Мариана Еклесия

Сън преди 30 години става причина за смяната на името на Мариана Тинчева, родена в Плевен точно на 28 януари, сега живее и твори в столицата:

"Еклесия означава църква. Чух името в съня си. То се прие впоследствие и в печатните издания, където публикувам. Както и в 17 - те книги, които написах. Името промени събитията в живота ми. Аз съм завършила Богословския факултет. Не бях вярваща в началото, но когато Бог ми показа три събития, които станаха по-късно, аз бавно и постепенно повярвах в него...", разказа за "Хоризонт" Марияна Еклесия.


Тя очаква хората да усетят нейните вълнения през пластиките и скулптурите - от глина, камък, дърво, бронз. Работата с дървото е най-трудна, каза още тя.

Марияна Еклесия благодари на доц. Пенчо Добрев преподавател в НХА, който и позволява да посещава 30 години ателието му и я учи, помага й, коригира. Тя казва, че няма претенции за художник и за значимост на творчеството.

Според авторката на изложбата скулптурата на кръста с лице на човек и маска от скръб олицитворява войните през 20 и 21 век.

"Войните нарушават петата Божия заповед- "На убивай" - това е престъпление против живота. Тази Божия заповед е валидна за всяко човешко човешко същество, нация и религия. По този повод написах и книгата си - "Бог е заповядал не убивай.

Аз не мога да направя хората по-добри, ако те не се осъзнаят това - че животът и светът са прекрасни", каза още в "Закуска на тревата" Марияна Еклесия.


Още по темата в звуквия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29