Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Желева и една прекрасна вечер с поезия

Боряна Желева: Когато аз самата стана спомен, не искам да се скитам дух бездомен!

2
Боряна Желева
Снимка: Личен архив

„Кажи, дали в една прекрасна вечер…“ – така е озаглавена поетичната книга на Боряна Желева,  журналист в БТА,  в печатни издания и преподавател във Факултета по журналистика.

Поезията на Боряна Желева е позната от българския литературен печат и от нейни авторски изяви пред публика в България, Унгария, Швеция, Италия, Германия и Франция.

През годините публикува в различни периодични издания, а в по-ново време - във вестник „Словото днес“ - седмичник на Съюза на българските писатели, както и в електронното списание „Литературен свят“. Участва в антологията „Тринайсет“ (2019 г.), дело на 13 души - поети, всички свързани с журналистиката като професия, а също и с дейността на литературния кабинет „Владимир Башев“.
Боряна Желева
"Започвам да пиша, като музата идва спонтанно при мен чрез поетичния език. Моите стихотворения са кратки като форма и са една разказана история...Аз обичам да разказвам истории.

Повечето от стиховете ми не са абстрактни, винаги са свързани с преживяване, със сюжет, който ме вълнува, с нещо, което искам дори контретнто да кажа на определен човек  - то е един вид диалог между мен и останалитне хора.

Темите ми са общочовешки - за живота, за смъртта, за мъдростта или за липсата на мъдрост", каза в "Нощен Хоризонт" на БНР Боряна Желева.

По стихове на Боряна Желева композиторът Димитър Николов е създал кантати и песни, звучали на много места по света в изпълнение на български и на чуждестранни изпълнители.

"Ако бих могла да избирам поприще бих избрала да съм художник - затова аз с думи рисувам пейзажи... Много обичам природата и тя е в моите стихове - тиха, красива, дъждовна, цветна...

Когато аз самата стана спомен, не искам да се скитам дух бездомен, не нечий спомен в стоята ще вляза и ще изгрея като обич цялата", пише в стиховете си Боряна Желева.
Боряна Желева
Успоредно с поетичното си битие, по професия и призвание Боряна Желева е журналистка. Възпитаничка е на Факултета по журналистика и масова комуникация в СУ „Св. Климент Охридски”, в който преподава от 2005 г. досега. Работила е в БТА, във вестниците ”Демокрация”, „Новинар, „Континент”, „Глашатай”, в Радио Франс Ентернасионал (RFI) и в други медии.

"Работата ми в БТА беше много наситена, в отдел Справочна и отдел България, а по късно и в Международния отдел, като бях обучавана и наблюдавана в началото много внимателно и с помощта на ментор. 10 години работих там. Имаше страхотна атмосфера за работа...", спомня си още Желева и разказва още за това имало ли е цензора в БТА по време на социализма.

През 2021 г. излезе поетичната й книга „Кажи, дали в една прекрасна вечер…“, депозирана в Националната библиотека „Кирил и Методий, в Столична библиотека, в библиотеката на Софийския университет и на други места. По желание на авторката тиражът не беше предоставен на книжарниците, за да стигне до своите читатели като подарък. Така и стана. Премиерата на книгата се състоя през ноември 2022 г.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23

27-мия фестивал "ДокAвив" се проведе в Тел Авив

Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..

публикувано на 01.07.25 в 12:45
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30