"Няма да се намери следовател, който да е против самостоятелност на Националната следствена служба. Следователите, като цяло, приемат такава една независимост. Проблемът не е в реформите, ние сме хора, които изпълняват закова такъв, какъвто законодателят го приеме. Проблемът е във възможността да се излекуваме от поредната такава реформа".
Това заяви пред БНР председателят на Камарата на следователите в България Петко Петков.
Той подчерта, че професионалната гилдия и политиците изказват мненията си, но никъде не се срещат:
"Нека академичната общност да е водеща. Но някъде трябва да се срещнем. ... Има закон за нормативните актове, който не е отменен, трябва да го спазваме. Нека да се чува и мнението на професионалната гилдия. Ние не настояваме, че е най-правилното. Когато чуем и вносителите, законодателите, и академичната общност, законът ще е по-добър от това, което се предлага в момента".
Петков припомни, че при създаването ѝ през 1995 г. НСлС е била органът, който е разследвал всичко:
"На политиците много бързо не им се хареса една такава силна структура и още на втората, третата година тръгнаха да търсят варианти за промяна в структурата, във функционална компетентност".
По думите на Петко Петков промяната само на структурния закон - Закон за съдебната власт, и създаване на НСлС трябва "да бъде свързано и с промяна в материалния и процесуалния закон, която да даде категоричност, че следователите работят това, за да не са зависими от административния ръководител, окръжния прокурор".
"Минали сме го всичко това, но нещата са свързани. Когато говорим за реформа, тя не може да е само структурна, трябва да е и законодателна. Сега, когато казваме, че възстановяваме Националното следствие, винаги колегите с повече опит ще си кажат, че това трябва да е свързано и с някаква функционална компетентност", уточни председателят на Камарата на следователите.
Интервюто на Диана Янкулова с Петко Петков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора ще получи 1 милион лева за изграждане на инсултен център. Той ще е първият в Югоизточна България, а средствата са отпуснати от държавния бюджет с правителственото постановление, обнародвано в края на миналата седмица в Държавен вестник. Повече от..
За масово разпространение на сезонен вирус в Банско алармираха местни медици. Лекарствата за лечение за гастроентерит в местните аптеки свършиха. Стотици жители и гости на Банско са потърсили помощ в Спешния център през последните три дни. Всички са със симптоми на сезонен вирус, характерен с повръщане, разстройство, повишена температура и..
Тази сутрин в 7,35 часа местно време почина папа Франциск. Роден в Буенос Айрес през 1936 година в семейство на италиански имигранти от област Пиемонт, той поема по пътя на свещенчичеството през 1958 г. Бе избран за папа през 2013-а година. Посетил е 67 държави от всички континенти, включително и България. Почина папа Франциск..
Не трябва да се отива в Западнитe покрайнини само за празници и фестивали. Това каза на тръгване от Босилеград, където през целия ден беше гост на международния детски фестивал "Великденско яйце", председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Каза го минути, след като се качи при уникалния храм с килийно училище в с.Извор, като обеща..
Репортаж на Мая Райнова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Пазарджишкият храм-паметник "Успение Богородично" е единственият в страната, в който има пощенска кутия за молитви към Свети Серафим , софийски чудотворец. Кутията има кръгъл отвор, а до нея е поставена малка маса с хартия и химикал - за пълно улеснение на посетителите. След изписване на съкровеното желание, писмото се навива на руло и се..
Тежък инцидент в Габрово - 6-годишно дете е паднало от терасата на дома си на 6-ия етаж в жилищен блок на ул. "Видима", информират от Дирекцията на полицията в града. Детето е с множество фрактури по главата и тялото. По първоначални данни е контактно. Случаят се разследва.
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..