Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Една четвърт от гражданите на България са готови да емигрират

6
Летище София
Снимка: Ани Петрова

Точно една четвърт от българите заявяват, че ако разполагат с всички необходими документи, биха заминали да живеят в друга държава. Това показват резултатите от проучване на общественото мнение на "Галъп интернешънъл" в 57 държави, покриващо около две трети от глобалното население. Глобалните резултати сочат, че 36 на сто от гражданите са готови да мигрират в друга страна.

В България 25% изразяват такава готовност, мнозинство от две трети (67%) отговарят, че биха останали да живеят тук. Малцина (8%) са тези, които не могат да преценят.


Противно на популярната представа за нагласите за миграция в страната ни, България се нарежда по-скоро на задните места в желанието на гражданите за живот в чужбина, посочва "Галъп".

Желанието за миграция сред нашите съседи от Гърция (40%), Румъния (38%) и Северна Македония (42%), например, е значително по-силно. Близки до нас в своите нагласи пък са държави като Испания (27%), Нидерландия (29%), Швеция (23%) и Австрия (23%).

Обяснението за нагласите у нас може да се дължи отчасти на продължителната десетилетна миграция към държавите от Западна Европа и Северна Америка от 90-те години насам, довела до ситуация, в която, който е пожелал живот в чужбина, вече е заминал, отбелязва "Галъп". Фактори като възможност за дистанционна работа, повишаване на жизнения стандарт и достъп до услуги, начин на живот и стоки, не по-различни от тези в останалите държави от ЕС обаче, също не са за подценяване.

През последните години се наблюдава и известна промяна на миграционните нагласи в страната ни като цяло – запазват се високи нивата на желание за пътуване в чужбина с цел образование, развитие, квалификация, повече сигурност и по-високи доходи, но не толкова и за мигрирането за постоянно в друга държава. Животът в чужбина, макар и привлекателен, придобива очертания за конкретен времеви хоризонт – по-скоро мобилност, например при възможностите за пътуване в ЕС, а не миграция като съдбовно решение за живота.

Нагласите в страната ни са в съответствие със средните за ЕС. Там средно всеки трети би предпочел при възможност да живее в друга държава. 59% от европейците пък предпочитат да останат в държавата, в която са и сега, посочват от "Галъп".

Резултатите от изследването в 57 държави показват, че 36% от запитаните по света искат да мигрират. Най-вече младите хора в затруднена икономическа ситуация са сред потенциалните мигранти. Мнозинства склонни към миграция личат в Субсахарска Африка и Латинска Америка.


36% от запитаните отговарят "друга страна" на въпрос „Ако разполагахте с необходимите документи, бихте ли искали да живеете в друга страна или бихте предпочели да останете в страната, в която сте?“, 59% отговарят, че биха предпочели да останат, където са, а останалите не могат да преценят.

Младите (до 34 г.)  респонденти са значително по склонни да напуснат страната, в която живеят. Почти всеки втори (44%) млад човек, участвал в изследването, казва, че ако има възможност, би искал да живее в друга държава. При младите желанието за напускане е с 8 пункта по-голямо от средното и с 21 пункта повече от това при най-възрастните респонденти (над 55 г.), от които пък само 23% казват, че биха искали да живеят другаде.

Респондентите от държави с по-ниски доходи са значително по-склонни да емигрират. 62% от респондентите в държави с по-ниски доходи (тези, които са класифицирани от Световната банка като печелещи по-малко от 1085 щатски долара на глава от населението годишно или по-малко) изразяват мотивация да живеят в друга страна.


Сред различните региони по света желанието за мигриране в друга държава е най-силно в Субсахарска Африка (където 56% от респондентите биха искали да живеят в друга държава при възможност). Следва Латинска Америка (54%). Най-слабо е изразеното желание за живот в чужбина в Южна Азия.


Страните, в които желанието да се мигрира е най-голямо, са Сиера Леоне (84%), Гана (81%) и Нигерия (71%). Най-малко биха искали да живеят в друга страна жителите на Индия (4%), Виетнам (8%), Япония (14%) и др.


