"Идеята за бъдещето според нас трябва да бъде през приемането и справянето с настоящето. Проектът ни е многопластов. Основната тема е за демографските проблеми и обезлюдяването на райони в България".
Това сподели арх. Борис Тикварски от екипа, спечелил първото място в конкурса за български павилион на Венецианско архитектурно биенале 2023 г. След 15-годишно отсъствие България се завръща на тази сцена.
"Образованието е придвижване от тъмнина към светлина" е проектът победител в конкурса за биеналето с тема "Лаборатория на бъдещето", в който кандидатстваха 34 проекта.
"Фокусът е върху училищата. Те представят най-добре демографския проблем. Училището се явява като метафора. Не знам архитектурата доколко може да реши такъв проблем. Но целта ни е да се обсъди стратегия, да се предизвика дебат, който да доведе до реално отражение. Обезлюдените училища са резултат, те са предупреждение. Тези процеси не могат да останат непроменени... Всички страни от бившия Източен блок преживяват подобни процеси. Както екологичните проблеми, така и демографският спад са проблеми, пред които обществото не може да реагира заради техния мащаб", каза още арх. Тикварски.
В предаването "Преди всички" се включи и проф. Тодор Булев, председател на журито и председател на Съюза на архитектите:
"В подадените проекти има много интересни идеи. Поне 7-8 относително равностойни проекта, които се стремят да разберат бъдещето. В "Образованието е придвижване от тъмнина към светлина" ни привлече това, че ясно се подчертава настоящето като основа за бъдещето. Нещата трябва да се гледат не в духа на научната фантастика, а в това, което ни заобикаля, за да можем да развиваме бъдещето".
Той посочи, че Венецианското биенале е особено като експозиционен жанр и не се дават толкова конкретни архитектурни решения, колкото се дава насока за архитектурно мислене.
"Проектите, които се представят в изложбените павилиони, представляват визуални философски търсения, които отразяват нивото на архитектурната мисъл в дадена държава. Показва се отношението, което архитектурната общност схваща като проблем на настоящето или на бъдещето".
Преобладаващата част от участниците са хора на възраст до 35-40-годишна възраст:
"Това говори, че това поколение се интересува от дълбочината на архитектурните проблеми и търси начини да ги осмисли, отрази, преди да достигне до самите сгради. Това са хората, на които принадлежи бъдещето".
18-ото издание на Биеналето ще се проведе от 20 май до 26 ноември тази година.
Интервюто на Лора Търколева с арх. Борис Тикварски и с проф. Тодор Булев в предаването "Преди всички" можете да чуете в звуковия файл.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..