В коментар на резултатите Кънчо Стойчев, президент на световната Асоциация "Галъп интернешънъл", заявява:

"Фактът, че всеки трети (и дори повече) от жителите на изследваните 57 държави иска да емигрира, е повече от показателен. Причините да се смени държавата, в която живееш, със сигурност са разнообразни и сравнението на държави не е съвсем подходящо. Очевидно е, че икономическите обстоятелства доминират подобно решение, но далеч не са единствените. Изглежда, наистина, силната културна идентичност е най-мощният фактор за обратното – да останеш в своята държава. Затова и регистрираме сравнително ниски нива на подобни намерения в страни като Индия, Виетнам, Япония и Русия."

При изследването на "Галъп интернешънъл" са интервюирани общо 54 329 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн. Участвалите в изследването държави са 57. Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Испанската министърка на екологичния преход Тереза Рибера

Брюксел одобри удължаването на „иберийския механизъм“ до края на годината

Брюксел даде зелена светлина за удължаване до края на годината на т.нар. „иберийски механизъм“. Той е договорен между Европейската комисия и Испания и Португалия и ограничава цената на газа, използван за производство на електроенергия. „Иберийският механизъм“ влезе в сила на 15 юни миналата година и ограничаваше цената на газа за производство..

публикувано на 28.03.23 в 22:10

213 млн. лева за подпомагане на земеделците във връзка с войната в Украйна

От 3 април земеделските производители могат да кандидатстват за подпомагане по държавна помощ заради войната в Украйна- съобщават от министерството на земеделието. Бюджетът на помощта е в размер на 213 млн. лева и представлява 50% от планираното за годината подпомагане по мярката. Датата е определена с цел да се избегнат струпвания на граждани..

публикувано на 28.03.23 в 21:12

Предложение: Договорът на НЗОК за работа на аптеките, отпускащи лекарства на хронично болни, да се удължи

Действащият договор за работа на Здравната каса с аптеките, отпускащи лекарства на хронично болни пациенти, да бъде удължен до края на май. Това предложение изпратиха от осигурителния фонд до Българския фармацевтичен съюз във връзка с буксуващите преговори по новия договор, който трябва да влезе в сила от 1 април.  Предложението идва ден, след като от..

публикувано на 28.03.23 в 20:53
На демонстрацията срещу пенсионната реформа на правителството във Франция, Париж, 28 март 2023 г.

Сблъсъци в Париж между полиция и протестиращи срещу пенсионната реформа

Десетият национален протест на французите срещу пенсионната реформа минава при безпрецедентни мерки за сигурност заради нарастващото насилие и безредици. 13000 полицаи охраняват протестните демонстрации във Франция от нови сблъсъци, след като в предишните дни пострадаха стотици. Националното събрание ще изслуша вътрешния министър Жералд Дарманен по..

обновено на 28.03.23 в 20:16

Готови ли са търговските вериги да се включат в платформата за цените

Проверка на БНР сочи, че търговските вериги не са готови да се включат в платформата за проследяване на цените. Според Милена Драгийска - изпълнителен директор на една от веригите, сайтът съдържа много неясноти: Министри представиха електронната платформа за наблюдение на цените на основните храни foodprice.bg: Какво трябва да знаят..

публикувано на 28.03.23 в 20:13
Главен комисар Петър Тодоров.

Няма опасност за провеждането на изборите заради заплахите към училища, където има СИК

Няма опасност за провеждането на парламентарните изборите на 2 април заради бомбените заплахи в редица училища в страната, в които се помещават Секционните избирателни комисии. Това заяви главният секретар на МВР главен комисар Петър Тодоров в Пловдив и добави, че се разработва методика, по която да се действа в случай на сигнал за взривни устройства в..

публикувано на 28.03.23 в 19:54

Съветът на ЕС се споразумя за продължаване на ограниченията за потребление на газ

Съветът на ЕС постигна политическо споразумение доброволното намаляване на потреблението на газ да бъде удължено в периода 1 април 2023 г.-31 март 2024 г,  съобщи еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон. Намаляването с 15% е в сравнение със средната консумация във всяка страна между 1 април 2017 г. и 31 март 2022 г. Всяка държава избира..

публикувано на 28.03.23 в 19:30